سرویس: اقتصادی 17:09 - شنبه 28 بهمن 1396

عضو کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان خبر داد:

ذخیره زاینده‌رود کمتر از ۱۳۰میلیون مترمکعب/آب برای کشت بهاره نیست

عضو کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان گفت: میزان ذخیره آب پشت سد زاینده رود به کمتر از ۱۳۰ میلیون متر مکعب و به کمترین میزان خود طی ۵۰ سال اخیر رسیده است.

به گزارش اصفهان شرق، مهدی بصیری با اشاره به اینکه بر اساس گزارشات موجود میزان آب ذخیره پشت سد رودخانه زاینده‌رود به کمترین میزان خود طی ۵۰ سال اخیر رسیده است،‌ اظهار داشت: مسئولان باید پاسخگو باشند که چقدر توانستند رودخانه را کنترل کنند.

وی با بیان اینکه امسال نسبت به سال گذشته تغییری در میزان بارش‌ها نداشتیم، افزود: این در حالی است که به دلیل عدم توانایی در کنترل برداشت‌ها در بالادست و پایین دست ذخیره سد به وضع نامطلوب‌تری رسیده است.

عضو کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر ذخیره آب سد زاینده رود به کمتر از ۱۳۰ میلیون متر مکعب رسیده است، تصریح کرد: ضروری است صرفه‌جویی توسط صنایع آب بر، مصرف آب شرب و همچنین کنترل برداشت‌ها به واسطه پمپاژ به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه هنوز برای مصرف آب شرب به مرز هشدار نرسیده‌ایم، ادامه داد: این در حالی است که چنانچه این شرایط ادامه داشته باشد و صنایع در اصفهان و یزد و پمپ‌های شهرکرد مدیریت نشود در سال آینده با وضعیت نامناسبی در تامین آب شرب روبرو خواهیم بود.

مسئولان هنوز برای حل مشکل کشاورزان شرق اصفهان ورود نکرده اند

بصیری با بیان اینکه در حال حاضر همه امید ما نسبت به بارش‌های زمستانی تا اردیبهشت است، اضافه کرد: همچنین باید توجه داشت که صرفه‌جویی در مصرف آب برای فضای سبز در دستور کار باشد.

وی با بیان اینکه در آخرین برآوردهای صورت گرفته امکان واگذاری آب برای کشت بهاره کشاورزان شرق وجود ندارد، اضافه کرد: این در حالی است که این کشاورزان در بدترین شرایط معیشتی به سر می‌برند و بیش از دو سال است که خسارتی هم از سوی جهاد کشاورزی دریافت نکرده‌اند.

این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با تاکید بر اینکه مسئولان استان اصفهان برای حل مشکلات ابتدا بحران را تا پای پرتگاه برده و سپس به دنبال راهکار هستند، گفت: باید توجه داشت که مسئولان هنوز برای حل مشکلات کشاورزان شرق ورود نکرده اند و این معضلی بزرگ را در آینده به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام/مهر

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.