سرویس: اجتماعی ۰۹:۳۰ - یکشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۶

با توجه به اهمیت گردشگری در رونق اقتصادی؛

اصفهان در صنعت گردشگری ۱۵ سال از سایر استان‌ها عقب‌تر است

کارشناسان معتقد هستند که سخت‌گیری‌های بی‌مورد و پیچیدگی‌ بروکراسی اداری سبب سرمایه‌گریزی از استان اصفهان شده، با این اوصاف اصفهان با تمام ظرفیت‌های تامل‌ برانگیز و چشمگیر در صنعت گردشگری ۱۵ سال از استان‌های دیگر عقب‌تر است.

به گزارش اصفهان شرق، اهمیت گردشگری در رونق اقتصادی امری است که امروزه همگان بر آن اذعان دارند و بسیاری از کشورها با وجود نداشتن منابع نفتی و ذخایر معدنی تنها با استفاده از این صنعت توانستند اقتصاد خود را فعال و پویا نگه دارند.

صنعت گردشگری یکی از ارکان مهم ایجاد تحول در اقتصاد کشور و به تعبیری کلید اقتصاد مقاومتی است که در این میان نقش صنعت هتلداری غیرقابل انکار بوده و هتل‌ها ویترین فرصت‌های متعدد موجود در بازار کسب و کار و گردشگری ایران هستند، امروزه دیگر هتلداری فعالیتی صرفاً تجاری نیست، بلکه فعالیت اقتصادی، فرهنگی بوده و در قالب صنعتی سودآور در دنیا تلقی می‌شود.

اصفهان یکی از ۱۰ شهر زیبای جهان سرشار از آثار هنری و تاریخی است، استان اصفهان نیز با داشتن قابلیت‌های توریستی و برخورداری از جاذبه‌های گردشگری بسیار در زمینه‌های تاریخی، طبیعی و انسان ساخت با ارزش ملی و فراملی و وجود آثار تاریخی غیرمنقول و شناخته شده منقول بازمانده از ادوار مختلف به عنوان قطب مهم گردشگری ایران مطرح است.

در این میان نقش روزافزون گردشگری در اقتصاد کشور به ویژه در بحث اشتغالزایی موجب شده تا این صنعت به یکی از صنایع مورد توجه مدیران اقتصادی تبدیل شود، اما هتل‌ها و صنعت هتلداری در کشور و استان اصفهان با بنیه‌ای بسیار ضعیف سایه گذشته را یدک می‌کشد و بسیاری از هتل‌ها تاب ستاره‌هایی که گذشته بر دوش آنها گذاشته است را ندارند.

گرچه بسیاری از هتل‌های شاخص و اتفاقاً گران در کشور و شهر اصفهان طی این سالیان توانسته‌اند در حفظ و ارتقای خدمات خود به نحو چشمگیری عمل کنند، اما به‌رغم ساخت چندین هتل جدید در شهرهای توریستی و زیارتی هنوز هتل‌هایی با قدمت بین ۴۰ تا ۵۰ سال حرف نخست را می‌زنند و سئوال اینجاست که این غول‌های باستانی تا چه زمانی تاب کشیدن ستاره‌های پنج‌گانه بر روی شانه‌های خود را دارند و آیا می‌توانند توسعه صنعت هتلداری را در قطب گردشگری ایران “نصف جهان” به یدک بکشند.

صنعت گردشگری مهمترین منابع درآمد ارزی کشورها

کارشناس اقتصادی و فعال حوزه صنعت در اصفهان با بیان اینکه صنعت گردشگری امروزه به عنوان یکی از مهمترین منابع درآمد ارزی کشورها شناخته می‌شود، گفت: بر این اساس بسیاری از کشورها برای بهره‌برداری بیشتر از این صنعت سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در این حوزه انجام داده‌اند.

داود صافی اصفهان را به عنوان ۱۰ شهر برتر گردشگری دنیا مطرح کرد و اظهار داشت: اصفهان به عنوان یکی از ۱۰ شهر زیبای جهان سرشار از آثار هنری و تاریخی است و حرکت به سمت رونق صنعت گردشگری در این قرن بیش از صنایع فعلی سنگین استان چه در ارتقا ظرفیت و چه توسعه اشتغالزایی نقش دارد.

وی افزود: طبیعی است که در کنار جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی هر کشور رشد این صنعت نیازمند سرمایه‌گذاری فراوان در ساخت و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله اماکن اقامتی، رفاهی و سیستم حمل نقل هوایی، زمینی و دریایی است، اما استان اصفهان نسبت به تمام پتانسیل‌ها کمترین رشد را در این موارد اساسی توسعه گردشگری داشته است.

اصفهان در راه‌اندازی هتل‌های گردشگری عقب‌تر از استان‌های همجوار

این کارشناس اقتصادی و فعال حوزه صنعت پیرامون اینکه استان اصفهان با وجود ظرفیت‌های مختلف در حوزه گردشگری نظیر اماکن تاریخی، جاذبه‌های طبیعی، اقوام و سنت‌های مختلف می‌تواند نقش تأثیرگذار و بی‌بدیلی داشته باشد، بیان کرد: اما اکنون اصفهان برای ساخت و ساز و راه‌اندازی هتل‌های گردشگری از مشهد، تبریز و شیراز بسیار عقب‌تر است و حتی سرمایه‌گذاران داخلی اصفهان هم هنوز نتوانسته‌اند هتل‌های خود را افتتاح کنند.

وی گفت: با توسعه صنعت جهانگردی، بخش‌های صنعت و کشاورزی با افزایش تقاضا برای صنایع مصرفی و صنایع دستی و بخش ساختمان با افزایش سرمایه‌گذاری در گسترش تأسیسات اقامتی، راه‌ها و جاده‌های مناسب و غیره، و بخش خدمات با افزایش تقاضا برای بهره‌برداری از امکانات سنتی و مدرن، و خدمات پذیرایی، خدمات حمل و نقل و ارتباطات، انواع خدمات مالی و خدمات آموزشی و فرهنگی و غیره روبه‌رو می‌شود.

صافی در پاسخ به این سئوال که آیا توانسته‌ایم جاذبه‌های گردشگری ایران و اصفهان را به یک ارزش تبدیل کنیم، اظهار داشت: این اتفاق مهم همکاری ویژه بین وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، استانداری‌، فرمانداری، مسکن و شهرسازی و شهرداری‌ها را می‌طلبد که تاکنون ارگان‌های دولتی استان اصفهان در این راستا مطلوب عمل نکرده‌اند.

اصفهان در صنعت گردشگری ۱۵ سال عقب‌تر از استان‌های دیگر

وی ادامه داد: این ارگان‌ها با سخت‌گیری‌های بی‌مورد، عدم همکاری، مانع‌‌تراشی و پیچیدگی‌ بروکراسی اداری سبب سرمایه‌گریزی سرمایه‌داران از استان اصفهان می‌شوند و چنین شرایطی سرمایه‌گذار خارجی و داخلی از اقدام خود صرف‌نظر می‌کند و با این اوصاف اصفهان با تمام ظرفیت‌های تامل‌برانگیز و چشمگیر در صنعت گردشگری ۱۵ سال از استان‌های دیگر عقب‌تر است.

کارشناس اقتصادی و فعال حوزه صنعت در اصفهان در پاسخ به این سئوال که وضعیت توریسم در ایران در مقایسه با دیگر کشورها از چه جایگاهی برخوردار است، افزود: ایران کشوری است که جاذبه‌های گردشگری آن بنا بر اظهارنظرهایی که جهانگردان و بازدیدکنندگان از آن داشته‌اند، هر گردشگری را به وجد آورده است.

وی بیان کرد: بنابراین جدا از جاذبه‌های تاریخی که در نوع خود در سطح جهانی بی‌نظیر هستند، وجود برخی موهبت‌های طبیعی چون روستاهای تاریخی و شگرف، میراث غنی و تمدنی، جلوه‌هایی بی‌نظیر از اکوتوریسم و… هر کدام در نوبه خود می‌تواند توریسم این کشور را با تحولی بزرگ روبه رو سازد.

عدم توسعه یافتگی و تنگناها در صنعت توریسم ایران

صافی با بیان اینکه وضعیت توریسم در ایران در مقایسه با بسیاری از کشورها، حاکی از عدم توسعه یافتگی و وجود تنگناهای بسیاری در این بخش است، گفت: سیاستگذاری‌های کلان در سطح ملی و نیز تدابیر و سیاست‌های استانی و منطقه‌ای در آن نقش داشته است.

وی با طرح سئوالی مبنی بر اینکه در بازار سرمایه تا چه اندازه در جذب سرمایه‌گذاران برای توسعه صنعت هتلداری پیشرو بوده‌ایم، اظهار داشت: درک درست گردشگری و برداشتن موانع از پیشروی آن مستلزم برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و اجتماعی است، چرا که به لحاظ انباشت سرمایه در جوامع توسعه، مسافرت آنان به جوامع توسعه نیافته می‌تواند از جهت ارزآوری و بهبود اوضاع اجتماعی و اقتصادی بسیار موثر باشد، اما این امر با چالش‌ها و موانعی روبروست.

این کارشناس اقتصادی و فعال حوزه صنعت در اصفهان پیرامون اینکه بازار سرمایه به عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصاد کشور محسوب می‌شود، افزود: این بازارها کارکردهای فراوان و نقش قابل توجهی در رشد اقتصاد کشور از مسیر ارتقا سطح شفافیت اقتصاد، تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی، جذب نقدینگی آزاد و سرمایه‌های سرگردان و نیز جذب سرمایه‌گذار خارجی دارد، اما مورد بی‌توجهی قرار گرفته و نحوه حمایت برای توسعه آن مشخص نیست.

ارتقای اقتصاد مقاومتی منوط به توسعه اقتصاد گردشگری

وی در پاسخ به این سئوال که آیا صنعت گردشگری یکی از ارکان مهم ایجاد تحول در اقتصاد کشور و به تعبیری کلید اقتصاد مقاومتی است، بیان کرد: توجه به گردشگری و قرار گرفتن آن در مسیر صحیح و واقعی خود ظرفیت بسیار بالایی برای تحقق شعار سال و نیل به منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی دارد و اقتصاد گردشگری به دلیل ویژگی‌هایی مانند اتکای به تولید داخلی، درون‌زایی و ارتباط با اقتصادهای کوچک و فراگیر توان بالایی برای ارتقای اقتصاد مقاومتی می‌تواند داشته باشد.

صافی افزود: هرچند ایران یکی از کشورهایی است که به سمت تدوین برنامه‌های توسعه میان مدت حرکت کرده و سابقه قابل توجهی در این زمینه دارد، اما متأسفانه عملکرد مطلوبی در اجرای آنها و تحقق اهداف ترسیم شده وجود ندارد.

اصفهان در جذب گردشگر عقب‌تر از شهرهای مشابه خارجی

نایب‌ رئیس اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این باره که پیش‌تر گفته بودید اصفهان در راستای جذب گردشگر از بقیه شهرهای خارجی عقب‌تر است، گفت: اصفهان یکی از ۱۱ شهر برتر جهان از نظر جاذبه‌های گردشگری است، اما در جذب گردشگر با شهرهای جذاب دنیا از جمله لندن، پاریس و استانبول قابل مقایسه نیست.

مصطفی رناسی اظهار داشت: نبود زیرساخت‌ها، هتل‌ها، روابط خارجی، امکانات لازم و نیز عدم معرفی لازم شهر، نبود فعالیت شرکت‌های بنگاهی و گردشگری بین کشورها از دلایل عقب ماندن اصفهان نسبت به دیگر شهرهای جذاب دنیا در بحث جذب گردشگر است.

وی با بیان اینکه لازمه گردشگری از ابتدا ایجاد روابط سیاسی و اقتصادی مناسب میان کشورها بوده است، افزود: تسهیلاتی از جمله ویزا، خطوط هواپیمایی و وسایل حمل‌ونقل می‌تواند در جذب گردشگر مؤثر واقع شود، در این راستا باید گفت بدون فراهم کردن امکانات زیربنایی برای گردشگر نمی‌توان گردشگر جذب کرد.

نایب‌ رئیس اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد: با برنامه‌های در دست اقدام امیدواریم هتل‌های بسیار ساخته شود و نیز تسهیلاتی که در زمینه ویزا در دفتر وزارت خارجه در اصفهان اجرایی شود تا بتوانیم به جذب گردشگر بهبود ببخشیم.

وی با بیان اینکه اگر با کشورهای هدف از نقطه‌ای آغاز کنیم که بدانند توان جذب گردشگر داریم، می‌توان سرمایه‌گذاری و زیرساخت‌های لازم را برای جذب گردشگر آماده کرد، گفت: ایجاد رستوران‌ها و غذاهای بین‌المللی باید از جمله اقداماتی باشد که در راستای جذب گردشگر انجام می‌دهیم تا از نظر تورگردی، مترجم، رستوران، توجه به سلایق گردشگران دچار مشکل نشویم.

رناسی اظهار داشت: ما سلایق یک گردشگر را باید بررسی و شناسایی کنیم و بدانیم یک جهانگرد چینی و اروپایی به کدام‌یک از صنایع‌دستی اصفهان علاقه دارد، همچنین برنامه‌های متناسبی تنظیم کنیم تا مدت‌زمان اقامت گردشگران را بالا ببریم.

وی با بیان اینکه مهم‌تر از ورود یک توریست به شهر، تعداد شب‌هایی است که در آن شهر اقامت دارد، افزود: این موضوع که گردشگر شب‌های بیشتری در شهر اقامت داشته باشد بسیار اهمیت دارد که این‌گونه موارد نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق و ویژه است، همچنین باید تعدادی از کشورهای هدف را انتخاب کنیم تا بتوانیم روزبه‌روز شاهد افزایش گردشگر باشیم.

نایب‌ رئیس اتاق بازرگانی اصفهان پیرامون اینکه چندین میلیون ایرانی در خارج از کشور اقامت می‌کنند که تاکنون به ایران نیامدند، بیان کرد: یکسری از گردشگران، ایرانیان خارج از کشور هستند که بر روی آنها کار می‌کنیم تا بتوانیم جذب گردشگر داشته باشیم، چرا که ایرانیانی در خارج از کشور بوده و تاکنون به ایران سفر نکردند خود می‌توانند گردشگر محسوب شوند و اگر سالانه یک ‌مرتبه به ایران سفر کنند قسمت زیادی از اهداف گردشگری ما حل می‌شود.

قیمت بالای زمین و نبود صرفه اقتصادی هتل‌سازی در اصفهان

معاون سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی اصفهان گفت: به علت قیمت بالای زمین در اصفهان، هتل‌سازی در اصفهان صرفه اقتصادی ندارد.

حمید امینی با بیان اینکه دو نوع گردشگری داریم، اظهار داشت: گردشگری شهری نوعی از گردشگری است که هر ساله تعداد بسیاری از توریست‌ها برای دیدن آثار باستانی و المان‌های شهری به اصفهان می‌آیند و نوع دیگر آن، گردشگری مناسبتی است که گردشگران به مناسبت‌های مختلفی به ایران سفر می‌کنند که با آوردن جشنواره‌های مختلف از تهران به اصفهان مثل جشنواره کودک و نوجوان، گردشگران بسیاری به نصف جهان جذب شده‌اند.

وی افزود: امروز به غیر از آثار تاریخی جایی برای بازدید گردشگران در شهر اصفهان وجود ندارد و لازم است که با ایجاد جاذبه‌های گردشگری جدید در شهر این صنعت را رونق دهیم.

معاون سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی اصفهان با بیان اینکه هتل‌ها در اصفهان قدمت بالایی دارد و امروز نیاز به ساخت هتل‌های جدید در استان وجود دارد، گفت: به علت قیمت بالای زمین در اصفهان، هتل‌سازی در آن صرفه اقتصادی ندارد به طوری که برای تبدیل یک زمین مناسب، به هتل باید هزینه گزافی پرداخت شود.

وی ادامه داد: بخشی از زمین‌ها هم که ارزش سرمایه‌گذاری برای هتل دارد و در نزدیکی شهر و کانون گردشگری است دارای مالکان با توان مالی ضعیفی است که آنها قدرت ساخت هتل ندارند یا فردی به آنها برای سرمایه‌گذاری مراجعه نمی‌کند.

امینی اظهار داشت: ضروری است از طریق استانداری، شهرداری و میراث فرهنگی مکان‌یابی دقیقی برای هتل‌سازی شود و ساخت هتل‌های مجلل و ۵ ستاره مطابق با استانداردهای بین‌المللی و دارای ۱۰۰ اتاق در دستور اقدام قرار گیرد.

نارضایتی ۵۰ درصدی گردشگران با نبود کادر گردشگر زبان خارجی

یکی از گردشگران تبریزی در اصفهان که سررشته‌ای در هتلداری دارد پیرامون نقش‌ هتل‌ها در جذب گردشگران داخلی و خارجی در استان اصفهان، گفت: بنده به اقتضای شغل خود به شهرهای بسیاری در سراسر کشور سفر کرده‌ام و نبود کیفیت، تنوع غذایی در صنف هتلداران و ضعیف عمل کردن تورلیدرها و آشنا نبودن کادر مرتبط با گردشگران از جمله رانندگان تاکسی‌های حامل گردشگر با زبان خارجی دلایل عدم رضایت ۵۰ درصد گردشگر خارجی در اصفهان شده است.

زرپور با اشاره به نبود مکان‌های اسکان مناسب برای گردشگران در شهرهای اطراف اصفهان، اظهار داشت: در شهرهایی همچون نائین، کاشان و سمیرم که از اماکن تاریخی، فرهنگی و اکوتوریستی محسوب می‌شود فاقد مکان مناسبی برای اسکان مسافران هستیم.

وی با اشاره به جاذبه‌های توریستی و گردشگری نصف جهان، افزود: کم نیستند کشورهایی که به مراتب از جذابیت‌های گردشگری کمتر و ضعیف‌تری در مقایسه با کشور ما و اصفهان برخور دارند، اما با برنامه‌ریزی مؤثر و اصولی و نگاه کارشناسانه، موفق به کسب توفیقات هر چه بیشتری شده‌اند.

این گردشگر تبریزی افزود: هتل‌های اصفهان باید به سمتی برود که تجربه لذت بخشی را در مکان اقامتی برای گردشگران به ارمغان آورند.

به گزارش تسنیم، مسائلی از جمله قیمت بالای زمین و نبود صرفه اقتصادی هتل‌سازی در اصفهان، سخت‌گیری‌های بی‌مورد و پیچیدگی‌ بروکراسی اداری و بسیاری عوامل دیگر همه و همه در فرار سرمایه‌ها از استان اصفهان نقش شده و همین موضوع در بیان کارشناسان به عنوان دلیل تنزل جایگاه اصفهان در صنعت گردشگری مطرح شده است، در این راستا باید ابتدا راهکارهای مهم و اساسی در جذب سرمایه‌گذار مدنظر قرار گیرد تا مسیر برای ارتقا جایگاه سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری اصفهان هموار شود.

انتهای پیام/تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.