سرویس: اقتصادی » کشاورزی و دامپروری ۱۶:۰۱ - جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶

در کشور 90 درصد کشت ها بصورت آبی انجام می گیرد

تعدیل بحران آب با کشت فراسرزمینی

در حالیکه کشور و استان اصفهان با بحران آب و خشکسالی دست وپنجه نرم می کند بهترین راهکار برای ادامه کشاورزی، کشت فراسرزمینی است.

به گزارش اصفهان شرق، کشت فراسرزمینی به معنی بهره برداری ازمنابع، عوامل، ظرفیت ها و امکانات سایر کشورها برای تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز در راستای حفظ منابع پایه تولید داخلی و ارتقای امنیت غذایی و سایر نیازهای صنعتی کشور است.

به گفته کارشناسان، به دلیل بالا بودن هزینه های تولید دانه های روغنی درداخل کشور، نه تولیدکنندگان داخلی به دنبال تولید این محصولات هستند و نه خریداری درداخل برای این تولیدات وجود دارد.

تاکنون نیز بیش از ۹۰ درصد دانه های روغنی برای مصارف داخلی از خارج از کشور وارد می شود ؛ اما کشت فراسرزمینی این محصول، تولید آن را دارای توجیه اقتصادی می کند.

۲ سال اخیر کشت فراسرزمینی به عنوان راهکاری برای حفظ امنیت غذایی و تامین نیازهای کشور در نظر گرفته شده است.

این نوع کشت سال های زیادی است که توسط بسیاری از کشورها اجرا می شود و در ۲ سال اخیر است که در کشور ما مورد توجه قرار گرفته اما هنوز برای رویکرد به این روش دیر نشده است.

در این باره مسئول کمیته دانش و تکنولوژی های نوین کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان گفت: در سال های اخیر در جهان، داشتن آب سالم در نمودارهای صلح و امنیت قرار گرفته است.

وی افزود: همچنین تهی شدن آبخوان ها، ثابت شدن میزان عملکرد در واحد سطح (برخورد با سقف شیشه ای) و گرم شدن زمین از چالش های مهم تولیدات محصولات کشاورزی است.

نصر اضافه کرد: در حالیکه کشور و استان اصفهان با بحران آب و خشکسالی دست وپنجه نرم می کند بهترین راهکار برای ادامه کشاورزی بویژه برای محصولات کشاورزی آب بَر، کشت فراسرزمینی است.

وی ادامه داد: در ۱۰ سال گذشته فقط ۲۵ ماه آب در زاینده رود جاری بوده است که این موضوع موجب کاهش قابل توجه در تولیدات کشاورزی استان و به تبع آن کاهش درآمد حاصل از این بخش شده است و نرخ بیکاری بخش کشاورزی در استان اصفهان به ۳۵ درصد رسیده است.

وی افزود: در کوتاه مدت و میان مدت نیز نمی توان برای تامین آب کشاورزی انتظاری داشت.

نصر اضافه کرد: در کشور ما بیش از ۹۰ درصد کشت ها بصورت آبی انجام می گیرد و این در حالیست که در کشورهای اروپا، آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی، روسیه از آبیاری دیم استفاده می شود.

وی تاکید کرد: با توجه به بحران خشکسالی باید آب برای محصولاتی استفاده شود که صرفه اقتصادی داشته باشد.

انتهای پیام/تابناک

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.