سرویس: اجتماعی ۰۸:۰۰ - سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶

جدیدترین تحقیقات علوم پزشکی

بلایی که آلودگی هوا بر سر سلامت مردم اصفهان می‌آورد

تحقیقات پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روند آلودگی هوا بر سلامتی مردم را برای امروز نشان داده و اگر همین‌گونه با همین سرعت پیش برویم ممکن است در چند سال دیگر حتی اصفهان شهری قابل سکونت نیز نباشد.

به گزارش اصفهان شرق، سال‌هاست که عوارض آلاینده‌های زیست محیطی برسلامت مشخص شده است و آمار کشورهای غربی بیانگر ارتباط سطح آلاینده‌های هوا با افزایش میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی ازبیماری‌های تنفسی، قلبی و برخی بیماری‌های بدخیم بوده است.

اگر چه واژه آلودگی هوا برای ما کلمه‌ای عادی تلقی می‌شود زیرا مدت‌هاست که همه عادت کرده‌ایم آسمان شهرمان را بدون ابر و پرنده و غبارآلود ببینیم، داشتن آسمان آبی و پاک یکی از آروزهای ما مردم اصفهان شده است.

جدیدترین تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از آلودگی هوا چه می‌گوید؟

رویا کلیشادی، رئیس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز مطالعات و پژوهش‌های بنیادی از تاثیر آلودگی هوا بر سلامت مردم اصفهان انجام داده که خلاصه این تحقیقات علمی از این قرار  است.

مطالعاتی علمی که همه تاثیرت فاجعه‌آور آلودگی هوا را بر روی سلامتی مردم اصفهان اثبات کرده است. در این پژوهش‌ها ارتباط قرارگرفتن در معرض آلاینده‌های هوا با شروع روند عوامل خطرزای بیماری‌های مزمن را مورد بررسی قرار داده است. در این گزارش علاوه بر تاکید مسئولان و کارشناسان مربوطه در این مورد بررسی‌های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این مورد را گزارش می‌دهیم.

 

ارتباط آلودگی هوا با زایمان زودرس و وزن کم تولد

در این پژوهش علمی اثبات شد قرار گرفتن بانوان باردار در معرض آلاینده‌های هوا با افزایش احتمال زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس ارتباط دارد. همچنین، قرارگرفتن در معرض آلودگی هوا می‌تواند سبب کم وزنی نوزاد، حتی نوزادان رسیده (فول ترم) در زمان تولد باشد. همه‌ی این اختلالات به ویژه کم‌وزنی زمان تولد می‌تواند زمینه ساز بروز عوارض درازمدت از جمله افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، فشارخون و چاقی باشد.

این در حالی است که چندی پیش نیز رویا کلیشادی رئیس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری‌های غیرواگیر اصفهان از تولد نوزادان نارس در اصفهان بر اثر تشدید آلودگی هوا خبر داد و گفت: قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های هوا سبب می شود که حتی آن عارضه که بر اثر آلودگی ایجاد شده است مثلا در مادر باردار به نسل‌های بعد هم انتقال یابد.

ارتباط آلاینده‌های هوا با عوامل ژنتیکی بدخیم

چند مطالعه در زمینه‌ ارتباط قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های هوا و عوامل ژنتیکی در شهر اصفهان انجام شد که ۲ مورد از این تحقیقات نشان دادند در برخی زمینه‌های ژنتیکی، استعداد ابتلا به عوارض آلاینده‌های هوا بیشتر می‌شود.

یکی از این تحقیقات که برروی خون بند ناف انجام شد، نشان داد که قرار گرفتن مادر باردار در معرض آلاینده‌های هوا سبب افزایش یافتن ژن CYP1A1 می‌شود. این ژن در افزایش استعداد ابتلا به برخی بیماری‌های بدخیم نقش دارد و ممکن است در درازمدت سبب بروز عوارضی برای افراد ناقل آن باشد. برخی مطالعات در دیگر کشورها نشان داده‌ اند که تاثیرآلاینده‌های هوا بر عوامل ژنتیکی ممکن است به نسل‌های بعدی هم منتقل شود.

 

آلاینده‌های هوا و اختلالات خونی

مطالعه‌ی انجام شده بر روی گروهی ازکودکان و نوجوانان ساکن شهر اصفهان نشان داد که سطح بالاتر آلاینده‌ها‌ی هوا با شاخص‌های کم خونی، ازجمله تعداد کمتر گلبول قرمز و پایین‌تر بودن سطح هموگلوبین خون همراه بوده است. هم‌چنین در این مطالعه قرارگرفتن در معرض آلاینده‌های هوا با تعداد بیشتر گلبول‌های سفید همراه بوده که می‌تواند به دلیل فعالیت گلبول‌های سفید به عنوان یک شاخص التهاب باشد.

اصفهانی‌ها چاق می‌شوند

تماس با برخی مواد آلاینده‌ی محیطی (که به آن‌ها چاق کننده یا  obesogenمی‌گویند) می‌تواند اثراتی بر روی غدد درون‌ریز بدن و در نتیجه تغییر تنظیم سوخت و ساز و بروز چاقی شود. این مواد شیمیایی متعدد بوده و در محیط زندگی و محل کار افراد وجود دارند. هم‌چنین، قرارگرفتن در معرض برخی از آلاینده‌های محیطی با بروز کبدچرب ارتباط دارد.

این مجموعه تحقیقات نشان داد که قرارگرفتن در معرض آلاینده‌های هوا علاوه بر عوارض حاد، می‌تواند در شروع روند بیماری‌های مزمن نقش داشته باشد و تلاش همه جانبه در زمینه‌ی کنترل آلاینده‌های محیطی و کاهش بیش از پیش تماس افرادآسیب‌پذیر با آلاینده‌ها راا یجاب می‌کند.

بسیاری ازعوارض مشاهده شده درتحقیقات فوق دراثر تماس با سطوح متوسط آلودگی هوا بوده است، به نظر می‌رسد مقادیر فعلی شاخص کیفیت هوا که برای افراد آسیب پذیر در حد هشدار تلقی می‌شود مربوط به عوارض حاد آلاینده‌‌ها است و قرارگرفتن به صورت مزمن و طولانی در معرض سطوح متوسط آلاینده‌های‌ هوا هم می‌تواند عوارض مهمی در بر داشته باشد.

اصفهانی‌ها عصبی می‌شوند

تحقیق انجام شده روی نوجوانان سالم شهر اصفهان نشان داد که قرارگرفتن در معرض آلودگی هوا با افزایش عوامل التهابی و استرس اکسیداتیو در خون ارتباط مستقیم دارد که به نوبه خود از عوامل موثر در بروز اختلالات مختلف در بدن هستند. این عوامل ممکن است در درازمدت منجر به بروز بیماری‌های مختلف شوند.

 

افزایش بیماری دیابت مردم اصفهان

تحقیقی که روی گروهی از نوجوانان سالم ساکن در نواحی مختلف شهر اصفهان انجام شد، نشان داد که قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های هوا (به‌ویژه ذرات معلق PM10) سبب افزایش مقاومت به انسولین و درنتیجه افزایش استعداد ابتلا به بیماری دیابت می‌شود.

همان‌گونه که در بیانیه‌ی انجمن قلب آمریکا ذکر شده این تحقیق نخستین مطالعه در نوع خود در جهان بوده است. به دنبال آن، تحقیقات دیگر در کشورهای دیگر از جمله ژاپن و کانادا این یافته‌ها را تائید نمودند و در حال حاضر، قرارگرفتن در معرض آلاینده‌های هوا به عنوان یک عامل خطرزای ابتلا به دیابت شناخته شده است.

افزایش لخته در رگ‌ها با آلودگی هوا در اصفهان

دلیل زمینه‌ای بیشتر بیماری‌های قلبی عروقی از جمله سکته‌های قلبی و مغزی، پرفشاری خون و خون‌رسانی ناکافی به اعضای مختلف بدن، تصلب شرایین یا تنگی سرخرگ‌ها است. این روند از اوایل عمر شکل می‌گیرد.

تحقیقات انجام شده برروی کودکان ساکن در۲ شهر اصفهان نشان داده است که قرارگرفتن در معرض آلاینده‌های هوا از همان دوران کودکی با اختلال عملکرد لایه‌ی داخلی سرخرگ‌ها (آندوتلیوم) و هم‌چنین افزایش استعداد به تشکیل لخته در رگ‌ها ارتباط دارد. این عوارض با انجام سونوگرافی‌های خاص و آزمایش خون به تائید رسید.

کمبود ویتامین D با آلودگی هوا

کمبود ویتامین D در جامعه‌ی ما بسیار شایع است به نحوی که براساس تحقیقات مختلف انجام شده در اصفهان بیش از نیمی از مردان و بیشتر زنان و هم‌چنین بیش از نیمی از کودکان و نوجوانان درجات مختلفی از کمبود ویتامین D دارند. این اختلال علاوه بر عوارض استخوانی، با افزایش احتمال بروز بسیاری اختلالات از قبیل پرفشاری خون، بالا رفتن چربی‌های مضر و کاهش چربی‌های مفید در خون، بیماری‌های قلبی عروقی وبرخی بیماری‌های بدخیم (از جمله سرطان پستان در افراد بانوان و سرطان روده بزرگ درهردو جنس) ارتباط دارد.

 

افزایش MS در اصفهان

هم‌چنین تحقیقات متعدد انجام شده در اصفهان نشان داده‌اند یکی از عوامل اصلی فراوانی قابل توجه بیماری مولتیپل اسکلروز یا بیماری ام اس  MSکمبود ویتامین D است. منبع اصلی ویتامین D در انسان، تماس با طول موج‌های خاصی از نور خورشید و ساخت این ویتامین در لایه‌های پوست است. علت‌های مختلفی برای کمبود ویتامین D در مناطق آفتاب خیز مطرح شده است و در برخی از تحقیقات نقش آلودگی هوا در این زمینه مطرح شده است.

افزایش بستری بیماران در اصفهان با افزایش آلودگی هوا

این در حالی است که چندی پیش نیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به تسنیم گفت: روند بستری بیماران قلبی و ریوی در بیمارستان‌های اصفهان به دلیل آلودگی هوا افزایش یافته است. اما آنچه که مسلم است تشدید علائم در این مواقع برای افرادی است  که بیماری زمینه‌ای و سابقه بیماری قلبی و یا ریوی دارند؛ تشدید علائم منجر به بستری در این روزها شده و افزایش پیدا می‌کند.

چنگیز بیان کرد: یکی از علت‌های زمینه‌ای در تشدید علائم قطعا آلودگی هوا است، در زمستان نیز بستری مبتلایان حتی  به صورت کوتاه مدت در بیماران زمینه‌ای بیشتر می‌شود اما تفکیک آن‌ها دشوار است. آلودگی هوا قطعا در این زمینه تاثیر دارد؛ البته آلودگی هوا صرفا یک علت حاد نیست و تاثیرات و عوارض مزمن هم دارد که از لحاظ علمی ثابت شده است.

وی خاطرنشان کرد: یافته‌های علمی نشان داده در روزهای آلودگی هوا با تشدید علائم حاد مواجه می‌شویم؛ اما بیش از عوارض حاد عوارض مزمن آن نیز مهم است که در طول زمان ایجاد  شده و اهمیت آن از علائم حاد کمتر نیست.

۱۵ درصد از مرگ و میرها در اصفهان مربوط به “آلودگی هوا” است

رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این مورد گفت: در بازه زمانی مابین سال‌های ۸۹ تا ۹۳ در شهر اصفهان تحقیق جامعی در رابطه با آلودگی هوای شهر اصفهان و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی، تنفسی و ریوی صورت پذیرفت که نتایج این تحقیق نشان داد ۱۵ درصد مرگ و میرها مربوط به آلودگی هوا است.

وی افزود: در شهر اصفهان به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای ایران و به عنوان دومین شهر پرخودرو و موتورسیکلت در کشور و دومین شهر صنعتی ایران که جزء آلوده‌ترین شهرهای کشور است در سال‌های اخیر تحقیقی صورت گرفته که نشان می‌دهد از مجموع کل آلاینده‌های وارد شده به شهر اصفهان ۱۳ درصد مربوط به صنایع شهری، ۱۱ درصد منابع خانگی و ۷۶ درصد ناشی از ترافیک است.

انتهای پیام/تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.