اصفهان شرق

راهکارهایی که در توزیع سهام عدالت مغفول ماند؛ سهام عدالت در زمینه اشتغال و تولید هزینه شود

کدخبر: 156765
1396/10/25 در ساعت 14:09

به گزارش اصفهان شرق، حجت‌الاسلام سید‌ناصر موسوی‌لارگانی  درباره سهام عدالت و پرداخت سود آن اظهار داشت: روزی که موضوع سهام عدالت مطرح شد، قرار بر این بود که افراد متوسط به پایین جامعه از سهامی برخوردار شوند که در آینده درآمدی برای آن‌ها باشد و به گونه‌ای در زندگی خود از این سهام استفاده کنند.

وی با بیان اینکه به حدود 40 میلیون نفر سهام عدالت واگذار شد، افزود: سهام عدالت به صورت سبد است، به عنوان مثال فردی که سهام دارد دقیقاً مشخص نیست که از کجا سهام دارد چرا که کلیت این سهام، سبد است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: به طور مثال می‌توان گفت 20 درصد مخابرات یا 20 درصد بانک صادرات سهام عدالت است، همچنین مقداری از مجتمع فولاد سهام عدالت است. یک برگه سهام 10 میلیون ریالی به هر فرد واگذار کردند و قرار بود با سود حاصل از آن مطالبه دولت پرداخت شود، یعنی یک میلیون سهامی که دولت به هر فردی واگذار کرده از سود آن طلب دولت را پرداخت کنند.

موسوی لارگانی گفت: در حال حاضر پس از 10 سال عنوان می‌کنند که حدود 500 هزار تومان از بدهی این سهام‌داران و طلب دولت پرداخت شده، همچنین عنوان کردند که حدود 500 هزار تومان دیگر سهام‌داران پرداخت کنند تا یک میلیون تومان آن‌ها تکمیل شود.

وی بیان کرد: مسئولان می‌توانستند عنوان کنند که حداقل سود حاصل از 500 هزار تومان 25 هزار تومان می‌شود و افرادی که یک میلیون تومان سهام دارند سود 50 هزار تومانی دریافت می‌کنند. می‌توان سودی هم به افراد ندهند تا ظرف 10 سال دیگر مطالبه دولت پرداخت شود اما اینکه بگویند دیگر سهام‌دار نیستند در حق این افراد ظلم است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برخی از سهام‌داران چون از اقشار ضعیف بودند نتوانستند 500 هزار تومان دیگر را پرداخت کنند تا یک میلیون تومان آ‌ن‌ها تکمیل شود، بنابراین باید فرصتی دیگری به آن‌ها داده شود یا از همان سود سهام طلب دولت را پرداخت کنند که سهام برای این افراد باقی بماند.

موسوی‌لارگانی در پاسخ به این سئوال که پرداخت سود سهام عدالت در شرایط فعلی اقتصاد کشور به صلاح است؟ خاطرنشان کرد: می‌توانستند این مبلغ را به سهام افراد اضافه و این پول را در جاهای دیگری که تأثیرگذار است همچون اشتغال و تولید سرمایه‌گذاری کنند که قطعاً بهتر بود.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سال‌های متمادی به بحث تولید و اشتغال و اقتصاد مقاومتی تأکید دارند و بهتر بود که سهام عدالت را در این راستا هزینه کنند، اضافه کرد: اگر برای خانواده‌های ضعیف اشتغالی ایجاد می‌شد قطعاً بهتر می‌توانستند به نتیجه برسند.

انتهای پیام/تسنیم