سرویس: اجتماعی ۱۱:۵۴ - شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶

پس از ماه‌ها خشك بودن؛

نوروز هم زاینده رود پرآب نخواهیم داشت

چشم و چراغ اصفهان زاینده رود است. چه پر آب و خروشان چه آرام و کم تحرک، مایه آرامش دل ساکنان این شهر است.

به گزارش اصفهان شرق، پس از ماه‌ها خشک بودن، آبان ماه امسال بار دیگر صدای پای آب در گوش شهر پیچید و اگرچه حدود یک ماه پس از آن از خروش رود کاسته شد، اما همین که بستر آن دوباره خشک نشد و آبی هر چند اندک در آن جاری ماند، شهروندان را تا حدی راضی کرد. خبر باز شدن دوباره دریچه‌های سد در اوایل اسفند نشاط دوباره‌ای به شهر داد و این انتظار به وجود آمد که نوروز ۱۳۹۴، زاینده رود پر آب و پر نشاط را در آغوش شهر ببینیم و مهمانان نوروزی به دیدن آن بیایند، اما گویا اوضاع بارندگی‌ها در پاییزی که پشت سر گذاشتیم و زمستانی که رو به پایان است، تحقق این آرزو را با مشکل مواجه کرده است.

آب زاینده رود برای ۲۰ روز جاری می‌ماند
مدیر روابط‌عمومی شرکت آب منطقه‌ای در پاسخ به این سؤال که آب در رودخانه زاینده رود برای چه مدت جاری خواهد ماند و آیا مدت زمان این جریان به نوروز وصال خواهد داد، می‌گوید: اکنون به‌طور دقیق مشخص نیست که آب برای چه مدت و با چه مقدار و دبی باز می‌شود. در کمیته‌ای که هفته گذشته تشکیل شد، کمیته تصمیم به باز شدن آب رودخانه برای فعالیت‌های کشاورزی بود که اکنون دریچه سد باز شده است.  شفایی می‌افزاید: اکنون در این‌باره هیچ‌کس صحبت قطعی نمی‌کند، چون تصمیم‌گیری در این مورد بر اساس زمان و بر عهده کمیته ۵ نفره در استان است. ضمن اینکه تصمیم‌گیری در زمینه مقدار آب بر اساس نیاز کشاورزان و مقدار تبخیر انجام می‌شود.  شفایی بیان می‌کند: فعلاً در آخرین تصمیم‌گیری که کمیته آب استان انجام داده است، آب رودخانه زاینده رود تا ۲۰ اسفند ماه برای کشت کشاورزان جاری خواهد ماند. آبی که در رودخانه جاری می‌شود با دبی‌های متفاوت و متناسب با نیاز کشاورزان باز می‌شود. بر اساس تصمیمات فعلی پس از این مدت ۲۰ روزه به همان صورت قبل از گشودن دریچه‌های سد، جریان آب را خواهیم داشت. یعنی همان مقدار اندک آب جاری خواهد بود.

زاینده رود، رگ حیاتی گردشگری اصفهان
جریان داشتن زاینده رود یکی از مهم‌ترین ابزارهای جذب گردشگر در اصفهان است. افزایش جریان آب در این رودخانه آن هم درست یک ماه مانده به نوروز، این انتظار را ایجاد می‌کند که تا پیش از پایان تعطیلات، جریان آب ادامه یابد. اما این‌طور که پیداست، امکان این امر وجود ندارد.  جاری نبودن زاینده رود به غیر از آسیب‌های بسیاری که تاکنون به استان وارد کرده و درباره آن بسیار سخن گفته شده، بر صنعت گردشگری نیز تأثیر‌گذار است. تأثیری که در تعطیلات و زمان‌هایی که با افزایش سفرها مواجه هستیم، بیشتر قابل مشاهده است.
دبیر کمیته گردشگری شهرداری اصفهان درباره نقش تأثیر‌گذار جاری بودن رودخانه زاینده رود بر توسعه گردشگری در اصفهان می‌گوید: بهترین تبلور جاذبه‌های گردشگری اصفهان، رودخانه زاینده رود است و افزونه‌های تاریخی آن همان پل‌های تاریخی است که بر بستر رودخانه بنا شده است. اکنون یک بخش از جاذبه‌های گردشگری اصفهان که به‌عنوان رگ حیاتی شناخته می‌شود، خشک شده است و این مسأله جایگاه اصلی حوزه گردشگری اصفهان را از بین می‌برد.  محمد ایزدخواستی بیان می‌کند: چنین اتفاقی که برای رودخانه زاینده رود افتاده، باعث شده است تا گذشته از کاهش نگاه هویتی آن، بخش درآمد‌زایی گردشگری رودخانه زاینده رود که ارزش بیشتری نسبت به باغداری در بالا دست دارد، از بین برود و تمام این موارد باعث شده است تا به بخش گردشگری لطمه وارد شود.

تأثیر حیات باغ‌های بالادست بر مرگ زاینده رود
وی در ادامه می‌گوید: زاینده رود یکی از اسطوره‌های اصفهان است. ما معتقدیم با استفاده از نگرش مدیریت گردشگری می‌شود آب را به رودخانه زاینده رود برگرداند. اگر دولت سیاستگذاری دقیقی در سطح کلان داشته باشد و در برخورد با کسانی که آب را به بالا دست پمپاژ می‌کنند تا درختان باغی پرورش دهند، آن هم در زمین‌هایی که در طول تاریخ هیچ زمانی باغ نبوده و چنین استفاده‌ای از آن نمی‌شده است، آب از بستر زاینده رود نمی‌رود.
ایزدخواستی تأکید می‌کند: بی شک یکی از مواردی که گردشگر را به اصفهان می‌کشاند، بازگرداندن آب به بستر زاینده رود است. نکته دیگر این است که با حذف زاینده رود، تغییرات اقلیمی و ژئوتکنیک صورت می‌گیرد. عمر پل‌ها نیز با حذف آب از بستر رودخانه کم شده است.
ایزدخواستی بر این باور است که ترک‌هایی که روی بدنه پل‌های قدیمی ایجاد شده، به دلیل فعالیت مته‌های حفاری مترو نیست، بلکه به دلیل خشکی پایه‌های پل است که همیشه در آب بوده و اکنون با خشکی رودخانه ترک برداشته است.  وی کاهش جذب گردشگر به اصفهان، تغییرات اقلیمی حوزه زاینده رود، تخریب پایه پل‌های قدیمی و تغییر مسیر پرندگان مهاجر که در گذشته از سمت حوزه زاینده رود بوده است را از پیامد‌های مدیریت غیر‌اصولی این حوزه می‌داند.
شاید به نظر بسیاری از کارشناسان کشاورزی جریان داشتن زاینده رود در نیمه نخست فروردین ارزش اقتصادی نداشته باشد، ولی قطعاً از دید کارشناسان گردشگری حائز اهمیت فراوانی است که نباید نادیده گرفته شود.

جذب گردشگر
دبیر کمیته گردشگری شهرداری اصفهان می‌گوید: طبق آماری که در تصاویر ابنیه گردشگری مختلف در اصفهان به دست آمده است، بیشترین آرا را ابنیه‌ای به دست آورد که با بستر طبیعی ارتباط داشتند. در این میان، مدرسه چهارباغ به دلیل نزدیکی به خیابان چهارباغ و درختان قدیمی این خیابان و سی و سه پل به دلیل ساخته شدن در بستر زاینده رود در جذب گردشگر بیشترین تأثیر را در جذب گردشگر به خود اختصاص داده است.  این پل‌ها بدون جریان رودخانه مفهوم واقعی خود را از دست می‌دهند. برای جذب و حفظ گردشگر لازم است، جریان آب در رودخانه حفظ شود.

انتهای پیام/همشهری استانی
دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.