سرویس: اخبار شهرستان » کوهپایه ۱۵:۵۳ - پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶

رئیس جهاد کشاوزی کوهپایه:

آلودگی آب قنات کوهپایه هنوز ادامه دارد

احمدی رئیس جهاد کشاورزی کوهپایه گفت: تا کنون جلسات متعدد در بخشداری کوهپایه و فرمانداری اصفهان برای جا به جایی پمپ بنزین انجام شده است اما تا کنون این اتفاق نیفتاده و الودگی آب قنات ادامه دارد.

حسن احمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار اصفهان شرق در اصفهان، اظهار کرد: کوهپایه دارای سه رشته قنات با نام‌های آب شرینه، اب شوره و کی سرخ است و آب قنات کوهپایه به صورت دائم جاری و در باغات برای درخت‌هایی از جمله بادام، انار و عناب و کشت جو و گندم و دیگر محصولات استفاده می شود.

وی افزود: استخر‌های ذخیره آب قنات‌ها در زمستان در بعضی از روستا‌ها ایجاد و در شهر کوهپایه هم قبلا درخواست استخر بزرگ ذخیره آب توسط کشاورزان مطرح اما پیگیری نشد هر چند که به دلیل تامین بخشی از آب قنات‌های پایین دست از قنات‌های بالا دست به طور کلی ذخیره سازی منع قانونی را به خود نیز می بیند.

رئیس جهاد کشاورزی بخش کوهپایه تصریح کرد: با یک اقدام کاملا غیر کارشناسی پمپ بنزین کوهپایه روی مسیر قنات احداث می‌شود و حدود ۱۵ سال پیش با فرسوده شدن منبع ذخیره گازوئیل، گازوئیل از این منبع نشت می‌کند و وارد آب داخل قنات می‌شود.

احمدی در ادامه گفت: با پیگیری‌ها و نامه نگاری‌های متعدد پمپ بنزین مخزن گازوئیل خود را تعمیر و جابه جا کرد اما خاک متاسفانه از گازوئیل اشباع شده و هنوز هم چربی و اثرات آن در قنات کوهپایه وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: در آن زمان پمپ بنزین خسارتی جزیی به نماینده کشاورزان پرداخت کرد و قرار شد صرف تعمیر قنات شود که متاسفانه این تعمیر و ترمیم صورت نگرفت.

رئیس جهاد کشاورزی اذعان کرد: البته تعمیر قنات مشکلات خاصی را داراست و در حدود ۱۰۰ متر این قنات با پمپ بنزین عجین است که برای رهایی از مشکلات ایجاد شده لوله گذاری یا استفاده از سنگ و سیمان در طول این مسیر مطرح شد.

احمدی بیان کرد: با کارشناسی‌های به عمل آمده مشخص شد محلی که در مجاورت پمپ بنزین قرار دارد دارای آب دهی است و اگر با لوله گذاری یا سنگ و سیمان مسدود شود آب دهی این قسمت کور می‌شود و مسیر اب عوض می‌شود

حسن احمدی اظهار کرد: تا کنون جلسات متعدد در بخشداری کوهپایه و فرمانداری اصفهان برای جا به جایی این پمپ بنزین انجام شده است اما تا کنون این اتفاق نیفتاده و الودگی آب این قنات ادامه دارد.
پیش از این نیز گزارشی به این شرح در سایت اصفهان شرق کار شد.

انتهای پیام/ جمشید حسینی کوهپایه

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.