سرویس: اجتماعی ۱۷:۰۱ - دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش

نظر آموزش‌وپرورش درباره تعطیلات یک‌ماهه مدارس در زمستان

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به استقبال آموزش‌وپرورش از تعطیلات زمستانی مدارس گفت: تعطیلات بلندمدت تابستانی می‌تواند در طول سال تحصیلی توزیع شود.

به گزارش اصفهان شرق، اصفهان،علی زرافشان درباره نظر آموزش‌وپرورش نسبت به طرح سازمان محیط زیست برای تعطیلی یک‌ماهه مدارس در فصل سرما اظهار کرد: در سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش در بحث زمان آموزش به موضوع توزیع تعطیلات در طول سال تحصیلی و جلوگیری از ایجاد شکاف زمانی اشاره شده است یعنی تعطیلات طولانی‌مدت تابستان باعث افزایش فاصله دانش‌آموزان از مدرسه و افت تحصیلی می‌شود.

وی افزود: پیشنهاد آموزش‌وپرورش برای توزیع تعطیلات در طول سال تحصیلی بر مبنای سند تحول بنیادین است، در این سند به بحث تغییر زمان آموزش متناسب با شرایط جغرافیایی اشاره شده است همچنین به‌لحاظ آموزش و یادگیری، تعطیلات طولانی تابستان باید کوتاهتر شود یعنی به‌جای ۱۲ هفته، ۷ هفته تعطیلات داشته باشیم و بقیه در طول سال تحصیلی توزیع شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش گفت: تجربه توزیع تعطیلات در سایر کشورها مانند نیوزیلند و امارات نیز وجود دارد و در کشور امارات تعطیلاتی مانند عید فطر در تقویم آموزشی آنها مدنظر قرار می‌گیرد.

زرافشان ادامه داد: اگر به آموزش‌وپرورش اختیار داده شود این آمادگی را داریم تا تعطیلات تابستانی را در طول سال توزیع و متناسب با شرایط آب‌وهوایی آن را تنظیم کنیم. اگر این اتفاق در آموزش‌وپرورش رخ دهد فرصت‌های خوبی برای محیط زیست و گردشگری کشور نیز ایجاد می‌شود البته در آموزش و پرورش از منظر آلودگی هوا و گردشگری به مسئله توزیع تعطیلات نگاه نمی‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه آموزش‌وپرورش از طرح تعطیلات زمستانی مدارس استقبال می‌کند، گفت: انتظار داریم ماده واحده مربوط به طرح تعطیلات یک ماه مدارس در فصل زمستان به‌صورت مشترک توسط محیط زیست و آموزش‌وپرورش تهیه شود.

به گزارش تسنیم، طرح تغییر تقویم آموزشی سال گذشته توسط نمایندگان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تأیید نشد اما اخیراً عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست از طرح این سازمان برای تعطیلات یک‌ماهه مدارس در فصل سرما خبر داده است و در همین رابطه حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مخالفت با این طرح گفته است: نظام درسی و برنامه‌ریزی آموزشی در ایران بسیار متمرکز است، تعطیلی مدارس نمی‌تواند دانش‌آموزان را از آلودگی هوا مصون دارد و اکثر خانواده‌ها به‌دلیل شاغل بودن در نگهداری فرزندان‌شان دچار مشکل خواهند شد؛ بنابراین تعطیل کردن مدارس در زمستان خانواده‌ها را متوجه هزینه‌های بسیار مادی و معنوی می‌کند. بهتر است دولت به‌جای آسیب‌رسانی به نظام تعلیم و تربیت برای حل مشکل آلودگی هوا به‌دنبال کاهش تمرکز و ادامه مهاجرت‌ها به کلان‌شهر تهران باشد.

انتهای پیام/تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.