اصفهان شرق

جیره‌بندی آب کشاورزی قطعی است/ذخیره سد زاینده‌رود ۱۴۲ میلیون مترمکعب

کدخبر: 155933
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ در ساعت ۱۳:۰۷

به گزارش اصفهان شرق، محمد حاج رسولی ها با اشاره به اینکه برودت هوا در روزهای گذشته به نحوی نبوده که بارش به صورت برف ذخیره شود، افزود: تا پایان زمستان باید میزان بارش ها به ۷۱ درصد برسد که این روند درحال حاضر ۳۰ درصد است.

وی با بیان اینکه اگر میزان بارش پیش‌بینی شده محقق شود، به طور قطع در تأمین آب کشت بهاره تأثیرگذار خواهد بود، اظهار کرد: رهاسازی آب سدها برای کشاورزی در دو مرحله کشت پاییزه و بهاره صورت می گیرد که تأمین آب کشت بهاره به بارش زمستان مرتبط است.

مدیرعامل شرکت منابع آب ایران با تاکید بر اینکه به دلیل محدودیت منابع آب میزان خروجی آب از سدها برای کشاورزی به طور قطع جیره بندی خواهد شد به اندازه‌ای که تأمین آب شرب به خطر نیفتد و بتوانیم آب کشاورزی را تأمین کنیم، گفت: جیره بندی آب کشاورزی در حوضه آبریز فارس نیز سال گذشته انجام شد اما امسال دامنه این محدودیت در سطح کشور در بسیاری از حوضه‌های آبریز اجرا می‌شود.   گفت: با گذشت بیش از صد روز از سال آبی ۹۷-۹۶، در کشور فقط ۳۱ میلیمتر بارش گزارش شده درحالیکه این رقم باید ۷۲ میلیمتر باشد بنابراین ۵۷ درصد کاهش بارش در این مدت ثبت شده است.

وی با بیان اینکه اثرات این کاهش بارش در حوضه‌های آبریز اصلی کشور متفاوت است و اثر آن در برخی از حوضه های آبریز در منابع سطحی و در برخی دیگر، در منابع آب زیر زمینی نمایان می‌شوند، افزود: در حوضه آبریز خزر در طول صد روز گذشته، کشت انجام نشده و مصرف آب در بخش کشاورزی نداشتیم این درحالیست که شرایط حوضه آبریز خزر خیلی خوب است اما کاهش ۵۷ درصدی بارش در دو حوضه اصلی آبریز اثر گذار است که در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان بیشتر بر روی آب های سطحی تأثیرگذار است ولی در حوضه فلات مرکزی تاثیرات آن بر روی منابع آب زیرزمینی بیشتر است.

حاج رسولی ها با اشاره به اینکه در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان کاهش بارش ۶۵ درصدی ثبت شده و در حوضه فلات مرکزی ۷۸ درصد کاهش بارش گزارش شده است، اضافه کرد: این پراکنش کاهش بارندگی، مشکل را در حوضه های آبریز اصلی و فرعی دوچندان کرده است.

وی گفت: به عنوان مثال در حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان که دارای حوضه های فرعی نیز هست، در حوضه فرعی کرخه ۷۰ درصد کاهش بارندگی، در حوضه کارون بزرگ که محل تأمین آب کشاورزی و انرژی است، ۷۲ درصد کاهش بارش و در حوضه زهره و جراحی ۶۴ درصد کاهش بارندگی از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه) ثبت شده است.

مدیرعامل شرکت منابع آب ایران با اشاره به اینکه در حوضه فلات مرکزی که یکی دیگر از حوضه های اصلی آبریز و دارای حوضه های فرعی نیز هست در حوضه فرعی گاوخونی و زاینده رود کاهش بارش ۷۷ درصدی ثبت شده است و در حوضه دریاچه نمک کاهش ۷۸ درصدی به چشم می خورد، گفت: در بسیاری از حوضه های اصلی و فرعی کاهش بارش بالای ۷۰ تا ۸۰ درصد است که در میزان آب های سطحی و آب های زیر زمینی تأثیرگذار است.

وی درباره میزان ورودی آب به سدهای کشور، گفت: در صد روز گذشته ورودی آب به سدهای کشور حدود ۳۰ درصد کاهش نسبت به زمان مشابه پارسال نشان می دهد و درحالیکه میزان ورودی آب به سدها در سال گذشته در زمان مشابه ۶ میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب بود، این رقم در سال جاری به چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

حاج رسولی ها اضافه کرد: بخاطر مدیریت منابع آب و تأمین آب شرب و کشاورزی، امسال فقط ۵ درصد خروجی آب از سدها کاهش داشته است و تاکنون هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب از سدها خارج شده است.

وی گفت: در حوضه کارون بزرگ در صد روز نخست سال آبی، ۴۸۱ میلیون مترمکعب آب به سد دز وارد شده که این عدد در دو سال پیش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب بوده و ورودی آب امسال نسبت به ۱۰ سال گذشته نادر بوده است.

مدیرعامل شرکت منابع آب ایران افزود: به این ترتیب حجم آب مخزن سد دز ۷۴۴ میلیون مترمکعب شده که این عدد نسبت به ده سال گذشته بی سابقه است و همچنین در حوضه کارون بزرگ نیز که سدهای زنجیره ای وجود دارد که برای تأمین انرژی و آب کشاورزی از آنها استفاده می شود، ورودی آب تاکنون ۹۴۵ میلیون مترمکعب بوده است که این رقم پارسال یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب بود.

وی درباره ورودی آب به سدهای حوضه آبریز گاوخونی و زاینده رود نیز، گفت: ورودی آب به زاینده رود تنها ۷۰ میلیون مترمکعب بوده که این رقم نسبت به ۱۰ سال قبل بی‌سابقه است و حجم مخزن سد زاینده رود درحال حاضر ۱۴۲ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به ۱۰ سال اخیر، فقط در یک سال دیگر تکرار شده است و بنابراین ورودی آب به سد زاینده رود ۴۳ درصد کاهش داشته است.

وی درباره سد درودزن که تأمین کننده آب شرب شهر شیراز و کشاورزی منطقه شیراز است، افزود: از ابتدای سال آبی، ورودی آب به سد درودزن ۴ میلیون مترمکعب بوده که این عدد در پنج یا شش سال قبل ۱۴۰ میلیون مترمکعب گزارش شده است.

انتهای پیام/ایمنا