سرویس: اجتماعی ۱۷:۱۹ - یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶

بررسی های آماری نشان می دهد

اصفهان کم بارش ترین استان کشور در مقایسه با سال ۹۵

بررسی های آماری نشان می دهد که بارندگی های امسال استان اصفهان نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۸۸ درصد کاهش و در مقایسه با سایر استان ها در صدرکم بارشی قرار دارد.

به گزارش اصفهان شرق، وزارت نیرو اعلام کرد: در مقایسه با سال گذشته، استان های اصفهان با ۸۸ درصد، قم با۷۹ درصد و خراسان جنوبی با ۷۳ درصد بیشترین کاهش بارش را داشته اند.
در پائیز امسال یعنی از ابتدای مهرماه تا ۲۸ آذرماه سالجاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته،‌ ۲۴ استان کشور شامل استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی ،‌اردبیل ، اصفهان،‌ البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، جنوبی ، رضوی، ‌خوزستان، زنجان، سمنان، قزوین، قم ، کردستان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد با کاهش بارش مواجه بودند.
بر اساس این گزارش، میزان بارش ها در سه ماهه پائیز امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در ۷ استان ایلام، بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمانشاه، گلستان و هرمزگان با افزایش بارش روبرو بوده است.
در مقایسه با سال گذشته، استان های هرمزگان با ۴۶۷ درصد، بوشهر با ۲۵۲ درصد و کرمانشاه با ۱۱۸ درصد بیشترین افزایش بارش داشته اند.
در پائیز امسال از ابتدای مهرماه تا ۲۸ آذرماه جاری استان های گیلان با ۳۲۴ میلیمتر، مازندران با ۲۲۱ میلیمتر و گلستان با ۱۳۳میلیمتر بیشترین بارش ها را در کشور داشته اند.
استان های خراسان جنوبی با یک میلیمتر، سیستان و بلوچستان و یزد با ۲ میلیمتر و اصفهان با ۳ میلیمتر بارش جزو کم بارش ترین استان های کشور در پائیز سالجاری بودند.
در ابتدای سال آبی جاری ۶۴ درصد ازمساحت استان دچار خشکسالی و ۲۲٫۵ درصد گرفتار خشکسالی شدید و بسیار شدید بود.
ابتدای پائیز امسال همچنین میزان بارندگی در شهرهای این استان از جمله نایین ۸۰ درصد، اصفهان ۵۵ درصد و در سرشاخه های زاینده رود ۲۰ درصد کاهش یافته است؛ براساس آمارهای اعلام شده بطور کلی بارش ها در استان اصفهان در سال آبی جاری نسبت به میزان بلندمدت (۴۰ ساله ) ۳۳ درصد کاهش یافته و در وضعیت قرمز قرار دارد.

انتهای پیام/ایرنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.