سرویس: اقتصادی ۰۸:۰۰ - شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶

تغییرات اساسی در مکانیزم پرداخت یارانه؛

یارانه سال 97 چگونه محاسبه می شود؟

کاهش 11 هزار میلیارد تومانی از بودجه هدفمند کردن یارانه ها در لایحه بودجه 97 نشان از تغییرات اساسی مکانیزم پرداخت یارانه در سال آتی دارد.

به گزارش اصفهان شرق، با ارائه لایحه بودجه 97  به مجلس مشخص شد که دولت بودجه اجرای هدفمند کردن یارانه ها را حدود 11 میلیارد تومان کاهش داده است و این امر نشان از تغییرات اساسی مکانیزم پرداخت یارانه در سال آتی دارد.

درلایحه بودجه 97 خالص وجوه ناشی از هدفمند کردن یارانه ها، 37 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده در حالیکه این رقم در سال جاری 48 هزار میلیارد تومان بوده است بنابراین به طور حتم باید تعدادی از افراد از لیست یارانه بگیران فعلی خارج شوند تا تعادل بین میزان پرداختی ها و  این ارقام به وجود آید.

بحث تغییر مکانیزم پرداخت یارانه  و حذف دهک های پردرآمد از همان ابتدای اجرای طرح هدفمندی مطرح بود اما با وجود تاکید دولت ها  تنها حدود 4 میلیون نفر از لیست یارانه بگیران حذف شدند و تا به حال منابعی از این بخش به تولید و دهک های پایین جامعه پرداخت نشده است.

یارانه سال 97 چگونه محاسبه می شود؟

بر این اساس گویا این بار دولت دوازدهم عزم خود را جزم کرده و در لایحه بودجه 97 ، مسير پرداخت يارانه نقدی را به سمت خانوارهای نيازمند تغییر داده است به گونه ای که در این لایحه  آمده ، دولت در راستای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و با هدف تحقق عدالت، کاهش فقر مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم و همچنین معطوف کردن پرداخت یارانه نقدی به خانوارهای نیازمند، این اجازه را دارد که در سال آینده از محل منابع سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها تا مبلغ 37 هزار میلیارد تومان هزینه کند که نسبت به امسال 11 هزار میلیارد تومان کمتر است .

بر اساس این گزارش محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در یک نشست خبری، مکانیزم تغییر روش در پرداخت یارانه نقدی را از حذف ثروتمندان به شناسایی افراد نیازمند تایید کرد و در خصوص چگونگی اجرای هدفمندی یارانه ها در سال آینده توضیحاتی ارائه داد.

نوبخت تاکید کرد: با توجه به مصوبه مجلس، دولت مکلف به حذف برخی یارانه‌بگیران شده است بر این اساس یارانه را باید به کسانی که نیازمند هستند و یا استحقاق آن را دارند، بدهیم .

نوبخت البته تاکید کرد که ارقام اعلام شده درخصوص حذف ۲۰ یا ۳۰ میلیون نفر درست نیست، زیرا جامعه هدف به‌طور دقیق مشخص نشده است و نمی‌توان گفت که در حال حاضر چه تعداد از شمول دریافت یارانه نقدی حذف خواهند شد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که اگر یارانه نقدی تنها به افراد نیازمند پرداخت شود، رقم حذف شده حتی از این ارقام نیز فراتر خواهد رفت.

وی افزود:دو روش برای شناسایی افراد و پرداخت یارانه وجود دارد، اول آنکه به حساب 80 میلیون نفر سرکشی کنیم که در اینصورت همین دعواهای کنونی پیش می‌آید و  نهایتاً 3 تا 4 میلیون نفر حذف شدند.

به گفته نوبخت  روش دیگر، شناسایی افراد نیازمند بوده که برای این موضوع 3 سازوکار در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گفته به احتمال قوی ساز و کار پرداخت یارانه در سال 97 طبق روش شناسایی افراد نیازمند و حذف مابقی آحاد جامعه از لیست یارانه بگیران خواهد بود.

بر این اساس عمده افراد نیازمند تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که ثبت و شناسایی شده اند؛ بخش دیگر افراد شناسایی نشده اما با اطلاعات مشخص در نزد بیمه‌های تامین اجتماعی هستند که این افراد هم به صف افراد یارانه‌بگیر اضافه خواهند شد.

بر اساس این گزارش گروه سوم افراد نیازمندی هستند که تا کنون شناسایی نشده اند اما به گفته نوبخت می توانند تمایل به دریافت یارانه را به دولت اعلام کنند و وزارت کار پس از بررسی و صحت سنجی،  یارانه آنها را نیز به همان مبلغ 45500 تومان پرداخت خواهد کرد.

یارانه سال 97 چگونه محاسبه می شود؟

ریالی از منابع هدفمندی صرف هزینه‌های جاری و عمرانی نمی‌شود

نوبخت در خصوص مکانیزم جدید محاسبه یارانه در سال 97 و حذف یارانه برخی افراد گفت: ما به جای اینکه به همه افراد ۴۵۵۰۰ تومان بدهیم به افراد نیازمندتر پول بیشتری خواهیم داد پس پول پرداختی به مردم و کل جامعه کم نمی‌شود بلکه تخصیص آن بهینه می‌شود. از طرف دیگر هیچ ریالی از منابع هدفمندی یارانه صرف هزینه‌های جاری و عمرانی دولت نمی‌شود.

از مجموع صحبت‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه  هم می‌توان این نتیجه‌گیری را کرد که عملا مکانیزم اعطای یارانه‌ها در سال 97 تغییر خواهد کرد و یارانه نقدی تنها به افرادی پرداخت می‌شود که نیازمندی آنها برای نهادهای رفاهی کشور، ثابت شود.

تنها حدود 42 میلیون نفر در کشور نیازمند یارانه هستند

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درخصوص وضعیت یارانه بگیران در سال آینده گفت:جمعیت یارانه بگیر کشور در حال حاضر حدود ۷۶میلیون نفر است که این میزان جمعیت یارانه بگیربه این معنی نیست یارانه ها بصورت هدفمند پرداخت نمی شود و تبعیض در این رابطه وجود دارد چرا که نمی شود به تمامی مردم به یک میزان یارانه پرداخت کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد:دولت در بودجه سال ۹۷ مقرر کرده که به ۴۱ میلیون و ۸۰۰هزار نفر یارانه نقدی پرداخت کند و به عبارتی نمی توان گفت بیش از حدود ۴۲ میلیون نفر نیازمند دریافت یارانه نقدی در کشور وجود دارد.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی افزود:در سال آینده تقریبا به همه کسانی که واجد دریافت یارانه نقدی هستند، یارانه نقدی پرداخت می شود.

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد:دولت در بودجه سال آینده به ۴/۷ میلیون نفر افراد مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) که شامل ۳/۹میلیون نفر مستمری بگیر و ۸۰۰ هزار نفر مددجوی موردی و پشت نوبتی می شود یارانه پرداخت می کند.

وی تصریح کرد:همچنین دولت به حدود ۳/۶میلیون نفر مددجویان تحت پوشش بهزیستی که شامل ۱/۳ میلون نفر مستمری بگیران و ۲/۳ میلیون نفر نیازمندان موردی و پشت نوبتی می شود یارانه پرداخت می کند،همچنین یارانه به ۱/۲ میلیون نفر زنان سرپرست خانوار ارائه می شود .

وی ادامه داد:به افراد ساکن در دهستان های با ضریب ۶،۷،۸،۹ که این ضرایب در خصوص محرومیت و فقر روستایی های است، یارانه پرداخت می شود که شامل حدود ۸میلیون نفر در ۱۵۹۸ دهستان در کشور است همچنین به یک میلیون نفر بیماران خاص و صعب العلاج، یارانه پرداخت می شود.

یارانه نقدی در سال 97

جعفرزاده ایمن آبادی افزود:به گروه های نیازمند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی که شامل حدود ۱۱ میلیون نفر است یارانه پرداخت می شود که شامل ۵ میلیون و ۳۰۰هزار نفر کارگران ساختمانی بیمه شده و پشت نوبتی ، ۳ میلیون و ۲۵۰هزار نفر رانندگان برون شهری، یک میلیون و ۱۵۰هزار نفر قالیبافان،۷۱۰هزار نفر صیادان و ۲۵۰هزار نفر طلبه، ۹۰هزار نفر خادمان مساجد، ۲۸۰هزار نفر باربران،یک میلیون نفر عشایر و ۴/۸ میلیون نفر بازنشستگان با حقوق کمتر از یک میلیون تومان بعلاوه افراد تحت تکلف و حدود ۲ میلیون و ۹۵۰هزار نفر نیازمند دریافت یارانه نیز یارانه نقدی پرداخت می شود.

حدود ۳۴میلیون و ۵۰۰هزار نفر از جمعیت یارانه بگیر کشور کم می شود

وی ادامه داد:حدود ۳۴میلیون و ۵۰۰هزار نفر از جمعیت یارانه بگیر کشور کم می شود و پیش بینی می شودبا انجام این مهم ،حدود ۱۸ هزار و ۸۰۰میلیارد تومان منابع مالی حاصل شود که تماما صرف اشتغال جوانان می شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بالغ بر ۵۰درصد جمعیت ایران در سال آینده یارانه نقدی دریافت می کنند،افزود:باید در کشور فقرزدایی شود و تنها نیازمندان واقعی یارانه دریافت کنند البته شخصا پیشنهاد خواهم داد به بازنشستگان با حقوق کمتر از دو میلیون تومان در سال آینده یارانه نقدی پرداخت شود.

بر اساس این گزارش حذف دهک های پردرآمد از لیست یارانه بگیران و پرداخت یارانه تنهابه افراد نیازمند، از اصلی ترین اهداف هدفمند شدن یارانه ها محسوب می شود و تحقق این امر البته اگر به درستی صورت گیرد به نفع اقتصاد کشور خواهد بود اما باید دید این تغییر مکانیزم پرداخت یارانه ها به چه صورتی اجرایی می شود و آیا تنها افراد ثروتمند از این لیست خارج می شوند یا این تغییر روش، گریبان گیر اقشار آسیب پذیر جامعه هم خواهد شد؟

انتهای پیام/خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.