سرویس: اجتماعی ۱۳:۱۲ - دوشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۶

قائم مقام مرکز تحقیقات و پیشگیری کنترل دخانیات

نفوذ سوداگران مرگ به کیف دانش آموزان/ این وسایل سبب گرایش به مواد مخدر می شود

قائم مقام مرکز تحقیقات و پیشگیری کنترل دخانیات دانشگاه شهید بهشتی از نفوذ سوداگران مرگ به میان دانش آموزان خبر داد.

به گزارش اصفهان شرق، هومن شریفی قائم مقام مرکز تحقیقات و پیشگیری کنترل دخانیات دانشگاه شهید بهشتی و پزشک اعتیادشناس اظهار کرد: در جهان امروز با داروهای مهندسی شده روبرو هستیم و بیش از صدها مدل از این داروها از طریق شرکت های دارویی نامشخصی در سراسر دنیا تولید شده و پخش می شوند.

وی ادامه داد: شرکت های فوق برای دستیابی به مخدرهای صنعتی جدید آنها را در قالب قرص، شربت، دستمال آرایشی و بهداشتی و سایر محصولات این چنینی فرآوری می کنند و سپس آن را به دست مصرف کننده ها می رسانند.

این پزشک اعتیاد شناس تاکید کرد: دستمال های اعتیادآور که به تازگی مصرف آن در میان نوجوانان و جوانان کشور ما نیز گزارش شده است، تبدیل به یک مسئله بغرنج شده و دامنه اخبار آن در شبکه های اجتماعی بسیار گسترده است.

شریفی خاطرنشان کرد: یک نوع از اعتیاد که در حال حاضر نیز شایع شده است اعتیاد به حلّال‌ها  یعنی موادی که به محض قرار گرفتن در معرض هوا و رسیدن کوچکترین حرارتی به آن، به سرعت از حالت مایع به گاز تبدیل می شوند.

وی تصریح کرد: از شایع ترین حلال های موجود می توان به دئودورانت های بدن و اسپری ها اشاره کرد و در حال حاضر نیز افراد بسیاری از این گونه مواد به صورت روزانه استفاده می کنند اما از عوارض بی شمار آن هیچ اطلاعی ندارند.

این پزشک اعتیاد یادآور شد: در دنیای امروز درصد اعتیاد به حلّال‌ها زیاد نیست اما  شرکت های دارویی نامعتبر و نامشخص برای جذب مصرف کنندگان و مشتریان بیشتر و همچنین برای در دست گرفتن بازار در تولید و فروش حلال ها دخالت کرده و نظمی را که بیش از یک قرن در حوزه توزیع مواد مخدرحاکم بوده است را از بین می برند.

ّشریفی ادامه داد: بیشترین خطر افزایش حلّال‌ها در بازار متوجه نوجوانان و جوانان است و قیمت نازل و همچنین در دسترس بودن این مواد بر گرایش افراد به موادمخدر و اعتیاد تاثیر قابل توجهی دارد.

وی اظهار کرد: سوداگران در شرکت های دارویی نامشخص برای جذب مشتری از ترفندهای مختلف و به روزی استفاده می کنند و هر یک از مخدرهای صنعتی را که مدنظرشان باشد در تهیه و فرآوری حلّال‌ها  به کار می برند و به عبارتی روی آن سوار می کنند.

این پزشک اعتیاد شناس تصریح کرد: در حال حاضر در دنیا موادی وجود دارد که نسبت به ماری جوانا و حشیش و سایر مواد مخدر سنتی و صنعتی و همچنین سایر محرک های موجود، به مراتب هزاران برابر خطرناک تر و آسیب رسان تر است.

شریفی خاطرنشان کرد: مرگ در مقابل مصرف حلال ها امر بعیدی نبوده و در سراسر دنیا مرگ و میرهای بسیاری بر اثر استنشاق و مصرف این قبیل موادها گزارش شده است و علت آن این است که شرکت های زیرزمینی به یکباره مواد بسیار قوی را به این حلال ها متصل کرده و روانه بازار می کنند.

وی تاکید کرد:برخی از این موادی که به حلال ها افزوده می شود ۱۰۰ برابر هروئین اثر می گذارد و عمده مصرف کنندگان این مواد را نوجوانان ۱۵-۱۶ ساله تشکیل می دهند که در برخی موارد منجر به ایست قلبی و ایست تنفسی می شود و شایع ترین این حلال ها موادی است که در قالب چسب، غلط گیر و اقلامی ساده این چنینی عرضه می شود.

این پزشک اعتیاد شناس اضافه کرد: برخی غلط گیرها امروز به بهانه معطر بودن برای دانش آموزان خوشایند است و با تبلیغات موجود دانش آموزان را به سمت استفاده از آن سوق داده و پس از آن بدون تردید زمینه وابستگی و اعتیاد آنها را به مواد مخدر فراهم می کند.

شریفی تصریح کرد: آنچه برای سوداگران مرگ و شرکت های دارویی زیرزمینی اهمیت دارد مسئله آشنایی نوجوانان و جوانان با مواد مخدر است که متناسب با سن آنها، جذابیت مورد نیاز را برای نوجوانان فوق به وجود بیاورند تا پس از یک بار استفاده از این مواد، زمینه اعتیاد افراد و به ویژه گروه های حساس را به وجود بیاورند.

وی ادامه داد: حلال ها در اصل عاملی برای رساندن مواد مخدر مختلف به نوجوانان و جوانان به شمار می روند و اینگونه است که پس از یکبار استفاده از ابزار و وسایلی نظیر غلط گیر و چسب و دیگر موارد، به اعتیاد و وابستگی و مصرف فرد منجر می شود.

این پزشک اعتیاد شناس خاطرنشان کرد: وابستگی جسمی و همچنین ایجاد وابستگی روحی و تبعاتی چون توهم زایی و اثرات دیگر مصرف مواد مخدر را می توان از جمله عواقبی برشمرد که در انتظار افرادی است که بدون اینکه کوچکترین چیزی در خصوص اعتیادآور بودن این گونه ابزار بدانند گرفتار و معتاد می شوند.

شریفی تاکید کرد: مسئولان باید برنامه جامعی برای آموزش و آگاهی نوجوانان و جوانان تدوین کرده و در قالب طرح های مختلف به اجرا دربیاورند، زیرا همانطور که گفته شد دانش آموزان و دانشجویان هیچ گونه اطلاعاتی در خصوص اثرگذاری و اعتیادآوری ابزارهای مورد استفاده خود ندارند.

برنامه ریزی دقیق قاچاقچیان مواد مخدر برای اعتیاد دانش آموزان

وی اظهار کرد: قاچاقچیان مواد مخدر با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده نسبت به انتخاب طعمه ها و موارد مورد نظر خود قدم برمی دارند و اولین گام آنها در قرار دادن مواد مهندسی جدید با نازلترین قیمت برای دفعات اول مصرف، در اختیار دانش آموزان و وابسته ساختن و معتاد کردن آن ها است.

این پزشک اعتیاد شناس ادامه داد: در حال حاضر هیچ نقطه سالمی در هیچ جای دنیا در خصوص مصرف نکردن مواد مخدر وجود ندارد و مافیای مواد مخدر در سایر جوامع بشری رخنه کرده اند و هر روز بر تعداد قربانیان انتخابی آنها اضافه می شود.

شریفی تاکید کرد: نوپدیدی و بازپدیدی در عرصه مواد مخدر زیاد است و تنها آموزش می تواند در امر پیشگیری از ابتلای نوجوانان و جوانان به اعتیاد موثر باشد و این امر نیازمند برنامه ریزی نهادهای مسئول در جامعه است.

انتهای پیام/خبر نگاران جوان

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.