سرویس: اجتماعی ۱۹:۴۵ - جمعه ۰۳ آذر ۱۳۹۶

اما و اگرهای معرفت دینی در نسل جوان؛

عقلانیت دینی؛ مهمترین ابزار در تحقق معرفت دینی

باید به صورت کلان به بحران های جوانان نگریست، زیرا وجود ایرادات و مشکلات عدیده در فضای فرهنگی جامعه ناخواداگاه جوانان را قربانی ندانم کاری های بسیاری از سیاستگذاران فرهنگی کرده است.

به گزارش اصفهان شرق، مهدی نجفی نوشت: جوانی مهمترین و حساس ترین مرحله از زندگی انسان است که با صفات ثانویه جنسی همراه است  یعنی فعالیت جوان به شدت زیاد می شود و پرخاشگری و حریف طلبی  در وجود جوانان به اوج خود می رسد. لذا کودک آرام دیروز به جوان پرشور و بعضاً پرخاشگری تبدیل می شود که به نام آزادی اما به کام خودنمایی برخی رفتارهای هنجار شکنانه را به ویژه در دوران دانشگاه از خود بروز می دهد لذا سیر رفتاری بحران زا در  جوان ، غالباً می تواند عامل ایجاد شوک در میان والدین باشد.

چالش های فرهنگی جوانان در جامعه امروز

در این میان چالش های پیش روی جوانان در نحوۀ مواجهه با مولفه های دینی، از جمله مهمترین معضلاتی است که در میان آنان شایع شده است؛ جوانی که تا دیروز به مسائل و مناسک دینی اهتمام می ورزید به یکباره با عنصر تشکیک و تردید در بسیاری از مسائل دینی مواجه شده و از آنجایی که فضای فرهنگی و نخبگانی جامعه  آنچنان که باید و شاید در راستای پاسخگویی به شهبات دینی جوانان تعریف نشده است و حتی در پاره ای از موارد،جوانان جز شعار، همراهی خاصی برای مسائل و مشکلات دینی خود نمی بینند لذا اینگونه است که  چالش های فرهنگی و مذهبی  در نسل جوان نهادینه می شود.

اینگونه است که طرد سازی جوان از ساحت خانواده، مدرسه و دانشگاه، نحوۀ مواجهه جوان با مقولۀ دین را با اما و اگرهای فراوان مواجه می کند و ممکن است جوان همۀ بحران های پیرامونی خود را برآمده از دین تلقی کند و اینچنین به زعم خود برای رهایی از این بحران مذهبی، آموزشی و عاطفی در راستای ارضای تمایلات خود، به سمت برخی ناهنجاری های اخلاقی و رفتاری کشیده شود.

با همۀ این تفاسیر باید به صورت کلان به بحران های جوانان نگریست، زیرا وجود ایرادات و مشکلات عدیده در فضای فرهنگی جامعه ناخواداگاه جوانان را قربانی ندانم کاری های بسیاری از سیاستگذاران فرهنگی کرده است.

رسانه ملی و ضرورت ترویج معرفت دینی

به عنوان نمونه رویکرد نادرست صدا و سیما در ترویج برخی سریال های مروج افسردگی و ناامیدی و به تعبیر دیگر ترویج نیهیلیسم در رسانه ملی و فقر دینی و فرهنگی شدید برنامه سازان در آن رسانه، که قرار بود به مثابۀ یک دانشگاه برای جامعه عمل نماید، مشکلات عدیده ای برای جوانان به همراه داشته است که ضعف معرفت دینی و عطش کاذب نسل جوان به محتوای غیر مجاز رسانه ای  را به دنبال داشته است.

رسالت حوزه و دانشگاه در تولید معرفت دینی

هم چنین ضرورت بازتولید دین در حوزه و دانشگاه به شدت احساس می شود  حال آنکه و رکود در زمینه تولید برنامه های دینی و فرهنگی، تحقق اهداف کلان نظام در ارتقای معرفت دینی جوانان را در سایه ای از ابهام قرار داده است.

این چالش را باید در وضعیت نابسامان علوم انسانی کشور در حوزۀ آموزش و و فرهنگ جستجو کرد؛ سیاستگذارانی که فارغ از نگاه دین و البته با نگاه کاملا تقلید گرایانه  و سطحی و تقلیل محور، سبک و سیاق جامعه غربی را برای نسل جوان بازتولید می کنند و اینگونه نیهیلیسم را با تأکید بر آثار غرب گرایان در جامعه به خصومت دینی تبدیل می کنند؛ به راستی چرا نسل ورشکسته ای هم چون صادق هدایت همچنان باید در جامعه حکومت کند؟

فراموش نکنیم انقلاب اسلامی با ریشه های مذهبی شکل گرفت و از حقیقت ناب دین بهره گرفت؛ لیکن در سال های اخیر محتوای پوچ انگارانه در آثار معرفتی نویسندگان غرب زده در مناسبت های فرهنگی هم چون نمایشگاه کتاب به شدت خودنمایی می کند، از سوی دیگر حال و روز نویسندگان عرصه های دینی نیز بهتر از نویسندگان غرب زده نیست و تقلیل گرایی در بازنشر خام معارف دینی در فضای مجازی و نیز فضای حقیقی برای تحقق معرفت دینی جوان ناکافی است؛ ضرورت اهتمام به معارف حقیقی ائمۀ معصومین(ع) و اجتناب از ارائۀ تولیدات دینی در قالب باز نشر خام مسائل مذهبی اعم از اآیات و روایات برای ارتقای ساحت دینی جامعه ایجاب می کند تا تولید معرفت دینی در حوزه های علمیۀ بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و به جای دانشنامه نویسی، دائره المعارف نویسی و موسوعه نگاری به ساحت فرهنگی جامعۀ ارائه شود.

عقلانیت دینی؛ مهمترین ابزار در تحقق معرفت دینی

اما به راستی چه باید کرد؟نسل جوان  در حصار عدم بازتولید معارف دینی در میان متولیان فرهنگی کشور و موج سهمگین القای خصومت دینی در میان روشنفکران غرب زده گرفتار شده است ؛ حال آنکه عقلانیت دینی حلقۀ مفقودۀ تحقق معرفت دینی در جامعۀ اسلامی است؛ سربسته می توان گفت عقلانیت دینی مقوله ای است مهم و راهبردی که عرفان گرایی افراطی فارغ از تفکر و تعقل را بر نمی تابد و ماهیت زشت روشنفکری نماهای وطنی را بر ملا می سازد؛ البته تبیین این مهم مجال دیگر می طلبد.

انتهای پیام/ اصفهان شرق

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.