سرویس: تولیدی ۲۱:۱۴ - چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶

محقق و پژوهشگر حوزه تروریسم مطرح کرد:

«گرگ های تنها» تیغ دودم و توطئه جدید داعش در جهان

نیکوفر محقق و پژوهشگر حوزه تروریسم گفت: قضیه داعش و افرادی از این گروه که فقط وابستگی فکری به گروه تروریسم داشته و دست به عملیات تروریستی می زنند تیغ دو دمی شده است که به اسلام هراسی دامن می زند.

محقق و پژوهشگر حوزه تروریسم در گفتگو با اصفهان شرق، با اشاره به ظهور پدیده ای به نام گرگ تنها در حوزه تروریسم گفت: در تروریسم گرگ تنها به شخصی گفته می‌شود که به تنهایی و بدون اینکه با گروهی ارتباط سازمانی داشته یا از آن کمکی دریافت کند در حمایت از آن گروه، جنبش یا عقیده دست به اعمال خشونت‌آمیز می‌زند.

حسین نیکوفر اظهار کرد: از آنجا که گرگ‌های تنها با گروه‌های تروریستی ارتباط مشخصی ندارند و به تنهایی دست به عملیات می‌زنند شناسایی آن‌ها برای نیروهای امنیتی دشوار است و دیده شده که در سال‌های اخیر گروه‌های القاعده و داعش طرفداران خود در کشورهای غربی را به انجام حملاتی به سبک گرگ‌های تنها تشویق کرده‌اند.

وی افزود: قضیه داعش و افرادی از این گروه که فقط وابستگی فکری به گروه تروریسم داشته و دست به عملیات تروریستی می زنند تیغ دو دمی شده است که هم به اسلام هراسی در غرب دامن زده و هم در وضع قوانین سخت تر امنیتی به بهانه دفع تروریسم در پارلمان اروپا منجر می شود و باید به درستی مورد بررسی قرار گیرد.

محقق حوزه تروریسم با بیان اینکه برخی قوانین به واسطه شعارهای حقوق بشری نمی توانست توسط مجریان قانون اروپا تحمیل شود، تصریح کرد: پس از وقوع حوادث تروریستی در اروپا و شائبه ایجاد شده به حضور داعش در بین مردم، به تقاضای نیروهای امنیتی از پارلمان، قوانین سخت گیرانه تری وضع شد به گونه ای که مورد پذیرش نیروهای مردمی که ترس حفظ جان خود را داشتند، قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه گرگ های تنها توطئه جدید در جهان امروزی است، گفت: روزنامه واشنگتن پست آمریکا، گرگ های تنها را «کابوس جدید» می نامد و همچنین نسل تازه «گرگ های تنها» برخلاف گذشته، سوابق جنایی و تروریستی، دستکم به شکل ثبت شده ندارند اما در یک روز سه حمله را در سه نقطه مختلف جهان (کویت، فرانسه و تونس) اجرا کردند و ده ها قربانی گرفتند.

نیکوفر تاکید کرد: گرگ های تنهای جدید، کاملا دور از چشم سیستم های امنیتی اروپا در حال فعالیت هستند و داعش با روی آوردن به نسل تروریست های بدون سوء سابقه و پرونده در حال دور زدن دستگاه های اطلاعاتی اروپا و ایجاد محیط وحشت در بین مردم و نیروهای امنیتی است.

وی با اشاره به اینکه تفکر گرگ های تنها به داعش متصل بوده و نمی توان به راحتی تفکر القا شده به آنها را عوض کرد، خاطرنشان کرد: «سیف الدین الرزقی» مجری عملیات «سوسه» تونس که مردم را در حمله به هتل این شهر به رگبار بست و عملیاتش 37 کشته و 36 مجروح بر جای گذاشت نیز جوانی تیزهوش حدودا 22 ساله و مجرد بود که تخصص کارشناسی الکترونیک داشت ولی بدون وابستگی سازمانی به داعش، فریفته این گروه تروریستی شده و دست به کشتار زد.

کارشناس حوزه تروریسم با تاکید بر اینکه افراطی گری تکفیری ها اسلام هراسی را در بین مردم به اوج خود رسانده است، گفت: «صلاح عبدالسلام» نیز یکی دیگر از گرگ های تنهایی بود که در حملات نوامبر ۲۰۱۵ پاریس نقش داشت و با بهره برداری از ایدئولوژی داعش و اعلام همراهی در بستر فضای مجازی به یکی از شخصیت های زمینه ساز اسلام هراسی در غرب معروف شد.

وی با اشاره بر اینکه به نظر می رسد شکست داعش در عراق و سوریه نوید بخش آرامش برای قدرت های امنیتی در بسیاری از کشورها نیست، افزود: در خصوص بازگشت تروریست های داعش به کشورهایی که از آنجا آمدند کارشناسان معتقدند که مقامات امنیتی در این کشورها باید این افراد را شناسایی و به دقت زیر نظر بگیرند چرا که آنها خطری برای امنیت کشورهایشان هستند و می توانند در زمان هایی غیر قابل پیش بینی دست به حملات تروریستی بزنند.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.