سرویس: جهادومقاومت ۱۰:۴۵ - چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶

نمایش حماسه مردم اصفهان؛

۲۵ آبان اصفهان دینش را به انقلاب ادا کرد

۲۵ آبان ۱۳۶۱ برای ایران روزی بزرگ است، روزی که مردم اصفهان حماسه و ایثار خود را به نمایش گذاشتند و به یاری انقلاب و اسلام شتافتند.

به گزارش اصفهان شرق، شاید در ذهن نسل کنونی این سوال پیش بیاید که چرا هر گاه از عملیات محرم نام برده می‌­شود نام اصفهان و شهدای این استان شهید پرور می‌­درخشد و این سوال جوابی ندارد جز تقدیم یک‌هزار و ۳۰۰ شهید اصفهانی به انقلاب اسلامی. عملیات محرم از دهم تا بیست و پنجم آبان‌ماه سال ۱۳۶۱ در ۳ مرحله انجام گرفت که استان اصفهان در مجموع یک‌هزار و ۳۰۰ شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرد.

عملیات محرم از نوع عملیات­‌های محدود دفاع مقدس است که آبان سال ۱۳۶۱ در منطقه موسیان بر روی کوه‌های حمرین آغاز شد. ویژگی­های مهم این عملیات دستاوردهای آن بود که منجر به آزاد سازی ۷۰۰ کیلومتر مربع از خاک ایران و ۳۰۰ کیلومتر از خاک عراق و سبب شکستن جو حاصل از عدم پیروزی عملیات رمضان شد.

در اصفهان به بهانه نزدیک شدن به بیست و پنجم آبان، گفت‌وگویی با یکی از فرماندهان گروهان زرهی نجف اشرف در عملیات محرم ۶۱ ترتیب داد.

محمد تقی امینی متولد ۱۳۴۵ در روستای کهریزسنگ از توابع اصفهان است که در حال حاضر به عنوان جانشین قرارگاه سیدالشهدا  فعالیت می­‌کند. تازه از سفر کربلای معلی برگشته و از فضای معنوی راهپیمایی اربعین فیض برده است، سرما خورده و صدایش گرفته است، هر چند صحبت کردن برایش مشکل بود اما با روی باز از آن دوران برایمان گفت؛ از دورانی که یادآور تلاش‌های شبانه روزی رزمندگان اسلام در دوران ۸ سال دفاع مقدس برای پیروزی کشور و دفاع از سرزمین، ناموس، آب و خاک است.

از دورانی برایمان حرف زد که سرمای هوا و بارندگی بسیار، مانع از عملیات نشد؛ از رزمندگانی که عاشقانه جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند و در عملیات شرکت کردند، عملیاتی که مانند عملیات‌­های دیگر سن و سال نمی­‌شناخت، از همه سنی رزمنده داشت از نوجوان ۱۵-۱۴ ساله گرفته تا پیرمردهای ۶۰-۵۰ ساله، همه و همه به فرمان رهبر انقلاب اسلامی برای دفاع از انقلاب آمده بودند و تا پای جان ایستادند و سرانجام با تلاش فراوان، عملیات محرم ۶۱ را با پیروزی به پایان رساندند.

عملیات محرم شهدای بسیاری تقدیم انقلاب کرد

محمد تقی امینی با اشاره به عملیات محرم به عنوان یکی از مهم­‌ترین عملیات­های انجام شده، اظهار داشت: دستاوردهای زیادی از عملیات محرم نصیب رزمندگان اسلام شد، هر چند که شهدای زیادی را تقدیم انقلاب اسلامی کرد.

وی با اشاره به علاقه اصفهانی­‌ها به اسلام و اهل بیت(ع) گفت: رمز عملیات “یا زینب(س)” بود و رزمندگان با توکل به خدا و توسل به حضرت زینب(س) عملیات را آغاز کردند، مردم استان اصفهان شهدای زیادی را در دوران دفاع مقدس و مدافعان حرم تقدیم حضرت زینب (س) کرد.

۲۵ آبان، ۳۷۰ شهید تشییع شد و یک لشکر به جبهه اعزام شد

فرمانده گروهان زرهی نجف اشرف در سال ۶۱ با بیان اینکه اصفهان شهر شهید پروری است، افزود: زمانی که ۳۷۰ شهید را در اصفهان تشییع کردند، همان روز اعزام به جبهه داشتند و اصفهانی­‌ها بدون هیچ شک و تردیدی دوباره راهی جبهه‌­های حق علیه باطل شدند.

وی بیان کرد: در یک روز ۳۷۰ شهید را مردم اصفهان بر دوش خود تشییع کردند و عصر همان روز یک لشکر باز هم از استان اصفهان راهی جبهه‌ها شدند و این نشان از عزم و اراده بسیار قوی مردم اصفهان و علاقه به انقلاب و اهل بیت (ع) دارد.

یاری خدا و همبستگی رزمندگان ما را به پیروزی رساند

وی با صدایی گرفته که هم به خاطر سرماخوردگی و هم به خاطر بغض یادآوری روزهای جنگ بود، ادامه داد: شناسایی موقعیت قبل از عملیات بسیار سخت بود هوا تاریک بود و با سختی می‌توانستیم تانک را به جلو ببریم، یک نفر چراغ دست گرفته بود و جلو می­‌ر‌فت تا ما بتوانیم با تانک پیشروی کنیم.

امینی بیان کرد: کار خطرناکی بود چون دشمن با دیدن هر نوری حتی کوچک، حمله می‌کرد و امکان لو رفتن و شکست ما وجود داشت اما خوشبختانه تا شب عملیات، رزمندگان با یاری خدا و اتحاد و همبستگیشان، دشمن متوجه پیشروی ما نشد و ما توانستیم به هدف‌مان برسیم.

جانشین قرارگاه سیدالشهدا (ع) لطف خدا، از جان گذشتگی رزمندگان برای حفظ آب و خاک این مرز و بوم و بارندگی شدید شب عملیات را عامل پیروزی عملیات محرم سال ۶۱ دانست و گفت: شدت بارندگی به حدی بود که آب زیادی جمع شده بود و با سختی عبور کردیم و وقتی پیشروی کردیم و توانستیم  نیروهای دشمن را که خواب بودند، اسیر کنیم، به ما گفتند فکر نمی­‌کردیم با این شدت باران شما عملیات داشته باشید.

انتهای پیام/تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.