سرویس: اقتصادی 18:02 - سه شنبه 09 آبان 1396

نوبخت در نشست خبری مطرح کرد؛

اعلام آمادگی دولت برای حذف یارانه نقدی

سخنگوی دولت گفت: اگر مجلس تصمیمی بگیرد که یارانه افراد را به صورت نقدی به همه افراد ندهیم و فقط به جامعه هدف یارانه نقدی پرداخت شود دولت هم آن را اجرا خواهد کرد.

به گزارش اصفهان شرق، محمد باقر نوبخت صبح امروز در نشست خبری هفتگی با رسانه ها از نمایشگاه مطبوعات گفت: امروز در جلسه شورای اجتماعی با حضور رئیس جمهور مباحث مختلف برای کاهش آسیب های اجتماعی مورد بحث قرار گرفت و ۴۰۰ میلیارد تومان در بخش آسیب های اجتماعی تخصیص داده شد.

وی افزود: ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبارات جاری و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی برای این بخش تحصیص داده شده بود که ۱۰۰ درصد آن اختصاص یافت.

وی درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها گفت: در حوزه ورزش با توجه به ضرورتی که برای دولت وجود دارد، امیدواریم این امکان با کمترین تنش ایجاد شود.

وی درباره بدهی باشگاههای استقلال و پرسپولیس افزود: این بدهی را دولت تقبل خواهد کرد و اجازه نخواهد داد این دو باشگاه دچار مشکل شوند.

نوبخت درباره رقم آزاد شده ایران گفت: این دارایی به مواردی همچون ذخایر ارزی بانک مرکزی و سپرده صندوق ذخیره ارزی قابل تفکیک است. ۱۰۰ میلیارد دلار با رفع تحریم ها وارد کشور شد اما اینجا چیزی به معنی پول نقد مطرح نیست. باید براساس نوع دارایی که تفکیک شده رقم دقیق را مشخص کنیم.

سخنگوی دولت درباره قانون کاتسا گفت: در هرگونه کنش های اقتصادی که جنبه تحریم دارد موضع دولت مشخص است، براساس توافق در شورای عالی امنیت ملی کارگروهی تشخیص میدهد که این اقدام نقض برجام است یا نه که با نظر این کارگروه تصمیم گیری کلی انجام می گیرد و آن تصمیم برای دولت لازم الاجرا است.

نوبخت درباره پیشنهاد رئیس کمیته امداد برای حذف ثروتمندان از دریافت یارانه گفت: ماه آینده ماه تصمیم گیری مجلس است که تامین منابع مالی و مصرفی یارانه ای را مشخص کند. اگر مجلس تصویب کند دولت هم اجرا خواهدکرد.

دولت بدهی باشگاه استقلال و پرسپولیس را تقبل می کند

نوبخت در خصوص بدهی های باشگاه استقلال و پرسپولیس اظهار داشت: در حوزه ورزش با توجه به ضرورتی که برای دولت وجود دارد فکر می کنم همه اصحاب رسانه از موضع و دیدگاه دولت برای حضور بانوان در ورزشگاه ها مطلع باشند. امیدوارم با کمترین تنش این امکان فراهم شود. در مورد بدهی استقلال و پرسپولیس هم بدهی شان را دولت برای حل مشکلات شان تقبل می کند این موضوع به سازمان برنامه و بودجه هم منعکس شد. ان شا الله نخواهیم گذاشت این دو باشگاه کشور دچار مشکل شوند.

رقم دقیق دارایی های آزاد شده ایران

سخنگوی دولت در مورد رقم دقیق دارایی های آزاد شده ایران نیز گفت: موضوع دارایی های جمهوری اسلامی ایران در نزد بانک های خارجی و چگونگی آزاد شدن آنها همیشه در جلسات مورد توجه بوده است. دارایی های جمهوری اسلامی قابل تفکیک به ذخایر ارزی بانک مرزی، سپرده صندوق توسعه ملی است علاوه بر این بخشی از این سپرده های ارزی در حساب های بانک های خارجی متعلق به دولت است، همه اینها قبلا تفکیک شده بود.  علاوه بر این سپرده های بانک های ایرانی در بانک های خارجی نیز جزو دارایی های ایران در خارج از کشور هستند.

سخنگوی دولت اظهار داشت: اینکه با رفع تحریم ۱۰۰ میلیارد دلار وارد کشور شده باشد تلقی عامیانه از ذخایر ارزی است. آیا می توان برای افرادی که قصد واردات کالا دارند حواله دارایی هایمان را بدهیم؟ این موضوع باید بررسی شود.

وی ادامه داد: در زمان تحریم ما هر روز نفت می فروختیم و منابع حاصل از آن به حساب دولت می رفت، اما آن حساب ها بلوکه بود.

نوبخت در خصوص گشایش سوئیفت گفت: درباره سوئیفت هم خبرنگاران به بانک ها رفتند و شاهد انتقال منابع از طریق سوئیفت بودند.

وی ادامه داد: موضع دولت در قبال اظهارات آمریکایی ها کاملا روشن است و بر اساس توافق شورای عالی امنیت ملی کارگروه ویژه ای برای تشخیص اینکه آیا اقداماتی که صورت گرفته نقض برجام است یا نه تشکیل شده و فعال است و گزارش خود را به شورای عالی امنیت ملی می دهد و هر تصمیمی که کارگروه بگیرد برای دولت محترم است و اجرایی خواهد شد زیرا این کارگروه جایگاهی دارد که مورد توافق همه است. بنابراین هر چه آن کارگروه تعیین شده از سوی شورای عالی امنیت ملی اعلام کند برای ما لازم الاجراست.

اعلام آمادگی دولت برای حذف یارانه های نقدی

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد حذف یارانه ها با توجه به اظهارات رئیس کمیته امداد گفت: حرف آقای فتاح را شنیدیم، اتفاقا ماه آینده ماه تصمیم گیری مجلس شورای اسلامی است. هر سال در تبصره قانون بودجه چگونگی تامین مالی منابع سازمان هدفمندی و مصرف آن در موارد خاص را اعلام می کنم.

وی تاکید کرد: اگر مجلس شورای اسلامی چنین تصمیمی بگیرد که یارانه افراد را به صورت نقدی به همه افراد ندهیم و فقط به جامعه هدف یارانه نقدی پرداخت شود دولت هم آن را اجرا خواهد کرد.

نوبخت درباره موضع دولت برای مقابله با اجرای قانون کاتسا گفت: اینکه دولت برای هر شرایط جدید به سازمان برنامه و بودجه دستور داده طرح متناسب را طراحی کند امری طبیعی است، ما وظیفه داریم برای شرایط مختلف برنامه ریزی داشته باشیم.

وی افزود: ما فراز و فرودهای تحریمی را پشت سر گذاشتیم. ما این تحریم ها را که به زعم خودشان فلج کننده بوده را پشت سر گذاشتیم البته مزاحمت هایی برای ما ایجاد خواهد شد اما اگر تصمیمی بگیرند قرار نیست برای ما اتفاقی بیفتد. درباره سخنرانی ترامپ همه دیدیم که چه جنگ روانی ایجاد کردند اما هیچ اتفاقی در کشور رخ نداد. ما از هیچ یک از منافع جمهوری اسلامی ایران فروگذار نخواهیم کرد.

نیازی نیست برای اربعین از خزانه خرج کنیم

سخنگوی دولت درباره میزان بودجه دولت برای راهپیمایی اربعین گفت: این راهپیمایی یک حرکت خودجوش است مردم حاضرند همه سختی ها را بپذیرند پس نیازی نیست ما از خزانه رقمی را استفاده کنیم. اما ما برای ایجاد مسائل رفاهی و تمهید مقدمات خود را موظف می دانیم. به همین جهت از نظر سقف بندی، گذرگاهها و راهها تمهید مقدمات کردیم. وزارت کشور و نیروهای دولتی نیز خدمت رسانی خواهند کرد.

وی گفت: هر آنچه وزارت کشور و ستاد اربعین پیشنهاد کرد برای این اقدام ما هم موافقت کردیم.

نوبخت گفت: سازمان برنامه و بودجه تسهیلات مختلفی برای استفاده از سرمایه ایرانیان خارج از کشور اقدام خواهد کرد. ما با اولویت از سرمایه ایرانیان خارج از کشور اسنفاده خواهیم کرد و برای این اقدام نیز قوانینی وجود دارد.

وی درباره عضو زرتشتی شورای شهر یزد  گفت: دین زرتشت یکی از ادیان رسمی جمهوری اسلامی ایران است، قوانین موضوعه ما اجازه می دهد زرتشتی ها از حقوق طبیعی خود برخوردار باشند. نوع نگاه ما به آنها مشخص است از این رو به دنبال سلسله اقدامات اثربخش در این زمینه هستیم. با تاکیدات رئیس جمهور به وزیر کشور این ماجرا را پیگیری می کنیم.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره حقوق شهروندی گفت: دولت با انتشار قانون حقوق شهروندی خود را متعهد کرد به رعایت حقوق شهروندان و به کلیه وزار دستور داد که برنامه های خود را برای این امر ارائه دهند این فرصت ۲ ماهه به وزرا تا پایان این ماه است که باید برنامه های خود را به سازمان برنامه ارائه دهند به هر حال  رئیس جمهور برای آنچه گفتند متعهد هستند.

انتهای پیام/مهر

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.