سرویس: اخبار شهرستان ۱۵:۳۲ - جمعه ۰۵ آبان ۱۳۹۶

امام جمعه شهر محمدآباد:

عزت و نفوذ ناپذیری کشور در گرو قناعت و تاکید بر اقتصاد مقاومتی است

حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محمد آباد گفت: فردی که به آنچه دارد قانع نیست، همواره در صدد است که کمبودهای مادی خود را بر طرف سازد و مستلزم ابراز نیاز مداوم به دیگران است.

به گزارش اصفهان شرق، حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه شهر محمدآباد پس از دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی به بحث قناعت به عنوان یکی از عواملی که باعث سازگاری در محیط خانواده می شود پرداختند و بیان داشتند: قناعت از چنان اهمیتی در زندگی برخوردار است که امام زین العابدین علیه السلام در پاسخ به فردی که از ایشان جویای برترین اعمال شده بود، فرمودند: برترین عمل این است که به آنچه در دست تو است، قانع باشی.
هاشمی افزود: این صفت، از صفات ممتاز اخلاقی به شمار می آید و در استحکام بنیاد خانواده اهمیت خاصی دارد و آثار مهمی بر آن مترتب می شود.
خطیب جمعه شهر محمدآباد اولین ثمره قناعت را آسایش و راحتی فردی که به این صفت متصف است بر شمردند و بیان داشتند: هنگامی که فرد به آنچه در اختیار دارد، بسنده کرده و زندگی خود را با توجه به امکانات موجود سامان می دهد، سختی های بسیاری را از سر می گذراند و از فعالیت های طاقت فرسا، نگرانی از کمبودها، اظهار نیاز به دیگران آزاد می شود.
برخورداری از زندگی گوارا از دیگر ثمرات قناعت است که هاشمی به آن اشاره کردند.
امام جمعه شهر محمدآباد عزت و نفوذ ناپذیری را از دیگر ثمرات قناعت بر شمردند و بیان داشتند:
فردی که به آنچه دارد قانع نیست، همواره در صدد است که کمبودهای مادی خود را بر طرف سازد. می دانیم که این کمبودها بی انتهاست. از طرف دیگر تأمین این نیازها در موارد زیادی در خواست از دیگران را در پی دارد؛ از این رو دست یافتن به آنچه که فرد در اختیار ندارد، مستلزم ابراز نیاز مداوم به دیگران است و این همان چیزی است که عزت و نفوذ ناپذیری فرد را به شدت به خطر می اندازد.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی در خطبه دوم پس از دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی به بیان اهمیت نماز جمعه پرداختند و بیان داشتند: خداوند متعال در سوره ی جمعه می فرماید: « ای کسانی که ایمان آورده اید، هر گاه شما را برای نماز روز جمعه بخوانند به ذکر خدا بشتابید و کسب و تجارت را رها کنید و اگر بدانید این نماز برای شما بهتر است. سپس آن گاه که نماز پایان یافت باز در پی کسب و کار خود روی زمین منتشر شوید و از فضل و کرم خداوند روزی طلب کنید و یاد خدا بسیار کنید تا مگر رستگار و سعادتمند گردید». این دو آیه نمایانگر آن است که نماز جمعه از اهمیت زیادی برخوردار است و علاوه بر برکات معنوی برای حل برخی از مشکلات جامعه نیز کار گشاست. البته این مهم وقتی تحقق پیدا می کنند که همه در جهت تقویت نماز جمعه تلاش کنیم.
امام جمعه محترم شهر محمدآباد در مورد مسائلی که این روزها در کشور درباره مسائل هسته ای و تلاش های آمریکا علیه ایران در جریان است بیان داشت: آنچه که این روزها باید همه به آن دقت کنیم؛ تبعیت از ولایت است. زمانی که مسئولین ولایت پذیر باشند کشور پیش رفت خواهد کرد. و زمانی که به هشدارها و تذکرات مقام ولایت توجهی نشودحال آن، این روزها خواهد شد. مدت زیادی وقت صرف شد تا توافقی حاصل شود و حدود دو سال از اجرای آن می گذرد. ایران به صورت کامل به تعهدات خو عمل کرد، ولی طرف مقابل مخصوصا آمریکا به تعهدات عمل نکرده است. کشورهای غربی نه تنها به تعهدات خود عمل نکردند بلکه به زیاده خواهی خود افزودند و در صدد هستند توان دفاعی کشور؛ سپاه پاسداران و حتی فعالیت های علمی کشور را محدود کنند و همه اینها برای محدود کردن نفوذ منطقه ای ایران هستند. راه حل اساسی در برابر این مشکلات مذاکره و کوتاه آمدن نیست بلکه باید مسئولین با تدبیر بر افزودن توان داخلی و ایجاد اقتصاد مقاومتی، تلاش کنند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.