سرویس: تولیدی ۱۶:۲۰ - پنجشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۶

کارشناس ارشد مطالعات منطقه عنوان کرد:

اختلافات در بین خانواده بارزانی‌ها؛ بازی سیاسی یا واقعیت؟!

نیکوفر کارشناس ارشد مطالعات منطقه ای گفت: یک بازی دوگانه در خاندان بارزانی در حال شکل گیری است زیرا نمی توان باور داشت که فردی(نیچروان) در قلب حاکمیت اقلیم کردستان باشد و بگوید از استقلال ناراضی است.

به گزارش اصفهان شرق، شب گذشته بر اساس انتشار خبری از صفحه خبرگزاری فارس، یک منبع آگاه کُردی اعلام کرد که در بین اعضای خانواده‌ بارزانی‌ اختلافات زیادی وجود دارد و مسعود بارزانی، از عملکرد پسرش ناراضی است.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت: نیچروان بارزانی با برگزاری همه‌پرسی جدایی مخالفت می‌کرد و به دنبال گفت‌وگو، تفاهم و رابطه نزدیک با بغداد بود ولی اعضای دیگر خانواده بارزانی‌ها به ویژه مسرور بارزانی بر انجام همه‌پرسی اصرار داشتند.

لینک خبر فارس

در این رابطه، حسین نیکوفر کارشناس ارشد مطالعات منطقه در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی اصفهان شرق، در اشاره کوتاه به پیشینه تاریخی کردها گفت: با قاطعیت می توان عنوان کرد که کُردها از استقلال کردستان خوشحال می شوند و اختلاف نظر مطرح شده در رابطه با نخست وزیر اقلیم کردستان امری ناباورانه است.

وی با اشاره به اینکه نیچروان در این رابطه نقش پلیس خوب را ایفا می کند، اظهار کرد: مسعود بارزانی و نیچروان هر دو يك هدف را دنبال می کنند، اما هر كدام در جایگاهی جداگانه به ایفای نقش می پردازند زیرا احتمال بركناري مسعود توسط پارلمان اقليم مطرح و يكي از خواسته هاي اساسي بغداد نيز همين است، براین اساس، نيچروان نقش پليس خوب و مورد رضايت بغداد، تهران و انكارا را بازي مي كند تا ریاست اقلیم کردستان در دست بارزانی ها باقی بماند.

نیکوفر خاطرنشان کرد: یک بازی دوگانه در خاندان بارزانی در حال شکل گیری است زیرا نمی توان باور داشت که فردی(نیچروان) در قلب حاکمیت اقلیم کردستان باشد و بگوید از استقلال ناراضی بوده و گفت‌وگوی واقعی با بغداد را برای از دست ندادن دستاوردهای کردستان ضروری بداند.

وی با اشاره به گمانه زنی ها در خصوص کناره روی مسعود بارزانی تصریح کرد: رفراندوم استقلال اقلیم خودمختار کردستان که با رای اکثریت کردها مورد اقبال قرار گرفت ولی به دلیل نداشتن عقبه جهانی دوام طولانی مدتی نداشت، لیکن مسعود با طرح استقلال کردستان و پافشاری بر این هدف، حتی اگر برکنار شود، برای کردهایی که آرزوی استقلال دارند به عنوان اسطوره باقی خواهد ماند.

کارشناس ارشد مطالعات منطقه با استناد به چاپ اسکناس کردی و انتشار نقشه کردستان بزرگ در تلویزیون «روداو» متعلق به نیچروان گفت: نیچروان نقش محلل را برای خاندان بارزانی بازی می کند تا قدرت از دست خاندان بارزانی خارج نشود و البته بر اساس اخبار منتشره؛ بارزانی برای تشکیل دولت نجات ملی استعفا میدهد البته مشروط بر اینکه «نچیروان بارزانی» برادر زاده او ریاست این دولت را بر عهده گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مسعود بارزانی کلید را در داخل قفل وارد کرد ولی قفل استقلال کردستان باز نشد و اگر بسته به شرایط جهانی و حمایت جهانی این کلید می چرخید مسعود بارزانی در صورت برکناری از قدرت، به عنوان اسطوره برای استقلال کردستان در بین کردها نام برده می شد.

انتهای پیام/ اصفهان شرق

 

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.