سرویس: سیاسی » بین الملل ۱۳:۱۰ - شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶

همزمان با سخنرانی ترامپ؛

قانونگذاران آمریکایی از طرح قانونی برای تغییر شرایط برجام رونمایی کردند

نمایندگان جمهوری‌خواه آمریکایی همزمان با سخنرانی رئیس‌جمهور این کشور علیه ایران از دو طرح در شاخه‌های قانونگذاری این کشور رونمایی کرده‌اند که خواستار وضع شرایط جدید برای توافق هسته‌ای‌ ایران و گروه ۱+۵ است.

به گزارش اصفهان شرق، دو نماینده ارشد جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا روز جمعه، همزمان با نطق ضد ایرانی رئیس‌جمهور کشورشان درباره برجام از یک طرح قانونی برای تغییر این توافق هسته‌ای رونمایی کردند.

وبگاه شبکه خبری سی‌ان‌ان نوشته این طرح قانونی که «باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، همراه با «تام کاتن»، سناتور تندرو ضد ایرانی در حال تدوین آن است خواستار بازگرداندن خودکار تحریم‌ها علیه ایران، در صورت تخطی این کشور از محدودیت‌های جدیدی است که شرایط آن در همین طرح تعیین خواهد شد.

این نماینده ارشد جمهوری‌خواه در یک کنفرانس خبری در جمع خبرنگاران گفت: «در طول چند ماه گذشته، ما برای تدوین یک راهبرد قانونی جهت رفع نگرانی‌های فراحزبی درباره برجام، همکاری نزدیکی با وزارت خارجه آمریکا، شورای امنیت ملی و تام کاتن داشته‌ایم.»

هدف از این طرح، برطرف کردن مفادی است که کاخ سفید و مخالفان برجام در آمریکا از آن به عنوان «نقائص» توافق هسته‌ای یاد می‌کنند. ترامپ در نطق روز جمعه خود گفت که به دولت خود دستور داده تا با همکاری کنگره و متحدان آمریکا، برطرف کردن «نقائص جدی» این توافق را آغاز کنند.

وی گفت: «من به دولتم دستور داده‌ام تا با همکاری نزدیک با کنگره و متحدانمان، نقائص بسیار جدی این توافق را برطرف کنند. در صورتی که نتوانیم با کنگره و متحدانمان به توافق برسیم، برجام لغو می‌شود.»

کورکر گفت که این طرح را تا هفته آینده ارائه خواهد کرد و امیدوار است که با طی روال قانونی پیشبرد آن تا ۹۰ روز آینده، آن را به قانون تبدیل کند. وی گفت که تا کنون با چاک شامر، نماینده دموکرات ایالت نیویورک و بن کاردین عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا درباره این طرح رایزنی کرده است.

وبگاه واشنگتن‌فری‌بیکن، در توضیح بیشتر به جزئیات طرح مشابهی در دیگر شاخه کنگره آمریکا، مجلس نمایندگان پرداخته که در صدد است ایران را ملزم به پذیرش شرایط سخت‌گیرانه جدید در زمینه برجام یا بازگرداندن تحریم‌های اقتصادی وادار کند.

مطابق این گزارش، نسخه پیش‌نویسی از این طرح که در مجلس نمایندگان آمریکا در حال توزیع است، از ایران خواسته ظرف ۶ ماه آینده با محدودیت‌های جدید در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای خود موافقت کند.

طرح مجلس نمایندگان که توسط «پیتر روسکام» تدوین شده خواستار آن است که در صورت امتناع ایران از پذیرش محدودیت‌های جدید در زمینه برنامه موشکی، فعالیت‌های تسلیحاتی و عدم اجازه بازرسی‌های نظامی تمامی تحریم‌های رفع‌شده علیه ایران به موجب برجام را بازگرداند.

این طرح قانونی، همچنین شرایط جدیدی درباره بندهای موسوم به «غروب آفتاب» وضع می‌کند. منظور از این بندها، به گفته مخالفان برجام، محدودیت‌هایی مانند غنی‌سازی یا استفاده از سانتریفیوژها برای ایران است که بین ۱۰ تا ۱۵ سال بعد از اجرایی شدن توافق، از بین می‌روند.

وبگاه فری‌بیکن نوشته طرح پیشنهادی روسکام به نام «قانون بهبود برجام» عملاً بندهای غروب آفتاب را از بین برده و محدودیت‌ها علیه ایران را ابدی می‌کنند.

منابع آگاه که با رسانه آمریکایی گفت‌وگو کرده‌اند می‌گویند بسیاری از قانونگذاران آمریکایی تمایل دارند در صورت امتناع ایران از قبول قوانین جدید برای اجرای محکم‌تر برجام، تحریم‌ها علیه این کشور را بازگردانند.

انتهای پیام/تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.