سرویس: اجتماعی ۱۸:۲۹ - پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶

گزارشی از فارغ التحصیلان بیکار شرق اصفهان؛

رفع بیکاری از کشور، نیازمند کار جهادی و عملیاتی مسئولان است/ سنگ اندازی پیش پای تولید و اشتغالزایی!

فارغ التحصیل جوان شرق اصفهانی گفت: دولت نباید آرمان های خود برای بهبود شرایط را در دستورالعمل ها، آیین نامه و بخشنامه ها خلاصه کند زیرا این کشور نیازمند کار جهادی و عملیاتی است تا مشکل اقتصادش حل شود.

به گزارش اصفهان شرق، بیکاری به عنوان یک معضل به افرادی اطلاق می شود که دارای کار نیستند و هر روز به دنبال پیدا کردن فرصت شغلی و یا اندک درآمد موقت گذران زندگی می کنند.

در حالی که مسئولان هر روز تحقق کاهش نرخ بیکاری را وعده می دهند ولی روزبه روز بربیکاری جوانان افزوده می شود و در این رابطه متاسفانه فکری عملی اندیشیده نشده است.

یکی از دغدغه‌های موجود در افزایش بیکاری جوانان، توقعات بالای آنها از زندگی است و گاه می‌خواهند راه هزار ساله را یک شبه بپیمایند و چون توقع بالایی دارند تن به هر شغل و کاری نمی‌دهند.

عدم تطبیق میان تحصیلات و نیازهای جامعه در اشتغال از دیگر عوامل مهم در بیکاری است به طوری که بسیاری از جوانان با داشتن تحصیلات عالی و عدم تطابق میان نیازهای جامعه بیکار می‌مانند چرا که با تحصیلات و آموخته‌های خود حاضر به کار در هر شغل و منصبی نیستند و این امر بیکاری در جامعه را تشدید می‌کند.

در رابطه با معضل مهم بیکاری، شرق اصفهان نیز درگیر ماجراست و چه بسیار جوانانی که با وجود توانمندی و تحصیلات عالیه، بیکاران این منطقه به حساب می آیند و چتر حمایتی از سوی مسئولان بالای سرشان قرار ندارد.

*بیکاری مانع اصلی ازدواج جوانان شرق اصفهان

در این خصوص فرصتی یک هفته ای لازم بود تا از حال جوانان آگاه شده و طرح و خواسته به حق آنها را بر صفحه رسانه بیاوریم.

رئیس شواری دهستان شاهتور و بخش جلگه گفت: یکی از اصلی ترین مشکلات امروز جامعه بیکاری جوانان فارغ التحصیل است و همین مسئله باعث بروز مشکلات اجتماعی و فرهنگی شده است.
علی رضا سلطانی اظهار کرد: تمایل جوانان به دلیل نداشتن مسکن و شغل مناسب نسبت به ازدواج کاهش یافته است و همین موضوع باعث گسترش فساد در جامعه جوانان شده است.

وی افزود: برخی فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز برای جلوگیری از زیان بیشتر به کسب و کار‌هایی غیر از تحصیلات خود دست زده اند و با وجود اینکه سال‌ها عمر و هزینه خود را صرف تحصیلات دانشگاهی کرده اند، امروز به دلیل نبود زمینه اشتغال در رشته‌های تخصصی، وارد مشاغل و حرفه‌های دیگری شده اند یا به تحصیلات در مدارج بالاتر رفته اند به امید اینکه شغلی پیدا کنند.

سلطانی يکي از مشکلات عمده دهستان شاهتور را مسئله اشتغال جوانان دانست و گفت: بيکاری جوانان باعث بالا رفتن آمار طلاق شده است تقريبأ اکثر جمعيت اين دهستان از بيکاری رنج مي برند.
وی افزود تصریح کرد: فقدان شغل مناسب براي يک جوان و به دنبال آن به تأخير انداختن سن ازدواج موجب بروز آسيب هاي اجتماعي مي شود و بحث اشتغال مانع بزرگي بر سر راه ازدواج جوانان است چون وقتی شغلی نباشد وضع معيشت هم تثبيت شده نيست و طبيعی است كه خود جوانان و خانواده‌هايشان نگران آينده باشند.
*برجام نتیجه ای بر اشتغال جوانان نگذاشت
قدرتی فارغ التحصیل رشته ادبیات تاکید کرد: در ایران تعداد فارغ التحصیلان بسیار زیاد است و متاسفانه به تعداد رشته ای که به جوان ارائه می دهند شغلی در نظر نمی گیرند، جوانان ما هم متاسفانه بعد از فارغ التحصیل شدن تجربه کاری ندارد که بتوانند به صورت یدی دست به فعالیت بزنند.

وی با اشاره به اینکه به عنوان یک جوان ایرانی از دولت دوازدهم توقع دارم که به وعده های خود عمل کند، تصریح کرد: وعده برجام متاسفانه به همه مردم جامعه داده شد، از بی سواد تا جوان دانشگاهی با بزرگترین وعده دولت در خصوص برجام و حل نشدن مشکلات رو به رو شدند ولی نه تحریمی از بین رفت و نه رونقی در جامعه حکم فرما شد.
این جوان فارغ التحصیل شاهتوری اذعان کرد: دولت نباید آرمان های خود برای بهبود شرایط را در دستورالعمل ها، آیین نامه و بخشنامه ها خلاصه کند زیرا این کشور نیازمند کار جهادی و عملیاتی است تا مشکل اقتصادش حل شود؛ البته ناگفته نماند بخش زیادی از مشکلات اقتصادی دربخش های مختلف سو مدیریت هاست و دولت باید افراد سالم و مدبر را بر منصب وزارت خانه ها بنشاند و از وزاریی که عملکرد خوبی نداشته اند، صرفنظر کند.
 وی افزود: تمام طرح های اشتغالی که دولت در روزنامه و تلوزیون اطلاع رسانی کرده است کارآیی لازم برای حل مشکل فارغ التحصیلان بیکار را ندارد؛ مگر می شود فردی که ۵ سال اسیر دانشگاه بوده تا مدرک بگیرد، حالا در یک کارخانه  با ۷۰۰یا ۸۰۰ هزار تومان مشغول کار شود آن هم زمانی که مطمئن هست که کارفرما بعد از پایان کارورزی از وی استفاده نمی کند؟

قدرتی خاطرنشان کرد: مسئولانی که این طرح ها را روی کاغذ می نویسند، اجازه می دهند فرزندان خود در چنین طرح هایی مشغول شوند یا به آنها سرمایه های آنچنانی می دهند تا در بخش های مختلف واردات وصادرات و بخش خصوصی مشغول شوند؟!

*جوانان فارغ التحصیل حمایتی از طرف مسئولان دریافت نمی کنند

منتظری فوق لیسانس برق به نبود اشتغال برای فارغ التحصیلان رشته‌های مختلف اشاره کرد و گفت: اصلی ترین مشکل جوانان بیکاریست و
متأسفانه کشورمان با مدرک داران بیکار مواجه است.

وی تاکید کرد: کار برق ساختمان اگر رونق داشته باشد بسیاری از مشکلات اقتصادی حل خواهد شد و دولت برای حمایت این افراد بیکار حداقل کاری که می‌تواند انجام دهد امکاناتی مانند وام فراهم کند که برای ظهور استعداد و اشتغال زمینه‌ای فراهم شود و تعداد زیادی از فارغ التحصیلان هستند که از لحاظ مالی پشتیبان ندارند و متأسفانه بدون پول امکان به انجام کاری نیست.

*مبارزه با مفاسد اقتصادی مهمترین خواسته بیکاران است

جوانی شاهتوری که با مدرک لیسانس خود مسافرکشی می کند، گفت: خواسته ام از رئیس جمهور اشتغال زایی است و اینکه تلاش کند با رفع رکود و مهار تورم نقطه روشنی بر آینده جوانان به بار آورد.
وی تاکید کرد: درخواست دیگر من از رئیس جمهور، مبارزه جدی با مفاسد اقتصادی و باند و باندبازی های سیاسی است، مثلاً برای انتخاب وزرا وحی نیامده که وزرا از طیف سیاسی خاصی باشند و تجربه در نظر گرفته نشود؛ بلکه باید همه دست به دست هم دهند تا کشور پیشرفت کند.

این جوان شرق اصفهانی با بیان اینکه قاچاق یکی از علت های مهم در بیکاری و رکود است، افزود: رهبر معظم انقلاب فرموده اند که گسترش پديده قاچاق و تأثير مخرب آن در امر توليد و تجارت قانوني و سرمايه گذاري و اشتغال،‌ خطر جدي و بزرگي است كه بايد با جديت تمام با آن مبارزه كرد؛ و در این خصوص اگر دولت جلوی واردات بی رویه و قاچاق را نگیرد کماکان بیکاری بر جوانان کشورش حکم فرماست.
وی با بیان اینکه سال 95 تعداد زیادی از کارگاه های تولیدی تعطیل شدند، افزود: تعطیلی این واحدها به معنی فقیر شدن تعداد زیادی از خانواده ها است چرا که وقتی خانواده ای نان آور ندارد، فقر در آن خانواده رونق می گیرد.

این فارغ التحصیل بیکار با بیان اینکه اگر از امثال من حمایت می شد، حال و روزمان بهتر از امروز بود، خاطرنشان کرد: چرا باید چند سال درس بخوانی و بعد از فارغ التحصیل شدن به مشاغلی روی آوری که هیچ سنخیتی با تحصیل ندارد و قطعا اگر حمایت دولت از جوانان مناسب بود این وضع بیکاری نبود.

به گزارش اصفهان شرق، اگرچه بیکاری یک معضل خانمان سوز است و اثراتش چه مادی و چه معنوی پیکره جامعه را تحت تاثیر منفی خود میگذارد اما می شود با ارایه راه حل هایی مناسب با این معضل مبارزه کرد که بهترین راه حل آن این است که مسوولان، اشخاص بیکار که توانایی انجام کار را دارند را حمایت مالی و روانی کنند. به این معنا که ۱شخص بیکار یک توانایی از خود نشان داده و مسوولان از این شخص حمایت و ایشان را در راه کسب شغل راهنمایی و کمک کنند نه اینکه اگر بخواهد یک کاری راه بیندازد، سنگ اندازی ها غوغا کند به گونه ای که جوان از راه اندازی کار صرفنظر کند.

انتهای پیام/ غلامرضا قدرتی شاهتوری

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.