سرویس: تولیدی ۰۱:۵۱ - پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶

محقق و پژوهشگر حوزه تروریسم:

«کشتار لاس وگاس» ریشه در ساختار قانون اساسی آمریکا دارد/ آزادی خرید و فروش سلاح، چالشی تامل برانگیز در ایالات متحده آمریکا

نیکوفر محقق و پژوهشگر حوزه تروریسم گفت: با مشاهده کشتارهای فجیع در آمریکا، دستور توقف و یا تغییر در قانون خرید و فروش سلاح داده نشده است.

محقق و پژوهشگر حوزه تروریسم در گفتگو با خبرنگار بین الملل اصفهان شرق، با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر کشتارهای دسته‌جمعی در آمریکا به لحاظ تعداد و ابعاد افزایش پیدا کرده است؛ گفت: وقوع کشتار ده ها نفر از شرکت کنندگان در فستیوال موسیقی کانتری در لاس وگاس آمریکا، بُعد بزرگتری از خشونت های مسلحانه ایجاد کرد ولی قطع به یقین این حادثه، اولین و آخرین عملیات کشتار مردمی، در تاریخ این کشور به شمار نمی رود.

حسین نیکوفر با بیان اینکه آزادی خرید و فروش سلاح به عنوان موضوع ریشه ای در قانون اساسی آمریکا به تصویب رسیده است، اظهار کرد: در قانون اساسی آمریکا اجازه حق مالکلیت سلاح به افراد داده شده و این در حالی است که آمریکا به عنوان کشوری با بیشترین تعداد اسلحه در دست مردم شناخته شده است ولی تا کنون با مشاهده کشتارهای فجیع در آمریکا، دستور توقف و یا تغییر در قانون خرید و فروش سلاح داده نشده است.

وی افزود: دو جناح جمهوریخواه و دموکرات تا کنون هیچ اقدامی برای محدود و یا کوچک تر کردن سلاح در دست مردم نکرده اند به عنوان مثال در حادثه اخیر اگر سلاح به صورت کمری و در ابعاد کوچکتری در دست قاتل بود، تعداد کشته و زخمی ها کمتر از آمار نهایی اعلام می شد ولی نبود قوانین سختگیرانه بهانه ای برای ایجاد رعب و وحشت در مردم است.

این محقق و پژوهشگر حوزه تروریسم، با بیان اینکه «کشتار لاس وگاس» ریشه در ساختار قانون اساسی آمریکا دارد؛ تاکید کرد: تکرار این گونه عملیات ها و نزاع های خیابانی در آمریکا به نوعی برای دولت امریکا، چالش برانگیز است و این در حالی مطرح می شود که به ازای هر 100نفر در آمریکا، 88 قطعه سلاح در بین مردم دست به دست می شود.

وی با اشاره به نفوذ لابی های فروش سلاح در بین جمهوریخواهان، خاطرنشان کرد: فروش سلاح برای بازارهای داخلی آمریکا، به نوعی نقش پولساز و قدرت اقتصادی به شمار می رود و نخواهند گذاشت سرمایه حاصل از خرید و فروش سلاح به یکباره دچار تغییر شود.

نیکوفر با بیان اینکه ترامپ برای قرار گرفتن در صندلی ریاست جمهوری؛ موافقت خود از قانون فروش سلاح را به صورت کامل اعلام کرد، گفت: ترامپ بعد از کشتار وسیع لاس وگاس گفت: «در مورد قوانین مربوط به سلاح به مرور زمان صحبت خواهیم کرد» و از ورود به مباحث جدید در مورد محدودیت حمل و در اختیار داشتن سلاح خودداری کرد و همه این موارد به دلیل وجود لابی های قدرت و موضع سخت آنها به تغییر در خرید و فروش سلاح منتج می شود.

وی در پایان اذعان کرد: وقوع حوادث مشابه با لاس وگاس، خطر امنیت ملی آمریکا را به صورت کامل زیر سوال نمی برد ولی برای دولت های به نوعی چالش برانگیز است.

انتهای پیام/ اصفهان شرق

 

 

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.