سرویس: اخبار شهرستان ۱۷:۱۹ - سه شنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۶

فعال فرهنگی و مذهبی شاهتور؛

عزاداری عاری از خرافه و تحریف، حقیقت ناب شیعه را به جهان معرفی خواهد کرد

قدرتی عضو هئیت رزمندگان پایگاه بلال دهستان شاهتور گفت: بخاطر مفاهیم عمیق تفکر شیعه و انقلاب اسلامی، زدودن برخی مراسمات غلط از عزادارای حسینی از مهمترین تکالیف ما محسوب خواهد شد.

علی قدرتی در گفتگو با خبرنگار اصفهان شرق، با اشاره به اینکه مجالس عزاداری امام حسین(ع) احیای پیام نهضت عاشوراست و انقلاب اسلامی هم بر این تفکر پا گرفته است، گفت: عزاداری بدون خرافه و تحریف، حقیقت ناب شیعه را به جهان معرفی خواهد کرد و این در صورتی است که ورود بدعت ها آسیب و ضربه سنگینی را به دین وارد می کند و از بین بردن تحریف در عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) با کاشت نهال آگاهی و بصیرت امکان پذیر خواهد شد.

عضو هئیت رزمندگان پایگاه بلال دهستان شاهتور افزود: بخاطر مفاهیم عمیق تفکر شیعه و انقلاب اسلامی، زدودن برخی مراسمات غلط از عزادارای حسینی از مهمترین تکالیف ما محسوب خواهد شد.

وی اظهار کرد: هر سال در ایام محرم و صفر، عاشقان امام حسین(ع) در سراسر کشور خودجوش این آیین ها و خیمه های عزا را به پا داشته و برای سایر مسلمانان نیز الگو شد؛ پس لازم است تحریف ها و بدعت ها شناسایی و آسیب های آن بطور جدی مورد بررسی قرار گیرد.

قدرتی افزود بیان کرد: جلوگیری از مناسک معرفی نماد خشونت شیعه مانند قمه زنی، حمل علامت ها و چراغ های طویل و بزرگ، آلات موسیقی و خالی کردن عزا داری ها از محتوا؛ تفسیر نادرست از وقایع کربلا و تحریف در این واقعه است و قطعا کسانی که مروج تحریف هستند، ظلم بزرگی خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه حاکم کردن اجتماع بزرگ و با شکوه از عزاداری با مدیریت منسجم و نظم و انضباط از جمله اهدافی است که هیئت های مذهبی دنبال می کنند، اذعان کرد: احیای سبک های سنتی عزاداری، مطالعه بروز مداحان و ارتقای سطح معلومات آن ها، آموزش آنها و استفاده مداحان از منابع معتبر، بیان روضه با استفاده از مقاتل معتبر، پرهیز از سبک ها ی غیر مجاز، تلاوت و تفسیر قرآن کریم در محافل عزاداری و خواندن زیارت عاشورا و توضیح و تبیین اهداف  قیام  امام حسین (ع)، می تواند جلوی بسیاری از آسیب ها در عزاداری را بگیرد.

عضو هیئت رزمندگان تاکید کرد: برگزاری جلسات آموزشی و توجیهی در چند نوبت در سال برای مداحان و ذاکرین و روضه خوان ها، آشنا ساختن آنان به قیام و اهداف عزاداری و بازگو کردن خطرات انحراف از عزاداری، همچنین دعوت از رؤسای هیئت های عزاداری در جهت تبیین اهداف و پیشگیری به کار می آید.

قدرتی در پایان پیشنهاد کرد: برای برپا داشتن بهترین وجه عزاداری ها، بایداز ظرفیت صدا و سیما و وسازمان های تبلیغات استفاده گردد و بر آشنایی با فلسفه عزاداری، شناخت تحریف ها و آسیب ها تأکید و راه حل های عملیاتی درست ارائه کرد؛ یعنی روش های صحیح و درست به گروه های مردمی، تشکلات هیئتی، مداحان و وعاظ آموزش داده شود تا این برنامه ها بصورت هماهنگ و سراسری اجرا شود.

*تحریف در عزاداری چهره متفاوتی از اسلام در غرب برجا می گذارد

محمد رضا قدرتی عضو هئیت زنجیر زنی قمر بنی هاشم  با اشاره به اینکه نباید اجازه داد تحریف ها وارد هیئت های کوچک محلی شود، گفت: متاسفانه این بدعت ها و این سبک عزاداری ها و گاهی با قمه زنی، لخت شدن و سینه زدن بازتاب بدی در دنیا داشته و رسانه های بیگانه از آن به عنوان یک سوژه مناسب برای گریز از دین اسلام و تخریب شیعیان و نشان دادن جلوه ای بد از اسلام  از آن استفاده می کنند.

انتهای پیام/ غلامرضا قدرتی

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.