سرویس: اجتماعی ۱۳:۳۱ - چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶

روانشناس کودک:

آینده افراد در گرو سَبک بازی آن ها در کودکی است/ بازی های مخرب به شخصیت کودکان آسیب می زند

سلطانی روانشناس کودکان گفت: بازی ها شخصیت کودکان را می سازند و اگر بازی صحیح را بلد نباشیم کودک ما آسیب می بیند و ممکن است شخصیت مطلوبی برای وی حاصل نشود.

دکتر سلطانی در گفت وگویی با تاکید بر این مطلب که باید توجه کافی به بازی کودکان داشته باشیم گفت: در دوره مدرن بازی ها تفکیک شدند مثل بازی های حسی، حرکتی، ادراکی و میدانی و خانواده باید به این امر مهم توجه کافی داشته باشند.

این روانشناس کودک با بیان اینکه همه مادر زندگی کاری نمی کنیم جز بازی اضافه کرد: در هر صورت ما با بچه هایمان بازی می کنیم اما باعث تعجب است که خیلی وقت ها پدر ها می گویند: « من فرصت ندارم با فرزندم بازی کنم» و مادرها می گویند: «من حوصله بازی کردن ندارم» که قطعا این حرف ها از اساس اشتباه است چون ما در همه حال در حال بازی با فرزندمان هستیم؛ فقط باید ببینیم در حال بازی مخرب هستیم یا بازی سازنده ؟

وی افزود: بازی مخرب ما را از مسیر رشد منحرف می کند و بازی سازنده، عبادت است.

دکتر سلطانی اضافه کرد: بچه ها ی ما در مسیر صحیح هستند و باید سعی کنیم بازی های مخرب آنها را از مسیر منحرفشان نکند.

این روانشناس کودک تصریح کرد: هر جا که کلمه بازی در آن می آیداز جمله خانه های بازی یا مهد ها را باید خوب نگاه کنید که در آن جا بازی مخرب انجام میشود یا بازی سازنده؟

وی افزود: بازی با بچه ها عبادت است سرگرمی و وقت تلف کردن نیست و بهتر است بگوییم هر پدیده ای که انسان را رشد دهد و در مسیر حقیقت هدایت کند عبادت است.

سلطانی بازی  کودکان راتمرین زندگی دانست و خاطرنشان کرد: بچه ها هر گونه که در کودکی بازی کنند، در بزرگسالی همانگونه زندگی خواهند کرد حال ببینید چه بازی با کودک می شود؟ شک نکنید که همین ها را یاد می گیردچرا که بازی عامل یاد گیری است.

وی تاکید کرد: دقت کنید و بیندیشید که بچه هاچه تمرینی در زندگی دارند اگر تمرین خشونت دارند، قطعاً با خشونت زندگی خواهند کرد؛ و اگر تمرین مهربانی داشته اند قطعاً با ملایمت و مهربانی زندگی خواهند کرد.

انتهای پیام/ فرشته وکیلی

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.