اصفهان شرق

بی آبی و خشک سالی کمر کشاورزان شاهتوری را خم کرد

کدخبر: 142670
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ در ساعت ۲۲:۱۸

به گزارش اصفهان شرق، شرق اصفهان یکی از بهترین زمین های کشاورزی در اصفهان دارا بود، زمین هایی که برخی شهرها حسرت آن را می خوردند.

حال زمین های حاصل خیز این بخش حالا تبدیل به کویر و بیابان شده و کشاورزانی که حرف اول را از نظر درآمد زایی می زدند امروز محتاج یک بخشش وام بانک هستند.

بیشتر کشاورزان که توانشان را از دست نداده اند، رو به مشاغلی همچون نگهبانی آورده اند و آنهایی که عمر خود را صرف کشت و کار کرده اند و امروز کمر خم شده آنها موید عمری تلاش است، با بی پولی امرار معاش می کنند.

در این رابطه بر آن شدیم تا گفتگویی با کشاورزان روستا داشته باشم و آنچه در این رابطه مد نظر قرار گرفت، مطالبه عموم مردم در رابطه با بخشش سود وام های کشاورزی در فقر آب شرق اصفهان بود.

*مشکلات کشاورزان یکی دوتا نیست

علی موسوی به خبرنگار ما گفت: نزدیک به ۳۰۰هکتار از زمین های این روستا متروکه و بیابان شده است، زمین هایی که روزی بهترین محصولات را داشت و مسئولان باید فکری به حال آن بکنند.

وی افزود: مشکلات کشاورزان شاهتوری روز به روز بیشتر می شود زیرا مسئولان بجای اینکه کمک حال کشاورزان باشند؛ بدتر سنگ جلوی پای آنها می اندازنند.

عباسعلی قدرتی یکی دیگر از کشاورزان از مشکلات کشاورزان در این روستا را تهیه سوخت عنوان کرد و گفت: سوختی که در اختیار کشاورزان این منطقه قرار گذاشته می شود از نوع آزاد است و ما باید به صورت آزاد سوخت را تهیه کنیم و متاسفانه همان سوخت نرخ آزاد نیز به سختی تهیه می شود.

محمد موسوی کشاورز شاهتوری از همکاری جهاد کشاورزی با کشاورزان این منطقه گفت: متاسفانه همکاری مطلوبی را از سوی جهاد کشاورزی با کشاورزان در این منطقه شاهد نیستیم و کود و سمی که باید به موقع به دست کشاورزان برسد نمی رسد.

وی ادامه داد: متاسفانه دلالی یکی از دیگر مشکلات کشاورزان در این منطقه است و دلالان با پیش خرید محصولات ما به قیمت بسیار پایین محصولات مارا با قیمت پایین و مدتی خریداری می کنند و با قیمت بالا و نقد وارد بازار می کنند و کشاورزان با تمام سختی ها و خسارت هایی که در طول کشت محصولات متحمل می شوند کمترین سود را دریافت می کنند.

*خسارتی که از جیب کشاورز پرداخت می شود

موسوی کشاورز شاهتوری از مدیریت جهاد کشاورزی درخواست همکاری های بیشتری کرد و افزود: ما مجبوریم خریدها و خسارت های خود را از جیب خودمان پرداخت کنیم و خواهشمندیم جهاد کشاورزی کمک حال ما باشد.

منتظری یکی دیگر از کشاورزان شاهتور ادامه داد: حدود یک ماه است که زمینها روزانه به اندازه دوساعت آبیاری می شود و چاه های سطحی آب چندانی برای مصرف ندارند و این ضربه ی بسیار بزرگی به کشاورزی و محصولات ما بوده است.

وی افزود: به تمامی کشاورزان شاهتور خسارت زیادی وارد شده است و حتی درختان و سایر محصولات کشاورزان خشک شده و از بین رفته است، پارسال هم رها کردن آب برای کشاورزان دیر صورت گرفت که همین کار باعث شد امسال موقع برداشت نصف سال های گذشته گندم و جو برداشت کنیم.

منتظری بیان کرد: با لوله کشی های که از چاه های داخل روستا برای زمین های کشاورزی کشیده شده ولی دو اینچ آب به زمین ها می رسد که این هم نیز کفایت نمی کند و روز به روز آب چاهای داخل روستا هم رو به تمام شدن است.

*مسئولان در استفاده از روش های نوین کشاورزی کمک حال مردم باشند

وی گفت: چون تنها منبع درآمد این روستا فقط از همین کشاورزی است و امور و خرج زندگی خود را از این زمین ها بدست می آورند از مسئولان درخواست داریم تا هماهنگی های لازم را انجام دهند تا این کشاورزان بیشتر از این ضربه نخورند.

این کشاورز شاهتوری خاطرنشان کرد: روش این کشاورزان غرقآبی بوده که روش نامناسب است و آب زیادی را مصرف می کند و باید از روش های نوین در این باره استفاده کنند که این نیاز به کمک دولت دارد که با وام های کم درصد می تواند کمک خوبی برای کشاورزان باشد.

وی افزود: ما با نماینده این کشاورزان صحبت کردیم ولی هنوز نتیجه خوبی ندیده ایم، حتی بیشتر جوی ها برای بردن آب برای کشاورزی خاکی هستند که این نیز خود باعث هدر رفتن آب زیادی می شد و تا به حال چندین بار به مسئولان رسانده ایم ولی هنوز کاری انجام نشده است.

گزارش از غلامرضا قدرتی

انتهای پیام/ اصفهان شرق