سرویس: دسته‌بندی نشده ۱۳:۰۳ - پنجشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۶

سردار جزایری:

همسایگان باید حق مردم عراق و سوریه برای تعیین سرنوشت خود را بپذیرند

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: کشورهای همسایه باید بپذیرند که حق مردم عراق و سوریه است که درباره سرنوشت خود رأساً تصمیم بگیرند.

به گزارش اصفهان شرق، سردار سید مسعود جزایری سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با اشاره به سفر عالی‌ترین مقام نظامی کشورمان به ترکیه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تاکنون ثابت کرده است که به‌شدت با عوامل تروریسم و حامیان آنها در منطقه مخالف است و با آنها مقابله می‌کند، که این سفر نیز در همین راستا صورت گرفت.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همچنین تلاش می‌کند تا با همکاری سایر کشورهای غرب آسیا به‌طور کلی ریشه‌های تروریسم را در منطقه بخشکاند؛ لذا مراوداتی را با کشورها آغاز کرده است که این نوید را می‌دهد تا بدین وسیله منطقه حساس غرب آسیا روی آرامش را به خود ببیند.

سردار جزایری در پاسخ به سؤالی مبنی بر چرایی تغییر رویکرد ترکیه نسبت به مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه و فاصله گرفتن از مواضع گذشته، گفت: بدون تردید موفقیت‌هایی که دولت سوریه و عراق در مقابله با تروریسم داشتند و پیروزی‌هایی که این دو کشور علیه جنگ‌افروزی‌های نیابتی آمریکا به دست آوردند، در شنیده شدن بهتر پیام‌های صلح‌جویانه جمهوری اسلامی ایران مؤثر واقع شده است و به‌تعبیر دیگر بعضی از کشورهای منطقه متوجه شدند که از طریق اقدامات تروریستی و همکاری با آمریکایی‌ها، منافعی برای آنها حاصل نخواهد شد. کشورهای همسایه باید بپذیرند که حق مردم عراق و سوریه است که درباره سرنوشت خود رأساً تصمیم بگیرند، مردم سوریه به این نتیجه رسیده‌اند که باید کنار و همراه دولت قانونی کشورشان باشند.

وی در خصوص توافقات انجام‌شده در حوزه امنیت مرزهای مشترک ایران و ترکیه تصریح کرد: به‌طور کلی بین ما و ترکیه و برخی دیگر از کشورهای منطقه مسائل و موضوعات مرزی وجود دارد و تلاش می‌شود با این‌گونه مراودات، امنیت مرزها افزایش و ارتقا پیدا کند. متأسفانه ترددهای تروریست‌ها از مناطق مرزی صورت می‌گیرد که باید تلاش کرد تا با همکاری کشورها این رفت و آمدهای تروریست‌ها کاهش یابد و جلوی آن گرفته شود.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح درباره مقابله ایران با گروه‌های تروریستی گفت: بدون تردید ما مخالف حضور گروه‌های تروریستی در سایر کشورها و مناطق مرزی هستیم و همچون گذشته با آنها برخورد خواهیم کرد.

وی در پایان در خصوص برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق و تأثیر آن بر کشورهای منطقه عنوان کرد: ما این همه‌پرسی را حرکتی در راستای سیاست‌های کلان آمریکا مبتنی بر تجزیه کشورهای منطقه می‌دانیم و با آن مخالف هستیم.

انتهای پیام/تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.