سرویس: اجتماعی ۱۴:۱۵ - پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶

الگویی بی نظیر برای شرق اصفهان؛

چشم انداز پیشرفت محمد آباد جرقویه در چهار سال اخیر/ گزارش

محمد آباد از جمله شهرهای پرجاذبه شرق اصفهان است که در سال های اخیر از نظر گردشگری و برنامه های فرهنگی پیشرفت بسیار داشت و به درستی می توان گفت، الگوی گردشگری طویلی را در خود به یادگار گذاشت.

به گزارش اصفهان شرق، وقتی از سه راهی محمدآباد وارد می شویم بلواری به نام خلیج فارس نظر همه را به خود جلب می کند. با درختان زیبای نخل و در سمت راست پیست موتوری سواری دیده می شود که حدود یک سال است این پیست آماده و پذیرای قهرمانان کشوری است.

باز چند متری که جلوتر می آییم میدان ولی عصر که نمایی از کلاه قاضی و حیواناتی که در این کوه هستند را به نمایش گذاشته است. اول شهر، شهرک جوانان است که با زیر سازی و آسفالت و جدول گذاری نمایی زیبایی به خود داده است و همه این ها برچهره شهر بیش از هر چیز اثر گذاشته است.

در بلوار شهرک شهید بهشتی  و شهرک های دیگر نیز همین زیبایی وجود دارد، بعد از شهرک وجود چند پارک توجه مسافران را به خود جلب می کند پارک خانواده که برگترین پارک شهر می باشد و محل مناسبی برای اسکان مسافران و نیز خانواده های محمدآبادی و شهر های و روستاهای همجوار استفاده می کنند در این پارک که با زیر بنای 7000 مترمربع است به گونه ای طراحی شده که خانواده ها می توانند در سکوهایی که ساخته شده یا صندلی هایی که گذاشته شده استفاده کنند.

*نماد شهر محمد آباد به زیبایی ایام گذشته

دو  آب نمای که زیبایی این پارک را چند برابر کرده و وجود میزهای تنیس و وسایل بازی که مورد استقبال نوجوانان قرار گرفته است و با زمین چمنی که در کنار این پارک است جوانان زیادی  در سه فصل از سال  مورد استفاده قرار می گیرد، با وجود باغ بانوان در کنار این پارک که هر روز در تابستان ورزش صبحگاهی برای خانم های شهر برپا است،به قول مردم شهر محمدآباد این پارک به گونه ای طراحی شده که تمام گروه سنی می تواند استفاده کنند.

به مرکز شهر که میرسیم ساختمان شهرداری به چشم می خورد با آب نمای سنگی زیبا و زمانی که وارد خیابان شهرداری می شویم به بافت قدیم شهر می رویم که انگار تبلور قدیم را بیش از هر چیز نشان می دهد.

*موزه مردم شناسی محمد آباد قطعه ای زیبا در شرق اصفهان

وقتی موزه را می بینیم انگار به روستایی که تازه تاسیس شده است، می رسیم، موزه مردم شناسی که سه سال پیش با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد و از آن پس مورد توجه گردشگران و توریست ها قرار گرفته است و هر هفته ای جمعیت های زیادی که به صورت خانوادگی و چه به صورت اردویی از این موزه دیدن می کنند قبل از این چند سال یک فاز از این موزه مرمت شده بود اما الان ساختمان ضلع شمال شرقی موزه مردم شناسی تکمیل و تبدیل به تالار پذیرایی و رستوران سنتی  در مجموعه تاریخی شهر محمدآباد انجام شده است و تا چند روز آینده هم فاز سوم به بهره برداری میرسد.

سنگ فرش و نور پردازی و برج های اطراف موزه در شب نظر توریست های خارجی را به خود جلب کرده است. در بافت قدیم باغ میر با بادگیرهای آن که تازه  مرمت شده است به چشم می خورد و در کنار آن مسجد جامع که از بنای تاریخی شهر می باشد را می بینیم، برج کبوتر خانه و خانه ریاحی و معتمدی ها از دیگر بناها می باشد که چند سال اخیر مرمت شده و مورد بازدید توریست ها قرار گرفته است.

*فاطمه شناسی برجسته ترین برنامه فرهنگی شهر

از خدمات عمرانی و فنی که بگذریم به برنامه های فرهنگی اجتماعی شهر می رسیم که چهار دوره طرح فاطمه شناسی با حضور اساتید برجسته از جمله حجت الاسلام و المسلمین مومنی برگزار گردیده که با استقبال چشمگیر مردم شهر و شهرهاو روستاهای همجوار قرار گرفت.

برنامه ای که ای کاش همه شهرها این برنامه را در راس کار خود قرار می دادند و اجرا می کردند تا بتوان الگوی معنوی خوبی به کار آید.

*کودکان دلخوش به جشنواره ای به نام کودک

کودکان و نوجوانان می گویند جشنواره کودک که در موزه برگزار شد یعنی مسئولان با این همه دغدغه های فکری، به فکر ما هستند. همچنین در این جشنواره با برنامه های متنوعی که برگزار شد بزرگترها هم یادی از کودکی خود می کردند. همچنین برگزاری مراسمات ملی و مذهبی جشن ها با حضور مداحان و پیشکسوتان هنر روحیه مردم شهر را چند برابر کرده است.

*اینجا سرزمین مادری من است

مردم محمدآباد که ساکن شهرهای یا استان های دیگر هستند می گویند جشنواره اینجا سرزمین است باعث شد که بعد از چند سال با خانواده به محمدآباد برگردیم و دوستان قدیمی خود را ببینیم این جشنواره که به صورت کشوری در شهر محمدآباد برگزار شد و به مدت سه روز به طول انجامید همه را به شوق و  حیرت واداشته بود تا آن زمان به محمدآباد چنین جمعیتی را یکجا در خود ندیده بود البته در روز عاشورا مردم محمدآبادی که ساکن شهرهای دیگر هستند به رسم سنت دیرینه و آیین نخل و علم  هر چند سال یکباربه محمدآباد می آیند.

برگزاری نمایشگاه های مختلف در شهر محمدآباد و نیز شرکت کردن شهرداری محمدآباد در نمایشگاه تهران و نمایشگاه بین الملی استان اصفهان و… باعث شده که مردم شهرهاو استان های دیگر  با جرقویه و به ویژه شهر محمدآباد آشنا شوند و محمدآباد جرقویه یک سرزمین گردشگری در دل کویر برای مردم آشنا شود و بیشتر مردم، همه اینها را مدیون تلاش های مهندس نصر اصفهانی شهردار شهر محمدآباد می دانند زیرا طی این مدت به خوبی توانست چهره گردشگری شهر را ارتقا دهد.

گزارش از فاطمه معتمدی

انتهای پیام/ اصفهان شرق

 

 

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.