سرویس: تولیدی ۱۳:۱۵ - جمعه ۰۵ مرداد ۱۳۹۷

بازخوانی عملیات مرصاد از زبان رزمنده درچه‌ای؛

عملیات مرصاد، منافقیق را از نفس انداخت/ با ایمان و اقتدا به نهضت عاشورا، محاسبه دشمن را برهم می زنیم

محمود براتی یادگار عملیات مرصاد گفت: منافقین در عملیات مرصاد سیلی محکمی از مردم خوردند و امروز نیز با اعتقاد و ایمان برگرفته از نهضت عاشورا باید حرکت کرد تا دشمن نتواند نقشه های خود را برآورده کند.

به گزارش اصفهان شرق، عملیات مرصاد، عملیاتی از طرف ایران بود که در پاسخ تهاجم منافقین به نام «فروغ جاویدان» صورت گرفت. منافقین سوم مردادماه سال 67 از پادگان اشرف به سمت قصر شیرین حرکت کرده و بعد از قصر شیرین به سر پل ذهاب و 9 و نیم شب به اسلام‌آباد غرب رسیدند و ساعت 2 بامداد به 24 کیلومتری کرمانشاه رسیدند.

عراق به حمایت و پشتیبانی تسلیحاتی و هوایی از منافقین، نیروهای خود را از انجام دخالت مستقیم در ورود به عمق خاک ایران بر حذر داشت و ابتدا برای کاستن از حجم نیروهای خودی در غرب، اقدام به تک وسیعی در خرمشهر نمود و سپس با هجوم و آتش سنگین در منطقه سرپل و صالح‌آباد، این مناطق را تصرف کرده و راه ورود منافقین به داخل را هموار ساخت، عراق هم‌چنین، پس از ورود منافقین به داخل، جهت پشتیبانی در چندین نوبت، اقدام به بمباران هوایی خطوط و نیروهای ایرانی کرد و بالگردهای نیرو بر عراق نیز، مرتباً به پشتیبانی منافقین مشغول بودند.

هدف منافقین از حمله در عمق خاک ایران، تسخیر چندین شهر و در آخر رسیدن به تهران و به دست گرفتن قدرت بود، بر طبق زمان‌بندی، نیروها بایستی ساعت 6 بعدازظهر روز دوشنبه 3 مرداد به کرند و ساعت 8 شب به اسلام‌آباد و 10 شب به کرمانشاه رسیده و در این شهر، دولت خویش را اعلام کنند.

سرانجام عملیات مرصاد در پنجم مرداد ماه ۱۳۶۷، با رمز «یا علی» و به منظور مقابله با منافقین در منطقه اسلام‌آباد غرب و کرند غرب در استان کرمانشاه، آغاز گردید. نیروهای نظامی ایران ابتدا منتظر شدند تا مجاهدین به اندازه کافی در داخل خاک ایران نفوذ کنند تا از برد پشتیبانی عراقی‌ها خارج شوند. آنها ابتدا نیروهای چتر باز را در پشت سر مجاهدین پیاده کردند سپس هواپیماهای اف-۴ نیروی هوایی ستون زرهی مجاهدین را بمباران کردند و در ادامه بالگردهای نیروی زمینی ارتش با سلاح‌های ضد تانک به ستون زرهی مجاهدین یورش بردند. در این هنگام پیشروی مجاهدین متوقف شد و دشمن بار دیگر شکست جانانه ای را تجربه کرد.

یادگار عملیات مرصاد در گفتگو با اصفهان شرق با اشاره به اینکه دشمن محاسبه غلطی از وضعیت کشور داشت و همین عاملی برای انجام عملیات فروغ جاویدان توسط سازمان مجاهدین خلق شد، گفت: دشمن فکر می کرد که مردم در طول هشت سال جنگ، از نظام خسته شده اند و با ورود دشمن به خاک ایران به آنها ملحق می شوند؛ همچنین نیروی نظامی ایران توان مقابله با دشمن را ندارد و در ضعف فرو رفته است و با همین افکار بود که دست به محاسبه غلط زده و به واسطه منافقین وارد خاک ایران شد.

محمود براتی با اشاره به جنایت فجیع منافقین کوردل در اسلام آباد غرب افزود: منافقین ناتوان تر از آن چیزی هستند که بتوان مثال زد و به واسطه ترسی که از نیروهای انقلابی داشتند، دست به قتل عام بی رحمانه ای در طول تاریخ زدند که کشتار بیمارستان اسلام‌آباد غرب و قتل عام و سوزاندن اجساد بیماران در بیمارستان از این دست اقدامات بی رحمانه به شمار می رفت.

وی با اشاره به اینکه عملیات مرصاد، منافقین را به خاک سیاه نشاند، اظهار کرد: ما آن زمان جنوب کشور بودیم و طی هماهنگی عصر روز چهارم مرداد خود را به کرمانشاه رساندیم و نیروهای خودی در عملیات مرصاد به کمین نشستند و خط دفاعی مستحکمی را تشکیل دادند و این عملیات سه روز به طول انجامید و در روز سوم مجاهدین خلق به کلی منهدم شدند؛ البته برخی فرماندهان ارشد منافقین قبل از ساعت 14 روز 5 مرداد فرار کرده بودند.

رزمنده قرارگاه سیدالشهدا بیان کرد: نیروهای اسلام در روز 5 مرداد عملیات مرصاد را با رمز یا علی بن ابی‌طالب(ع) آغاز کردند و طی چندین ساعت، صدها تن از منافقین را به هلاکت رسانده و مابقی را به فرار وا‌داشتند. در این عملیات، رزمندگان اسلام از قسمت سه‌راهی اهواز (پشت پمپ‌بنزین اسلام‌آباد) دشمن را دور زدند و تلفات زیادی به منافقین وارد کردند به گونه ای که در عملیات مقابله با منافقین بیش از 2500 تن از منافقین به هلاکت رسیدند و بیش از چهارصد دستگاه خودرو، نفربر و تانک آنان منهدم شد.

وی با اشاره به اینکه برخی از منافقین در لباس مردمی به روستاهای اطراف فرار کردند، گفت: نیروهای مردمی کمک بسیاری در دستگیری و شناسایی منافقین بعد از عملیات مرصاد به رزمندگان کردند و با عنایات الهی و شجاعت رزمندگان اسلام طومار منافقین در هم پیچیده شد و عملیات مرصاد به عنوان افتخاری ارزشمند در تاریخ نظام اسلامی به ثبت رسید.

براتی با توجه به اینکه باید از لحظه لحظه دفاع مقدس الگو گرفت، خاطرنشان کرد: دشمن هر کاری می کند تا روی نقاط ضعف ما کار کند و دست به محاسبه زند و هنوز از فعالیت بر علیه ایران دست برنداشته است به گونه ای که امروز با سرمایه گذاری روی جوانان و ترویج شبکه های ماهواره ای درصدد ضعیف کردن ایمان جوانان هست تا به موقع بتوانند بهره برداری کنند.

جانباز دفاع مقدس تاکید کرد: دشمن تاب دیدن نیروی نظامی و در راس آن سپاه را ندارد و از قدرت نظامی ایران و مردم حامی و همراه سپاه می ترسد و هدفش جدا کردن مردم از نظام است تا بتواند در کشور ما نفوذ کند که انشالله هیچ گاه نخواهد توانست مقاصد شومش را در کشور اجرا کند.

وی با بیان این مطلب که باید فرصت ها را از دست دشمن گرفت، اظهار کرد: منافقین به دنبال فرصت هستند تا کشور را به چالش بکشند ولی اعتقاد راسخ مردم که از نهضت عاشورا نشات گرفته است هیچ گاه اجازه دست درازی دشمن به کشور را نخواهد داد به گونه ای که در حماسه 9 دی، دیدیم که مردم پاسخ دندان شکنی به هتک حرمت صورت گرفته به آرمان های اسلامی و عاشورایی دادند.

حاج محمود براتی با تاکید به اینکه باید روحیه شهادت طلبی را در نسل جوان تقویت کرد، خاطرنشان کرد: ما باید پای خود را محکم و استوار جا پای رزمندگان اسلام بگذاریم و لحظه ای از آرمان های انقلابی خود به عقب نرویم زیرا دشمنان به دنبال بهره برداری از سست شدن ایمان و اعتقاد مردم ایران هستند تا ضربات خود را به این مرز و بوم وارد کنند.

انتهای پیام/ زهرا شجاعی

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.