اصفهان شرق

پسماند ویژه، تدبیر جدید مسئولان و احتمال خطر آفرینی و مهاجرت از شرق اصفهان

کدخبر: 139565
۱۳۹۶/۰۵/۰۲ در ساعت ۱۳:۰۵

اصفهان شرق_ ولی الله عرب مختاری، حدود یک سال است که زمزمه اجرای طرح پسماند ویژه در شرق اصفهان به گوش می رسد و تاکید مسئولان برای راه اندازی این مرکز در جلسات مختلف شنیده می شود و مسئولان استان و شهرستان تاکید بر ایجاد ان دارند.

متاسفانه مسوولان محیط زیست که باید دغدغه مردم و محیط زیست را داشته باشند کمر همت به حمایت از مجری طرح بسته اند و قصد دارند به هر شکلی شده این طرح را اجرایی کنند در حالی که راه اندازی این مرکز در بالادست این منطقه محروم می تواند خطرآفرین باشد؛ چرا که قرار است پسماندها و زباله های سمی، خطرناک و اشتعال زا از نقاط مختلف جمع اوری و در بالادست شرق اصفهان و در محدوده شهر نصراباد تخلیه، فراوری و دفن شود.

اجرای این فرایند مشکلات عدیده ای برای همه مردم ایجاد می کند که اولین ان عبور دادن این پسماندهای خطرناک از داخل شهرها و روستاهاست که این به خودی خود برای ساکنان و عابران دردسر ساز است.

اما مشکل اصلی تخلیه، سوزاندن و دفن این زباله هاست که بسیار خطرناک و مشکل افرین است و اگر نهایت دقت در ساخت مرکز دفن نشود می تواند، باعث آلودگی آب و هوا و خاک شود.

دود ناشی از اشتعال این پسماند، سمی و خطرناک است و مشکلات تنفسی و ریوی ایجاد می کند و با توجه به موقعیت ان و قرار گرفتن در بالا دست و در مسیر جهت وزش باد الودگی هوای ایجاد شده در اثر احتراق این مواد در کل شرق اصفهان منتشر می شود که بهتر است قبل از این اقدام، راهکارها و اطمینان دهی به مردم شهر نصرآباد از طرف مسئولان داده شود که هیچ خطری مردم را تهدید نخواهد کرد.

دفن این پسماندها که به خاطر شرایط خاص و خطرناک پسماند ویژه نام گذاری شده اند خاک اطراف خود را الوده می کند و چون در اعماق زمین این دفن صورت می گیرد احتمال دارد به منابع اب های زیر زمینی سرایت و با توجه به بالا بودن مکان و جریان اب های زیر زمینی تمامی منابع زیر زمینی شرق الوده می شود ولیکن از طرفی مسئولان می گویند که دفن با شرایط کاملا بهداشتی صورت می گیرد و هیچ ضرری برای مردم ایجاد نخواهد کرد.

جاری شدن اب های سطحی و سیلاب های فصلی از بالا دست به سمت پایین موجب می شود الودگی های محیطی از غربی ترین نقطه شرق یعنی نصراباد و پیکان به طرف شرقی ترین نقطه یعنی ورزنه و تالاب گاوخونی جریان پیدا کرده و کل مسیر را آلوده کند.

آری این گونه است که اجرای یک طرح به اصطلاح ویژه، احتمال دارد کل شرق را با خطر جدی مواجه می سازد و مردمی که چندین سال است به علت خشکی زاینده رود و خشکسالی ها دار و ندار خود را از دست داده و از زکات دهی به واجب الزکاتی رسیده اند با استرس از ایجاد این مرکز پسماند ویژه گذران زندگی کنند.

این گوی و این میدان، مسئولان نشان دهند برای مردم محروم شرق، حق حیات و محیط زیست قائل هستند و با تدبیر خود، طرحی بدون ایجاد مشکل و آلودگی را برای مردم فراهم کنند.

بر اساس برخی اطلاعات واصله گویا این طرح قرار است در چند مرحله اجرا شود و در نهایت ده ها هکتار از اراضی را اشغال کند ولی بر اساس شنیده ها تا کنون مصوبه ای در این خصوص امضا نشده است و می طلبد مسئولان با تیز بینی و دقت کافی در عدم به کار گیری این بخش همت گمارند تا بیش از این مردم در تنگای مشکلات قرار نگیرند.

تاکنون مخالفت مسئولان شهر نصراباد و بخش جرقویه سفلی در برابر فشارهای حامیان مجری طرح بی فایده بوده است.

انتهای پیام/ اصفهان شرق