سرویس: اجتماعی 08:05 - شنبه 31 تیر 1396

رئیس فراکسیون حج و زیارت مجلس

پیش‌بینی می‌کنیم اتفاقی برای حجاج پیش نیاید/ چرایی عدم برگزاری دعای کمیل در بین‌الحرمین مدینه

رئیس فراکسیون حج مجلس با بیان اینکه سعودیها گفتند نمی‌توانند امنیت مراسم دعای کمیل در بین‌الحرمین را تضمین کنند، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به آزمونی که امسال مسئولان حج سعودی داده‌اند و ورود شورای امنیت ملی کشورمان، اتفاقی برای حجاج پیش نیاید.

به گزارش اصفهان شرق، حجت‌الاسلام والمسلمین احد آزادیخواه درباره آخرین جزئیات حج تمتع امسال و توضیحات سرپرست حجاج ایرانی در دیدار با اعضای فراکسیون حج و زیارت  اظهار کرد: تاکنون اقداماتی که برای حج تمتع امسال لازم بوده، انجام گرفته است یعنی فرآیند حج تدریجی شکل می‌گیرد و مرحله به مرحله پیش می‌رود که این مهم تاکنون به طور کامل پیگیری شده است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال بحث تیم پزشکی، تجهیزات دارویی، هتلینگ و ترابری بخشی از فرآیند حج تمتع است که مقدمات آن به طور کامل فراهم آمد و خوشبختانه با تعامل میان سازمان حج و زیارت و وزارت حج عربستان این برنامه‌ها به‌صورت مناسبی شکل گرفته است.

رئیس فراکسیون حج و زیارت مجلس افزود: تعاملات فی‌مابین در زمینه مذاکرات حج تمتع و شکل‌گیری فرآیندها به خوبی انجام گرفته و سعودی‌ها در مقام عمل پای کار آمده و این مهم را ثابت کرده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین آزادیخواه به برخی فرآیندها اشاره کرد و گفت:‌ در حال حاضر تیم پزشکی ایران به عربستان سعودی رفته، مشاعر و مکانها مشخص شده‌اند، چادرهای جدید نصب شده حتی بحث هواپیمایی نیز به قطعیت رسیده که امیدورایم سایر برنامه‌ریزیها به‌خوبی و به‌طور مناسبی انجام گیرد.

وی همچنین با یادآوری سفر روزهای اخیر رئیس سازمان حج و زیارت به کشور عربستان خاطرنشان کرد:  آقای حمید محمدی در روزهای گذشته برای نهایی کردن تمامی برنامه‌ها و مرور آنها به عربستان سعودی سفر کرد و در این رابطه نیز دیدارها و مذاکراتی را داشت.

رئیس فراکسیون حج و زیارت مجلس افزود: خوشبختانه عمده برنامه‌های مقدماتی ما با تعامل فی‌مابین با سعودی‌ها انجام شده و پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به آزمونی که امسال مسئولان حج سعودی داده‌اند همچنین ورود شورای امنیت ملی کشورمان، اتفاقی برای حجاج پیش نیاید و شاهد وضعیتی مناسب باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین آزادیخواه تصریح کرد: در مورد موضوعاتی همچون برائت از مشرکین، دعای کمیل و… نیز بحثها و بررسی‌های کامل شده که در هر حال امیدواریم حج ما به خوبی و در کمال آرامش برگزار شود.

چرایی برگزاری مراسم دعای کمیل در هتلها

وی درباره اینکه امسال دعای کمیل در بین‌الحرمین (مدینةالنبی) برگزار نمی‌شود و قرار است این مراسم در برخی هتلها برپا شود، اظهار کرد: این تدبیری بود که ما خواستار آن بوده‌ایم البته برای حفظ امنیت حجاج انجام گرفته است.

رئیس فراکسیون حج و زیارت مجلس با بیان اینکه برای تاکید بر امنیت حجاج دو نکته حائز اهمیت بوده است، اظهار کرد: تدبیر شورای امنیت ملی در برگزاری مراسم حج و مدیریت جزئیاتی که می‌تواند بهانه دست سعودی‌ها دهد از جمله نکات ضروری در بحث امنیت حاجیان بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین آزادیخواه با بیان اینکه مراسم دعای کمیل امسال با قوت در هتلها انجام می‌شود، گفت: برگزاری مراسم دعای کمیل در هتلها به نوعی مدیریت مناسب در بحث امنیت است تا خطری این امنیت حجاج را تهدید نکند.

وی درباره چرایی برپایی مراسم دعای کمیل در هتلها متذکر شد: در حقیقت سعودی‌ها به ما گفتند که اگر مراسم دعای کمیل را در بین‌الحرمین شهر مدینه انجام دهید، نمی‌توانیم امنیت شما را تضمین کنیم و ما هم چون می‌خواهیم امنیت این موضوع تضمینی باشد، گفتیم که این مراسمها به نوعی مدیریت شود و در هتلها انجام گیرد.

برگزاری مراسم برائت از مشرکین با مدیریتی انسجام یافته

رئیس فراکسیون حج و زیارت مجلس درباره این پرسش که آیا مراسم برائت از مشرکین نیز انجام خواهد شد یا خیر گفت: قاعده بر این است که این مراسم هم انجام شود اما این مهم نیز با مدیریت انسجام یافته انجام می‌شود که خطری حجاج را تهدید نکند.

حجت‌الاسلام والمسلمین آزادیخواه افزود: در گزارشی که مسئولان ذیربط به ما داده‌اند قرار بر این است مراسم برائت از مشرکین انجام شود اما کم و کیف این موضوع را باید مدیریت کنیم.

وی همچنین درباره برگزاری مراسم عمره مفرده نیز تصریح کرد: بعد از ایام حج تمتع قاعدتاً در مورد عمره مفرده هم صحبت خواهد شد البته سیاست سازمان حج و زیارت بر این است که عمره را نیز دنبال کند.

گفتنی است، امسال بیش از 86 هزار نفر از زائران کشورمان در فاصله مرداد تا شهریور ماه برای به جا آوردن اعمال حج تمتع عازم عربستان سعودی خواهند شد.

انتهای پیام/تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.