سرویس: تولیدی ۱۳:۵۳ - سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶

تبیین مفهوم آتش به اختیار/ قسمت دوم؛

حوزه فرهنگ؛ میدان عمل و عکس العمل/ لزوم کار فرهنگی مد نظر امام خامنه ای

از منظر رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی، از جمله مهم ترین الزامات کار فرهنگی «تبیین» است و در چارچوب اندیشه ای ایشان، در کار فرهنگی باید گره گشایی کرد.

اصفهان شرق_سید روح الله رفعتی پور، در بخش اول نوشتار حاضر، به نکات کلی درباره مفهوم فرمان «آتش به اختیار» که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی صادر شد، اشاره کردیم. بخش حاضر، به تبیین برخی از ویژگی ها و الزامات کار فرهنگی از منظر حضرت امام خامنه ای خواهد پرداخت.

در منظومه فکری رهبر حکیم انقلاب، ایجاد فرهنگ و اندیشه صحیح در جامعه، جهاد است.(1) ایشان معتقدند ریشه و پایه فعالیت های یک جامعه، کار فرهنگی است و حتی کار سیاسی و جهاد نظامی بدون کار فرهنگی، بی ثمر خواهد بود.(2)

معظم له بر این باورند که کار فرهنگی هم می تواند وسیله ی تعالی یک جامعه شود و هم می تواند یک جامعه را از مسیر مستقیم خارج نماید. از نظر ایشان، کار فرهنگی شمشیر دو دَم است. اگر با محتوای خوب باشد، بستر اصلاح جامعه خواهد بود؛ اما اگر با محتوای نامناسب باشد، بستر گسترش نابسامانی و کژی خواهد شد.(3)

رهبر انقلاب با ظریف بینی به این نکته اشاره می کنند که سطح کار فرهنگی باید نسبت به رشد سطح فکر جوان ها افزایش یابد(4) و این مسأله مهمی است که طیف انقلابی و مذهبی جامعه باید نسبت به آن به صورت جدی اهتمام داشته باشند. به عبارت دیگر، با توجه به سرعت تحولات اجتماعی، علمی و رسانه ای و نیز افزایش سطح آگاهی های جامعه، نمی توان با شیوه های سنتی مربوط به دهه های گذشته یا حتی سال های پیش اقدام به فعالیت فرهنگی نمود، چرا که اگر شیوه ها و سطح فعالیت ها، به روز رسانی نشود و ارتقاء نیابد، دیگر نمی توان به نتیجه ی مطلوب دست یافت.

از سوی دیگر، رهبر فرزانه انقلاب، بر این نظرند که ابزارها و فعالیت ها و کارهای فرهنگی باید در اختیار جوانان قرار گیرد.(5) ایشان معتقدند حوزه فرهنگ، هم میدان عمل است و هم میدان عکس العمل؛ و در زمینه ی فرهنگ هم در آفند و هم در پدافند باید قوی عمل کرد.(6) معظم له این موضوع را این گونه توضیح می دهند که آفند و پدافند در حرکت صحیح فرهنگی یعنی برنامه ریزی، هدایت، کمک به رویش های خوب و جلوگیری از حمله ها و ضربه ها.(7) به بیان دیگر، جوانان باید اجرای کار فرهنگی را در حوزه های گوناگون به عهده گیرند و در چارچوب برنامه ریزی ها و هدایت ها، به تولید مفید و جلوگیری از ضدفرهنگ ها بپردازند.

از منظر رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی، از جمله مهم ترین الزامات کار فرهنگی «تبیین» است. در چارچوب اندیشه ای ایشان، در کار فرهنگی باید گره گشایی کرد، باید حقیقت را باز کرد، باید گره های ذهنی را باز کرد و این تبیین لازم دارد و این یعنی همان کار انبیاء.(8) ایشان فصاحت و بلاغت در بیان را از لوازم تبیین می دانند.(9)

رهبر انقلاب با جامع نگری، بر شناسایی ظرفیت های فرهنگی در مناطق مختلف تأکید ویژه دارند.(10) به این معنا که در مناطق مختلف کشور توانمندی های کار فرهنگی شناخته شده و در زمینه ی رشد جامعه از آن بهره گرفته شود؛ به عنوان مثال اگر در منطقه ای ظرفیت شعر موجود است، از وجود شاعران استفاده کرده و برای فعالیت آنان جهت پیشبرد و تعالی جامعه، برنامه ریزی و هدایت صورت گیرد.

ایشان دو کار اساسی اصلی در مسائل فرهنگی را تولیدات فرهنگی سالم در زمینه های مختلف و جلوگیری از تولیدهای مضرّ و به اصطلاح متاع و کالاهای مضّر فرهنگی می دانند.(11) یعنی هم باید در زمینه ی تولید محصولات فرهنگی مبتنی بر اندیشه و فرهنگ دینی منطبق با شرایط اجتماعی مطلوب فعالیت کرد و هم با بهره گیری از ظرفیت های گوناگون، از ورود محصولاتی که به هر شکل به مبانی، فرهنگ، آداب و شؤون و ارکان مختلف جامعه ضربه وارد می کنند، جلوگیری کرد.

از سوی دیگر از نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی، صِرف تولید فرهنگی کافی نیست. ایشان مخاطب یابی را هم از جمله ی امور اساسی می دانند؛ تولید فرهنگی مهم است، اما در کنار آن باید تولید(پیدا کردن) مخاطب هم انجام شود. یعنی باید محصول به ذهن مخاطب رسانده شود.(12) به بیان دیگر، نباید فقط به تولید محصول فرهنگی اکتفا کرد، بلکه باید تا مرحله ی رساندن محصولات به دست مخاطبین پیگیری کرد؛ در غیر این صورت، تولیدات فرهنگی ما نتیجه ای به همراه نخواهد داشت و این یعنی باز کردن میدان برای اثرگذاری محصولات مضرّ که متأسفانه به وفور در دسترس افراد جامعه است. پس سیر فعالیت فرهنگی باید تا انتها پیگیری شده و در همه ی حوزه ها اهتمام و اقدام جدی صورت گیرد که در این میان، جذب مخاطب دارای اهمیت بسیار است.

بخش اول یادداشت آتش به اختیار را اینجا بخوانید

ادامه دارد…

پی نوشتها:

1- بیانات در دیدار جوانان و دانشجویان سیستان و بلوچستان، 6/12/1381

2- بیانات در دیدار اعضای حزب وحدت اسلامی افغانستان‌، 22/1/1369

3- دیدار شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تهران با رهبر انقلاب، 23/10/1392

4- بیانات در دیدار نخبگان علمی جوان، 28/7/1395

5- بیانات در دیدار جوانان و فرهنگیان در مصلّای رشت‌، 12/2/1380

6- بیانات در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت، 3/6/1395

7- همان

8- بیانات در دیدار جمعی از شعرا، 14/6/1388

9- همان

10- بیانات در دیدار مدیران مراکز سازمان صدا و سیما در استان‌ها، 7/12/1370

11- بیانات در دیدار رئیس‌جمهور و اعضاى هیأت دولت، 4/6/1394

12- بیانات در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت چهارهزار شهید استان گلستان، 15/9/1395

انتهای پیام/ اصفهان شرق

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.