سرویس: اجتماعی 09:25 - جمعه 23 تیر 1396

مدیر کل آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت ثبت احوال کشور

افزایش ثروت اجتماعی کشور در گرو اشتغال و تولید است

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور گفت: توانمندسازي جمعيّت در سن كار در جهت ايجاد اشتغال مؤثر و مولّد و تولید ثروت اجتماعی کشور را افزایش می‌دهد.

به گزارش اصفهان شرق، محمد باقر عباسی در همایش روز ملی جمعیت استان اصفهان اظهار داشت: روز ملی جمعیت در ایران فرصتی برای تفکر در مسائل  جمعیتی کشور است، حل مشکلات در این زمینه تک حوزه‌ای نیست  و به بخش خدمات درمانی، بخش‌های اجتماعی و انسانی  و … نیز مربوط است.

وی افزود: درحالی که شاید بسیاری از مسائل کشور دغدغه همه مردم نباشد اما جمعیت موضوعی است که آحاد مردم درگیر آن هستند.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با مروری بر سیاست‌های چهارده‌گانه‌ای که از طرف رهبر انقلاب ابلاغ شده است، گفت: اولین مورد ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیّت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی است، بر اساس آمار نرخ باروری 1.85 یعنی دو فرزند برای هرپدر و مادر است.

وی اضافه کرد: جامعه ما یک جامعه فرزند دوست است و طبق پژوهش‌های صورت گرفته  تعداد فرزند مورد انتظار زوج ها 2.3 یعنی بین 2 تا3 فرزند است، اما همین زوجین در واقعیت یا فرزندی ندارند یا تک فرزند هستند.

عباسی علت این تناقض را مشکلات  معیشتی دانست و گفت: دومین بند از سیاست‌های جمعیت رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد است، اگر نگاهی به آمار پروانه‌های ساختمانی صادر شده در اصفهان بیندازیم، متوجه می‌شوید که متراژ خانه‌ها روز به روز کاهش پیدا کرده است.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: با رفع  مشکل مسکن جوانان و مشکلات معیشتی آنان مشکل ازدواج و فرزندآوری تا حد چشمگیری از بین می‌رود و نباید منتظر باشیم تمام مشکلات را دولت حل کند بلکه بسیاری از مسائل زندگی با دستان خودمان حل می‌شود.

عباسی تصریح کرد: رفع موانع ازدواج در دستان خیرین است و فقط با کمک آنها ممکن می شود، باید فرهنگ کمک به یکدیگر در امر ازدواج احیا و پررنگ شود؛ به عنوان مثال مانند گذشته در جهت تحکیم بنیان خانواده و فرهنگ خانواده به عنوان نهاد تاثیرگذار اما آسیب‌پذیر  به افزایش فرهنگ حکم یا همان وجود ریش‌سفیدان فامیل کمک کنیم.

وی درباره سومین و چهارمین بند سیاست‌های جمعیت گفت: در دولت فعلی اقدامات خوبی در این زمنیه با اجرای طرح سلامت صورت گرفته تا تسهیلات مناسب برای مادران بویژه در دوره بارداری و شیردهی اختصاص یابد و هزینه‌های زایمان پوشش بیمه‌ای داشته و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و مؤسسات حمایتی ذی‌ربط در عمل اتفاق بیفتد.

عباسی تصریح کرد: این اقدمات نظام تأمین اجتماعی خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی در جهت سلامت باروری و فرزندآوری توسعه و تقویت یابد.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور خاطرنشان کرد: امید به زندگی نیز با اقدامات صورت گرفته نظیر تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیّت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بر اساس آمار افزایش یافته است.

وی به  فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان در بند هفتم اشاره کرد و گفت: پدیده سالمندی تهدیدی برای کشور نیست، فقط باید به عنوان مقوله‌ای جدی به آن نگاه و شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده را ایجاد و ساز و کارهای لازم برای بهره‌مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب را پیش‌بینی کرد.

عباسی درباره اقدامات موثر دولت در سال تولید، اشتغال اذعان داشت: از آنجایی که 71 درصد جمعیت ما بین 15 تا64 سال و در سن کار هستند، مهارت آموزی از طریق بخش‌های خصوصی و کارآفرینی باعث می‌شود توانمندسازی جمعیّت در سن کار با فرهنگ سازی و اصلاح، تقویت و سازگار کردن نظامات تربیتی و آموزش‌های عمومی، کارآفرینی، فنی و حرفه‌ای و تخصصی با نیازهای جامعه و استعدادها و علایق آنان در جهت ایجاد اشتغال مؤثر و مولّد  بگیرد و در نتیجه آن به تولید برسیم تا ثروت اجتماعی کشور به قدری بالا برود که  مشکلات پیری بعد آن نیز از بین برود.

وی باز توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیّت را مساله مهمی دانست و گفت: روستاهای خالی از سکنه و شهرهای پرتراکم به خصوص در اصفهان به ضرر بافت تاریخی و قدیمی است و باید با توسعه شبکه‌های زیربنایی، حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری و ایجاد فضای کسب و کار با درآمد کافی، جمعیّت در روستاها و مناطق مرزی و کم تراکم را حفظ و جذب کرد.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور در ادامه اظهار داشت: اقدامات دولت در حوزه مدیریت مهاجرت و تشویق ایرانیان خارج از کشور برای حضور و سرمایه گذاری و  تقویت مؤلفه‌های هویت‌بخش ملی را مثبت دانست و به عنوان عملکردهای خوب دولت از آنان یاد کرد.

وی درباره آخرین بند سیاست‎های جمعیتی تصریح کرد: رصد مستمر سیاست‌های جمعیّتی در ابعاد کمّی و کیفی با ایجاد ساز و کار مناسب و تدوین شاخص‌های بومی توسعه انسانی و انجام پژوهش‌های جمعیّتی و توسعه انسانی موضوع مهمی است که باید درباره چگونگی انجام آن فکر کرد.

عباسی افزود: وضعیت ثبت احوال کشور در آسیا و اقیانوسیه مطلوب است و با فعالیت‌های مفید پایگاه اطلاعات و آمار کشور در آینده‌ای نزدیک ایران می تواند در فواصل کوتاه‌تری از سرشماری‌های 5 یا 10 ساله آمار منتشر کند.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور عنوان داشت: شیب موالید در 70 سال گذشته یک شیب پایا است و روندی صعودی دارد، که در نیمه اول دهه 60 افزایش زیادی داشته، به این معنا که با بهبود وضعیت سلامت مواجه بودیم اما آیا تصمیم به بازگشت به آن زمان و نرخ امکان پذیر است؟

وی تاکید کرد: نرخ باروری در سال 1365 و 3 سال قبل از شروع  سیاست‌های تنظیم خانواده دولت کاهش پیدا می‌کند، یعنی مردم و جامعه خود به این نتیجه رسیده بودند که وضعیت موجود مطلوب نیست و اگر چنین نبود اقدامات دولت نمی‌توانست موثر واقع شود.

عباسی در پایان اظهار کرد: ما فقط می‌توانیم با ایجاد بسترهای لازم برای جامعه تسهیل‌گر فرزندآوری باشیم نه اینکه در میل به فرزندآوری دخالت کنیم و سیاست‌های کلی جمعیت را نمی‌توان نسخه واحدی برای همه دانست بلکه باید منطقه‌ای فکر و اقدام کرد.

انتهای پیام/فارس

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.