سرویس: سیاسی » بین الملل 15:15 - چهارشنبه 21 تیر 1396

سید حسن نصرالله:

مواضع قاطع ایران، در راس آن امام خامنه ای و حضور فرماندهان سپاه در عراق نقش بسزایی در پیروزی علیه داعش داشت

سیدحسن نصرالله گفت: جمهوری اسلامی ایران و در راس آن امام خامنه ای و سپاه پاسداران نقش مهمی در آزادسازی موصل داشتند.

به گزارش اصفهان شرق، سید حسن نصرالله گفت: پیروزی در موصل عظیم و بسیار بزرگ است ولو برخی‌ها بخواهند آن را کوچک بشمرند. پیروزی که حیدر العبادی درباره آن اعلام کرد پیروزی است که نمی توان اهمیت آن را تقلیل داد.

وی با اشاره به نقش آیت الل سیستانی  گفت: فتوای آیت الله سیستانی درباره جهاد کفایی از عوامل اصلی نابودی داعش در موصل است.

آیت‌الله سیستانی با فرمان جهادی که دادند و فرمودند افرادی که در جنگ با داعش شهید شوند شهید محسوب می‌شوند، اقدام مهمی در راستای مبارزه با داعش انجام دادند.

فتوای مرجعیت دینی همچنین باعث حضور صدها جوان در صف جنگ با داعش و تشکیل حشد الشعی به عنوان یک نیروی موثر برای مبارزه با داعش در داخل عراق شد.

نصرالله در ادامه تاکید کرد که آنچه در موصل و عراق می‌گذرد،تنها به این کشور مرتبط نیست بلکه در سرنوشت ملت‌های منطقه تاثیرگذار است.

وی افزود: موضع‌گیری قاطع جمهوری اسلامی ایران و در راس آن آیت‌الله امام خامنه‌ای علیه داعش و همچنین حضور فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در عراق نیز در پیروزی بر این گروه تروریستی نقش بسزایی داشتند.

نصرالله همچنین از نقش تعدادی از علمای کبار اهل سنت عراق در مبارزه با داعش و مواضع ویژه آنها تقدیر و تشکر کرد و گفت: آنچه که این فتنه را از عراق دور نگه داشته است، مواضع صادقانه علمای اهل تسنن عراق است.

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه عراقی ها امید به طرف های خارجی نبستند تصریح کرد: آمریکایی ها گفتند پیروزی بر داعش نیاز به سی سال وقت دارد. بعضی ها حرف از 15 سال و 25 سال و 10 سال زدند. اما عراقی ها می دانستند که در صورت وجود اراده بین المللی، شکست دادن داعش نیاز به مدت زیادی ندارد.
وی افزود: بعضی رسانه های عربی به دروغ این پیروزی را پیروزی به مدد آمریکا می دانند اما این دروغ است. دولت ترامپ صراحتا اعلام کرد که دولت قبل و کلینتون زمانی که وزیر خارجه بود داعش را در منطقه و عراق ایجاد کردند.

سید مقاومت اسلامی لبنان اعلام کرد که آزادسازی موصل بسیار مهم و رو به جلو برای شکست سناریوی داعش است و اگر اراده بین المللی وجود داشته باشد، شکست داعش نیازی به سال های متمادی ندارد. پیروزی عراق در مبارزه با داعش مقدمه‌ای برای حفاظت از امنیت کل جهان  است.

دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان تاکید کرد که اگر مردم عراق ناامید شوند و داعش بر کشورشان سیطره یابد، سرنوشت ملت و تمدن عراق و ملت‌های منطقه و حتی کشورهای عرب خلیج فارس که از داعش حمایت کردند و کشورهایی که به هنگام اعلام خلافت داعش از سوی ابوبکر البغدادی به شدت ترسیده بودند، چه خواهد شد؟

نصرالله گفت: عراق، سوریه، لبنان و ملت های منطقه و کشورهایی که از تروریسم و داعش هراس دارند، اکنون مقابل فرصت تاریخی برای خشاکاندن ریشه آن قرار گرفته‎اند.

وی تاکید کرد که نباید به داعش فرصت بازگشت به عراق را داد و اینکه مجددا حمایت شود، بویژه اینکه اکنون فرصت نابودی داعش به وجود آمده است.

نصرالله در بخش دیگری از سخنرانی خود به مساله آوارگان سوری در لبنان اشاره کرد و گفت: ما از دولت لبنان می خواهیم که با دولت سوریه ارتباط برقرار کند و با دمشق درباره تسهیل بازگشت آوارگان به منازلشان گفت‎و‎گو کند.

وی ضمن تقدیر از ارتش لبنان و دستگاه امنیتی آن در مبارزه با تروریسم اعلام کرد که تروریست هایی وجود دارند که برای انجام عملیات تروریستی در عرسال واقع در شرق لبنان برنامه ریزی می کنند و این نیاز دارد که حل شود.

دبیرکل حزب الله در پایان سخنرانی امشب خود تاکید کرد که تروریست‎هایی که در جرود عرسال مستقر هستند تهدیدی علیه روستائیان لبنانی هستند و زمان آن فرا رسید که این تهدیدات از بین برود.

 

انتهای پیام/میزان

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.