سرویس: اقتصادی ۱۱:۵۵ - سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶

گشايش بازار ايرانيان در عمان/

استقبال اصناف اصفهانی برای حضور در بازار خارجی

توسعه بازارهاي صادراتي يكي از اصول مهم اقتصاد مقاومتي است و از آنجايي كه در كشور مازاد توليد وجود دارد و تقاضاي كافي براي محصولات عرضه شده وجود ندارد، حضور پررنگ­تر در بازارهاي هدفي كه ثبات روابط سياسي و مشتركات اجتماعي دارند، به رشد و گسترش فعاليت توليدكنندگان كمك شاياني خواهد كرد.

به گزارش اصفهان شرق، درون‌زایی و برون‌نگری به عنوان اصل اول اقتصاد مقاومتی، در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گرفته است و بارها بر آن تأکید شده است. اصل دهم این سیاست‌های ۲۱ گانه، به تفصیل در رابطه با توسعه صادرات به عنوان یکی از راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی صحبت شده است.

در این اصل، توسعه بازارهای صادراتی با تکیه بر تسهیل مقررات و گسترش مشوق‌های لازم، گسترش خدمات تجارت خارجی و ترانزیت و زیرساخت‌های مورد نیاز، تشویق سرمایه‌گذاری خارجی برای صادرات، برنامه‌ریزی تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی، شکل‌دهی بازارهای جدید، و تنوع‌بخشی پیوندهای اقتصادی با کشورها به‌ ویژه با کشورهای منطقه، استفاده از سازوکار مبادلات تهاتری برای تسهیل مبادلات در صورت نیاز و ایجاد ثبات رویه و مقررات در مورد صادرات با هدف گسترش پایدار سهم ایران در بازارهای هدف مورد بررسی قرار گرفته و پیشنهاد شده دولت و سایر نهادها برای تحقق این هدف، از راهکارهای موجود بهره بگیرند.

*لزوم تمرکز بر بازارهای با ثبات منطقه‌ای

در این بین، مشکلات داخلی اقتصاد و کاهش رقابت‌پذیری کالاهای ایرانی در سال‌های اخیر موجب شده تا ورود کالاهای صادراتی ایران به بازارهای بزرگ جهانی با چالش‌هایی مواجه شود و در چنین وضعیتی، کارشناسان معتقدند، تجار و تولیدکنندگان ایرانی باید تمرکز خود را به بازارهای با ثبات منطقه‌ای اختصاص داده و از مزیت‌های تجاری کشورهای با ثبات منطقه برای صدور کالای ایرانی به سایر قاره‌ها استفاده کنند.

عمان به واسطه موقعیت خاص جغرافیایی، دسترسی به آب‌های آزاد، هم‌جواری با قاره آفریقا و از همه مهم‌تر، نیم‌قرن رابطه سیاسی با ثبات با ایران از جمله کشورهایی است که می‌تواند فرصت‌های تجاری فراوانی برای رشد تجارت ایران و خصوصاً اصفهان ایجاد کند.

این کشور ۴ میلیون نفری، اگرچه از نظر جمعیتی بازار بزرگی در اختیار ندارد؛ اما دروازه تجاری کشورهای حوزه خلیج فارس، هند و شمال آفریقا است و به دلیل نزدیکی به ایران می‌تواند جایگزین مناسبی برای سایر دروازه‌های تجاری منطقه، از جمله دبی باشد.

*صنایع مورد تقاضا در کشور عمان

بر همین اساس در دو سال گذشته ورود به بازار عمان در اولویت برخی فعالان اقتصادی قرار گرفت و نتیجه آن، آشنایی بیشتر ایرانیان با بازارهای عمان بود.

از مهم‌ترین صنایعی که در بازار عمان بستر فعالیت آن‌ها فراهم شده است؛ می‌توان به صنایع ساختمانی، پیمانکاری، فولادی و صنایع غذایی اشاره کرد.

این صنایع به دلیل مادر بودن، مورد تقاضای کشور عمان هستند و از آنجایی که این کشور در بسیاری بخش‌ها زیرساخت‌های مناسب را فراهم کرده است، آماده جذب سرمایه‌گذار در این بخش‌ها است.

کشور ایران نسبت به عمان در این صنایع دارای مزیت است و ورود سرمایه‌گذاران به این حوزه برای هر دو طرف باعث ارتقای سطح روابط خواهد شد.

از آنجایی بازار داخل پاسخگوی خدمات و تولیدات ارائه شده توسط صنایع فوق نیست، ورود به بازارهای دیگر همچون بازار آماده عمان می‌تواند به رونق این صنایع منتهی شود.

در حال حاضر با توجه به موقعیت تجاری عمان و پیشنهاداتی که از سوی این کشور برای حضور سرمایه‌گذاران ایرانی ارائه شده است، ورود به بازار ابن کشور به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری مناسب مطرح شده است.

*تحقق اقتصاد مقاومتی با ورود به بازارهای خارجی

در همین راستا رسول جهانگیری در رابطه با قابلیت و ظرفیت اصناف اصفهان اظهار کرد: اصناف اصفهان در زمینه خدمات فنی و مهندسی و تولید از پتانسیل بالایی برخوردار است.

وی افزود: لزوم بهبود اوضاع اصناف اصفهان و گسترش فعالیت آن­ها، ورود به بازارهای جدید صادراتی است که این مهم از ۶ ماه گذشته به صورت جدی در هیأت رئیسه اتاق مورد بررسی قرار گرفته است.

رئیس اتاق اصناف استان اصفهان با بیان اینکه عمان با دارا بودن بازارهای هدف مستعد پذیرای کالاهای ایرانی هستند؛ خاطرنشان کرد: ارتباط  تجاری با کشور عمان اولین گام تجاری برای بهبود اوضاع تجاری اصناف اصفهان است.

جهانگیری در رابطه با نقش مصرف­کنندگی اکثر کشوهای حاشیه خلیج فارس تصریح کرد: اصناف اصفهان باید از این فرصت برای توسعه بازار خود استفاده کنند.

رئیس اتاق اصناف استان اصفهان با اشاره به اصل اقتصاد مقاومتی بیان داشت: ورود به بازارهای صادراتی نیز در راستای اجرای اصل اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است.

*بسترسازی لازم برای گسترش تجارت

محمد طاهری نیز در رابطه با گسترش روابط تجاری ایران و عمان اظهار کرد: بسترسازی لازم برای فعالیت تجار ایرانی در کشورهای خارجی، به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس و عمان از جمله وظایف اتاق تعاون استان اصفهان است.

وی ادامه داد: تقویت روابط تجاری و پیدا کردن شرکای تجاری برای توسعه فعالیت تولید کنندگان و تاجران اصفهانی به منظور دست یابی به بازارهای مستعد از مهمترین اهداف اتاق تعاون محسوب می­شود.

دبیر اتاق تعاون استان اصفهان تصریح کرد: در دوره جدید ریاست اتاق تعاون استان، همواره به گسترش مراودات تجاری تأکید شده است و رفت و آمدهای میان هیأت­‌های تجاری رشد چشمگیری داشته است.

طاهری با اشاره به برنامه‌­های سال جاری اتاق تعاون استان اصفهان گفت: بررسی بازارهای هدف برای صادرات محصولات و شناسایی شرکای تجاری و توسعه فضای کسب و کار برای صادرکنندگان از برنامه های مهم این اتاق به شمار می­‌رود.

عضو هیأت رئیسه اتاق تعاون استان اصفهان در خاتمه بازار عمان را برای ورود سرمایه­‌گذاران و تجار ایرانی ویژه دانست و در همین رابطه خاطرنشان کرد: این کشور به لحاظ موقعیت مناسبی که در منطقه دارد، زمینه ساز مناسبی برای ورود به بازارهای شمال آفریقا و حوزه خلیج فارس نیز است.

*روابط تجاری دیرینه و پایدار ایران و عمان

محمد شکرچیان توسعه بازارهای صادراتی را یکی از اصول مهم اقتصاد مقاومتی دانست و در همین رابطه اظهار کرد: از آنجایی که در کشور مازاد تولید وجود دارد و تقاضای کافی برای محصولات عرضه شده وجود ندارد، حضور پررنگ­تر در بازارهای هدفی که ثبات روابط سیاسی و مشترکات اجتماعی دارند، به رشد و گسترش فعالیت تولیدکنندگان کمک شایانی خواهد کرد.

وی افزود: کشور عمان به لحاظ موقعیت مناسب و بازارهای مستعدی که دارد به عنوان یکی از بهترین گزینه­‌های تجارت بدون تنش برای کشور ایران، در منطقه محسوب می­‌شود.

نماینده سرمایه­‌گذار عمانی در ایران به موقعیت جغرافیایی که کشور عمان در آن قرار گرفته است اشاره کرد و بیان داشت: این کشور دروازه ورود به بازارهای شمال آفریقا، حوزه خلیج فارس و حتی شرق آسیا است.

شکرچیان خاطرنشان کرد: وجود سابقه تاریخی تجارت ایران و عمان باعث شده تا تمایل تجار عمانی به تجارت کالاهای ایرانی افزایش یابد و همواره تاجرهای ایرانی مورد اعتماد طرف عمانی باشند و از همین جهت بسترهای تاریخی پایداری برای توسعه تجارت بین دو کشور ایجاد شود.

رئیس هیأت مدیره شرکت کارگزار تجاری ایرانی- عمانی یکی از لازمه‌­های مردمی کردن اقتصاد را طبق فرمایش مقام معظم رهبری، ورود همه مردم در حد توان به عرصه اقتصاد عنوان کرد و در همین راستا گفت: در دو سال اخیر برای رسیدن به این هدف پیگیری، مطالعات و سفرهای متعددی در این زمینه صورت گرفته و موافقت سرمایه‌گذار عمانی برای مشارکت فعالان اقتصادی ایرانی در این کشور جلب شده است.

وی تصریح کرد: به منظور صادرات محصولات و خدمات ایرانی و بازاریابی آن در عمان و سایر کشورهای منطقه، هفته گذشته سرمایه‌گذاران عمانی سفری به اصفهان داشتند و جلسات موفقیت آمیزی با اتاق اصناف، اتاق تعاون و فعالان اقتصادی اصفهان انجام شد.

شکرچیان امضای چند تفاهم نامه بین طرف ایرانی و عمانی را نتیجه این جلسات عنوان کرد و افزود: این تفاهم نامه‌ها به منظور سرمایه‌‌گذاری عمانی­ها به شکل تأمین زمین، سوله، زیرساخت های تولیدی، مجوزها، بازاریابی، تأمین تجهیزات و مدیریت فنی طرف ایرانی به منظور صدور خدمات و کالاهای ایرانی، بین طرفین صورت گرفته است.

*احداث بازار ایرانیان در عمان

نماینده سرمایه‌­گذار عمانی در ایران در رابطه با فضای کسب و کار ایجاد شده برای ورود سرمایه­‌گذاران ایرانی به کشور عمان اظهار داشت: بیش از ۴۰ هزار متر مربع فضای تجاری آماده بهره‌برداری در قالب بازار ایرانیان(Iranian Mall) به صورت مشارکتی، بدون هزینه اجاره برای سرمایه­‌گذاران تأمین شده است.

وی بیان کرد: شهر مسقط، صلاله و بریمی از مهمترین شهرهای هدف در کشور عمان برای ورود تجار ایرانی است که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فردی برای انواع کالاها و خدمات ایرانی دارند.

شکرچیان تأکید کرد: برای پایداری بازار صادراتی، لازم است صرفاً محصولات با کیفیت، خوشنام و دارای مزیت صادراتی در این بازار حضور یابند و به همین منظور سیستم ممیزی و ارزیابی توسط کارگزار ایرانی طراحی شده است.

رئیس هیأت مدیره شرکت کارگزار تجاری ایرانی- عمانی در خاتمه خاطرنشان کرد: امید است با حضور اصناف، تشکل­‌ها، تعاونی­‌ها و شرکت­‌های ایرانی در بازار منطقه، مسیر تحقق برون­‌نگری در اقتصاد مقاومتی هموار شود.

انتهای پیام/فارس

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.