سرویس: اخبار شهرستان ۱۲:۰۹ - یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶

گزارشی از متن تا واقعیت یک شهر؛

کلنگ ساخت مصلی شهر حسن آباد در سایه نبود تریبون نماز جمعه به زمین زده شد

مراسم کنگ زنی مصلای شهر حسن آباد درحالی انجام شد که هیچ تریبونی برای نماز بهره مندی مردم از نماز جمعه در این شهر وجود ندارد.

به گزارش اصفهان شرق، نماز جمعه عبادتی است همچون نماز های دیگر که در ظهر جمعه و با شرایط خاصی انجام می شود و در فضیلت این نماز همین بس که سوره ای در قرآن به نام آمده و در آنجا صریحا مومنان را به حضور در نماز جمعه دعوت فرموده است.

نماز جمعه علاوه بر اهداف عبادی و تربیتی رویکردی به حکمت ها و مصلحت های اجتماعی هم چون وحدت و همدلی تعاون و برادری عدالت و انصاف دارد و همه ی این امور باعث حضور هزاران نفر در صفوف به هم پیوسته نماز خواهد شد.

احادیث بسیار در خصوص اهمیت و ثواب نماز جمعه آمده است که خود موید مهم خواندن این برنامه ی عمومی و استقبال مردم شهرها از پایه گذاری این ستاد فرهنگی است.

منطقه وسیع جرقویه علیا با وجود یک شهر و روستاهای بزرگ در همجواری شهر حسن آباد و همچنین مردمی دین مدار دارای پایگاه نماز جمعه ای نیست و چیزی که به وضوح در نبود تریبون نماز جمعه شهر حسن آباد دیده می شود، سلیقه های شخصی افراد بوده که مانع برپایی نماز جمعه در این شهر مذهبی شده است.

*کنگ ساخت مصلی شهر حسن آباد به زمین زده شد

در مراسمی کلنگ زنی مصلی شهر حسن آباد با حضور روحانیون، بخشدار، شهردار، خیرین و مسئولان محلی در مجاورت گلزار شهدای این شهر انجام شد.

شهردار شهر حسن آباد در حاشیه این مراسم گفت: یکی از مشکلات شهر، نداشتن مکان مناسب به منظور برگزاری مراسم های انقلابی(روز قدس، ۲۲بهمن، ۱۳ آبان )، مذهبی و دینی مانند نماز عید فطر، قربان است و شهرداری برای حل این مسئله، قطعه زمینی به مساحت پنج هزار مترمربع را در اختیار خیرین قرار داد تا اقدام به ساخت این مصلی در اسرع وقت کنند.

حسین ایروانی اظهار کرد: شهرداری برای شروع هر چه سریعتر این پروژه، نقشه و طرح اولیه آن را تهیه خواهد کرد و در حد امکان در ساخت این مکان همکاری لازم را خواهد داشت تا این مصلی به سرعت ساخته شود.

وی اظهار امیدواری کرد که با همکاری و تعامل بتوان تا سال آینده این پروژه را به بهره برداری رسانیم.

*اعتبار دولتی برای ساخت مصلی در نظر گرفته نشده است

بخشدار جرقویه علیا در گفتگویی با اشاره به اینکه ساخت مصلی منوط به وجود تریبون نماز جمعه در شهر است، گفت: به دلیل پاره ای از مسائل، با توجه به پیگیری های بسیار مسئولان، هنوز شهر حسن آباد شاهد برپایی نماز جمعه نبوده و ساخت مصلی نیز به منظور برپایی باشکوه نماز جمعه در شهرها است.

حسین بهزادفر اظهار کرد: به دلیل اینکه امام جمعه ای نداریم، نمی توان به آسانی اعتبار دولتی برای ساخت مصلی جذب کنیم و باید با جذب و همکاری خیرین مراحل ساخت انجام شود.

وی با اشاره به اینکه زمین جنب گلزار شهدای حسن آباد به شهرداری واگزار شد، افزود: پیگیری برای واگزاری زمین برای مصلی به دلیل این است که زمین به ساخت دیگری غیر از مصلی، اختصاص پیدا نکند.

بخشدار جرقویه علیا در پاسخ به اینکه چرا هنوز اقدامی در برپایی نماز جمعه انجام نشده است، تاکید کرد: پیگیری ما تا دفتر رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه اصفهان به طول انجامید ولی برخی مسائل، پیچیدگی خاصی ایجاد کرده است که باید برطرف شود.

بهزادفر قول مساعد داد که مسائل مربوطه در خصوص پیگیری نماز جمعه را تا یک هفته دیگر به سایت اصفهان شرق ارائه دهد.

*دو سال از برگزاری جلسه ای بدون نتیجه در شهر حسن آباد

چهارشنبه ۱۲ فرودین سال ۹۴، جلسه پی گیری بر پایی نماز جمعه شهر حسن آباد با حضور مسئولان انجام شد.

در این جلسه که با هدف معرفی امام جمعه شهر برگزار شده بود، بعد از بحث و تبادل نظر در این خصوص مقرر گردید سه نفر از روحانیون واجد شرایط به دبیرخانه ستاد سیاستگزاری ائمه جماعات استان معرفی شوند.

در این جلسه ایروانی شهر دار شهر حسن آباد در سخنانی کوتاهی به اهمیت و جایگاه نماز جمعه اشاره کرد و گفت: نماز جمعه یکی از بزرگترین پایگاه های حکومت اسلامی و کانون هدایت،سرمایه ، عزت و شرافت یک جامعه اسلامی است که هر هفته برگزار می شود و این امر زمینه تفاهم، همکاری جامعه اسلامی را با یکدیگر و با حکومت اسلامی و ولایت فقیه بر قرار می سازد و بر آگاهی اعتقادی، اخلاقی، سیاسی و اجتماعی جامعه می افزاید.

در پایان حاضرین در جلسه اظهار امیدواری کردند که مسئولین استانی نیز با جدیت بیشتری این خواسته مردمی را در سال دولت و ملت همدلی، همزبانی برآورده سازند.

و اما، با گذشت دو سال از برپایی این جلسه هیچ نتیجه ای در باب برپایی نماز جمعه شهر حسن آباد حاصل نشده است.

لینک خبر

*مردم را دلسرد نکنید

مسئولان به این مساله توجه کافی داشته باشند که در اغلب موارد عدم پیگیری ها و نداشتن سرعت عمل کافی می تواند زمینه دلسردی مردم را فراهم آورد.

قطعا مردم دین مدار شهر حسن آباد و جرقویه که پیشقدم در مراسم های مذهبی بوده و هستند، برای برپایی نماز جمعه لحظه شماری می کنند و اگر مسئولان با اهمیت قرار دادن سلایق شخصی و منطقه ای مانع برپایی نماز جمعه شوند، باید به مردم پاسخ گو باشند.

انتهای پیام/ زهرا شجاعی

 

همچنین بخوانید:

یک نظر در مورد “کلنگ ساخت مصلی شهر حسن آباد در سایه نبود تریبون نماز جمعه به زمین زده شد”

  1. جلال گفت:

    دقیقأ بر عکس ضرب المثل قدیم که گفتند اول چاه را بکن بعد منار

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.