سرویس: اخبار شهرستان ۱۵:۱۷ - سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶

در گفتگو با امام جمعه شهر محمدآباد:

لزوم پاسخ گویی سریع به نیازهای روحی و معنوی جوانان در برنامه های مسجد/ متولیان فرهنگی علیه هجمه فرهنگی دشمن اقدام کنند

حجت الاسلام هاشمی گفت: برای مواجهه و مقابله صحیح با این تهاجم باید متولیان امور فرهنگی و دلسوزان اسلام و انقلاب در درجه اول با فهم و درک جبهه فرهنگی و برنامه ریزی صحیح وارد این عرصه شوند تا بتوانند، دین و فرهنگ اسلامی مردم را حفظ کنند.

امام جمعه شهر محمدآباد در گفتگو با خبرنگار اصفهان شرق در رابطه با جذب جوانان به مسجد و مسائل فرهنگی گفت: امروزه فرهنگ دینی ما از طرف دشمنان اسلام و انقلاب به شدت مورد هجوم قرار گرفته و درصدد هستند جامعه اسلامی ما و سایر کشورها را از اعتقادات دینی، اخلاقی اسلامی و التزام به احکام اسلامی باز دارند که قطعا در این شبیه خون فرهنگ نقطه ثقل تعرض جوانان هستند زیرا جوانان آمادگی بیشتری برای پذیرش دارند و از طرفی بسیار تأثیر گذارتر خواهند بود.

حجت الاسلام سید حسین هاشمی افزود: برای مواجهه و مقابله صحیح با این تهاجم باید متولیان امور فرهنگی و دلسوزان اسلام و انقلاب در درجه اول با فهم و درک جبهه فرهنگی و برنامه ریزی صحیح وارد این عرصه شوند تا بتوانند، دین و فرهنگ اسلامی مردم را حفظ کنند.

وی یکی از مکان ها و ظرفیت های مناسب و تأثیر گذار که با برنامه ریزی و استفاده مطلوب از آن می توان در این عرصه تأثیر گذار وارد شد، مسجد مسجد نامید و اظهار کرد: حضور در مسجد و برنامه های فرهنگی آن در ارتباط با مسجد، سد محکمی خواهد بود در برابر ناهنجاری های فرهنگی، برای اداره مسجد و جذب مردم و مخصوصاً جوانان متولیان مسجد باید بصورت عالمانه و دلسوزانه ما به برنامه ریزی و ادارۀ صحیح مسجد بپردازند.

وی از راه های جذب جوانان از طرف متولیان وقت آشنایی کامل با جوانان دانست و گفت: برای جذب افراد، مخصوصاً جوانان به مسجد، در مرحله اول متولیان مسجد باید آشنایی کامل با جوان و روحیات او داشته باشند زیرا افراد در سنین مختلف روحیات متفاوتی دارند که بدون آشنایی با آن نمی توان به جذب آنها پرداخت و بعد از آن باید به نیاز سنجی پرداخته شود و در این رابطه باید بررسی شود که جوان امروز ما در عرصه معنوی و رشد و تعالی روحی چه نیازهایی دارد و با برنامه ریزی صحیح در امور مسجد نیازهای او پاسخ داده شود.

کارشناس مسائل دینی با اشاره به اینکه برنامه های مسجد به نحوی برگزار شود که طولانی و کسل کننده نباشد، اذعان کرد: برنامه های مسجد باید در کمترین مدت بتواند نیازهای روحی و فکری و معنوی جوانان را جواب گو باشد و فردی که وارد مسجد می شود مجبور نباشد که وقت زیادی که صرف کند و از طرفی برنامه باید به نحوی برنامه ریزی شود که پاسخ گوی نیاز نسل جدید جامعه اسلامی باشد.

وی نقش علمای دین را در جذب جوانان موثر دانسته و خاطرنشان کرد: روحانی مسجد نقش به سزایی در جذب، افراد به مسجد دارد و در درجه اول روحانی و امام جماعت مسجد باید به آن چه می گوید عمل کند و افراد مسجدی او را به عنوان یک الگوی رفتاری بپذیرند.

امام جمعه شهر محمدآباد با اشاره به اینکه جوانان ما از برنامه های دینی و تفسیری دوری می کنند گفت: باید توجه داشت که عواملی که انسان را از پیمودن صراط مستقیم باز می دارد زیاد است که برخی از آنها بیرونی و برخی درونی است، نفس اماره انسان، او را به بدیها و ناهنجاری ها رهنمون می کند و انسان دوست دارد که آزادانه به هواپرستی و لذت گرایی بپردازد و هیچ مانعی در این راه نداشته باشد؛ از طرفی شیاطین جن و انس نیز برای به انحراف کشاندن انسان سخت در تلاش هستند و با توسل به انواع خدعه ها و نیرنگها درصددند به این امر دست پیدا کنند.

وی با توجه به اینکه برخی افراد مجالس عزاداری را شرکت می کنند ولی از مجالسی که در آن معارف دینی بازگو می شود دوری می کنند، بیان کرد: در برخی از موارد بخاطر همین خدعه ها و نیرنگ های نفس و شیطان است که شخص متدین را به رفتن در مجالس عزاداری فریفته و او را از رفتن به مجالسی که در آن معارف دین بیان می شود باز می دارد، البته گاهی هم اتفاق می افتد که این مجالی به نحوی نیست که بتواند نیازهای افراد را جوابگو باشد و باعث بی رغبتی افراد می شود.

حجت الاسلام هاشمی تاکید کرد: از طرفی بعد از انقلاب اسلامی روحانیت مورد هجمه شدیدی از طرف دشمنان اسلام و کسانی که از انقلاب اسلامی ضربه خورده اند قرار گرفته است و امروز دشمن با راه اندازی فضای مجازی و به کارگیری رسانه های معاند در صدد است جایگاه روحانیت را در بین مردم تضعیف کند و از بین ببرد.

وی گفت: اینکه انسان بخواهد از این لذتهای نامشروع صرف نظر کند احتیاج به کار، تلاش و تهذیب نفس دارد ولی متأسفانه برخی از چنین معرفت و عزم و اراده لازم برای این کار برخوردار نیستند و از طرفی با پیشرفت علم و تکنولوژی ابزار گناه و انحراف فراوان شده است و در این مسیر باید مسیر درست را به جوانان با محتوای دینی مناسب ارائه کرد.

انتهای پیام/ فاطمه معتمدی

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.