سرویس: اجتماعی » علمی ۱۵:۰۰ - پنج شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۶

دبیر همایش سامانه اطلاعات جغرافیایی جاده ابریشم خبر داد

اتصال ایران به شبکه‌ایستگاه‌های تحقیقاتی جمع‌آوری داده

دبیر اجرایی همایش سامانه اطلاعات جغرافیایی جاده ابریشم گفت: با راه اندازی ایستگاه‌های تحقیقاتی سنجش از راه دور برای تبادل اطلاعات جغرافیایی فراسرزمینی، ایران نیز به شبکه‌ایستگاه‌های تحقیقاتی جمع‌آوری داده‌های محیطی متصل می‌شود.

به گزارش اصفهان شرق، حسین بشری در خمینی‌شهر با اشاره به برگزاری کنفرانس بین‌المللی سامانه اطلاعات جغرافیایی جاده ابریشم به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار داشت: سال گذشته بازدیدی از آکادمی علوم کشور چین در ایالت شین‌جیان در غرب چین انجام شد که این منطقه مشکلات بیابان‌زایی و مدیریت آب اکوسیستمی شبیه ایران دارد.

وی افزود: علت این بازدید افزایش ارتباط بین کشورهای ایران و چین بوده و در راستای احیای جاده ابریشم که در گذشته‌های دور کمربند اقتصادی بوده که کشورهای آسیای میانه را به شرق اروپا متصل کرده و به دلیل توسعه، پیشرفت‌ها و مسائل بین‌المللی که در ادامه به وجود آمد، این جاده را تحت‌الشعاع قرار داده است.

دبیر اجرایی همایش سامانه اطلاعات جغرافیایی جاده ابریشم ادامه: کنفرانس سامانه جغرافیایی جاده ابریشم در راستای این اقدامات برگزار و ایستگاه‌های تحقیقاتی مشترک نیز در مناطق مختلف ایجاد خواهد شد که پایش اطلاعات و روند تغییرات در اختیار می‌گذارد و در آینده ارتباطات به نحوی می‌شود که فنّاوری‌های بین هر دو کشور انجام خواهد شد و سخت‌افزار و علوم در اختیار یکدیگر قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه با برگزاری این کنفرانس‌ها به دنبال ایجاد گفتمان علمی هستیم، خاطرنشان کرد: این آکادمی در کشور چین در خصوص سامانه اطلاعات جغرافیایی و سنجش از راه دور بسیار پیشرفته است و ماهواره‌های متعددی در فضا داشته و پایگاه‌هایی در منطقه دارند که این اطلاعات ماهواره‌ای را دریافت و در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که با توافق‌هایی در آینده ایران نیز می‌تواند چنین داده‌هایی را دریافت کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه امروزه خسارت‌های زیست‌محیطی مانند گردوغبار، بحران آب از جمله مشکلات فرامنطقه‌ای است و وجود این مشکلات باعث درگیر شدن کشورهای همجوار نیز می‌شود، اضافه کرد: گفتمانی در راستای توسعه پایدار بین کشورهای حاشیه‌ای جاده ابریشم شکل خواهد گرفت که این کنفرانس شروعی برای رسیدن به این اهداف است.

وی ادامه داد: کشور چین به دلیل پیشرفت اقتصادی و نفوذی که دارد، در کشورهای آسیای میانه شبکه‌ای از ایستگاه‌های تحقیقاتی جمع‌آوری داده‌های محیطی را راه اندازه کرده و در ایران نیز به دنبال ایجاد چنین ایستگاه‌هایی می‌باشند.

استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: سامانه‌های جغرافیایی در زمینه‌های مختلف برنامه‌های گوناگونی را تلفیق کرده و راهکارهایی را به عنوان ابزار پشتیبان تصمیم‌گیری بکار می‌گیرد و در مباحث مدیریت شهری، منابع طبیعی، مسائل نظامی که نیاز به لایه‌های مختلف اطلاعات جغرافیایی است می‌توان استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه در ایران نیز انجمن‌های سنجش از راه دور وجود دارد، تأکید کرد: این همایش به دنبال ایجاد فضاهایی بین انجمن دولت‌های مختلف است تا تبادل اطلاعات به صورت فراسرزمینی حاصل شود.

همایش بین‌المللی سامانه اطلاعات جغرافیایی جاده ابریشم برای نخستین بار از سوم تا پنجم خردادماه به مدت ۳ روز به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار است که در روز اول سخنرانی‌های کلیدی و در روزهای پایانی کارگاه‌ها و پنل‌های تخصصی اجرا می‌شود. همچنین ۱۵۰ پوستر و عکس در قالب نمایشگاه در حاشیه این کنفرانس ارائه شده و ورک‌شاپ های تخصصی و بازدید از شرق اصفهان جهت موقعیت سنجی ایستگاه‌های تحقیقاتی در محیط خشک انجام خواهد شد.

در این کنفرانس نخبگانی از کشورهایی همچون چین، کانادا، اسپانیا، اتریش، روسیه، هلند و جمهوری اسلامی ایران شرکت دارند که در برنامه این گروه بازدید از ورزنه، تپه‌های ماسه‌ای، تالاب گاوخونی، ابیانه و بازدید از شهرهای اصفهان پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام/فارس

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.