سرویس: اقتصادی ۱۱:۴۸ - سه شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۶

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان:

امروز ذوب‌آهن در شرایط دشواری است و بدهی زیادی دارد

مدیرعامل ذوب‌آهن با اشاره به اینکه امروز ذوب‌آهن در شرایط دشواری قرار گرفته و بدهی زیادی دارد، گفت: ذوب‌آهن اکنون در یک نقطه متوقف شده و از نظر استهلاک تجهیزات و صنعت شرایط مطلوبی ندارد.

به گزارش اصفهان شرق، احمد صادقی در چهاردهمین همایش علمی مهندسی معدن در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با انتقاد از نسبت واگذاری مسئولیت به افراد، بدون در نظر گرفتن تخصص و توانایی فردی، اظهار داشت: امروز در واحدهای فولادسازی کشور 2 نفر مدیر با تخصص مهندسی متالورژی فعالیت می‌کنند. واقعیت اینکه، بسیاری از مشکلات کشور ناشی از نبود افراد در جایگاه خود و بهره‌گیری نکردن از متخصصان مربوطه است.

وی با بیان اینکه “در دوره قبلی که مدیرعامل ذوب‌‌آهن بودم، آقای هاشمی رفسنجانی یک بار که برای بازدید به ذوب‌‌آهن آمده بود با دیدن کارگران کوره ذوب، بسیار ناراحت شد و اشک ریخت”، افزود: این پرسش را مطرح ساخت که “آیا امکان تبدیل زغال به گاز در ذوب‌آهن وجود دارد؟” من پاسخ دادم امکان این کار وجود دارد، ولی ممکن است 10 سال زمان نیاز باشد.

مدیرعامل ذوب‌آهن افزود: طرح توازن از سال 1381 در ذوب‌آهن کلید خورد و برآورد شد تا سال 1388 تکمیل شود و به بهره برداری برسد، اما به نتیجه نرسید، به‌دلیل آنکه نتوانست مواد اولیه مورد نیاز را تأمین کند، با وجود سرمایه گذاری سنگین حاصلی نداشت.

صادقی اعلام کرد: امروز ذوب‌آهن در شرایط دشواری قرار گرفته و بدهی زیادی دارد، اما مصمم هستیم که دوباره این صنعت را به‌روزرسانی کنیم و باید این صنعت حرکت کند، زیرا توقف باعث نابودی آن می‌شود. انتظار می‌رود با کمک دانشجویان و اتصال مستحکم میان صنعت و دانشگاه این بخش با حرکتی لازم شتاب پیدا کند.

وی با ابراز “از دی‌ماه سال گذشته نتوانستیم آهنی را در بازار داخلی عرضه کنیم”، گفت: در حال حاضر همه محصولات ذوب‌‌آهن صادر می‌شود البته صادرات ذوب‌آهن با نرخ سودآور، باعث نجات این واحد صنعتی شده و امید است این روند تداوم یابد.

مدیرعامل ذوب‌آهن با اعلام اینکه ذوب‌آهن اکنون در یک نقطه متوقف شده و از نظر استهلاک تجهیزات و صنعت شرایط مطلوبی ندارد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی براساس سند چشم‌انداز 1404 هدف ظرفیت 55 میلیون تنی را برای فولاد پیش‌بینی کرده که برای این مهم ارزیابی درستی صورت گرفته و تحقق آن نیز امکان‌پذیر است. انتظار می‌رود از مجموع رقم پیش‌بینی‌شده در افق چشم‌انداز به‌میزان 15 تا 20 میلیون تن برای صادرات اختصاص پیدا کند.

وی اضافه کرد: سرمایه گذاری لازم در حوزه اندیشه، امکان تحقق اهداف کلان را در حوزه‌های مختلف اقتصادی، صنعتی و… فراهم می‌سازد.

صادقی گفت: واقعیت اینکه بنیان هر کشور، اقتصاد است و صنعت و معدن نیز به‌منزله ریشه‌های اقتصاد هرکشور محسوب می‌شوند، بنابراین برای رشد نیازمند ریشه قوی و رسیدگی مستمر است.

انتهای پیام/تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.