سرویس: اجتماعی ۰۸:۲۳ - یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۳

زهرا حسینی

دردی که از شرق اصفهان درمان نشد

می بایست توجه کافی به شکل گیری جلساتی با عناوین ارائه راهکار و رفع مشکلات داشت تا خروجی مناسب با موضوع، از دل جلسات حاصل شود نه اینکه با تکرار جلسات گرهی به گره کور قبلی بزنیم.

اصفهان شرق- زهرا حسینی

در گرداگرد روزگار توجه به مسائل پیش رو در دنیای سنتی و صنعتی می بایست به درستی مشخص باشد تا بتوان شالوده ی با هم بودن و نقش قالب های موثر در ساختن دژی بلند در سایه ی راه حل را پیش بینی کرد.

در قانون حل مشکلات اگر چند صفحه ای به عقب برگردیم اجتماع های متمرکزی را مشاهده خواهیم کرد که در مسیر رشد خود عوامل متعددی را تجربه کرده اند و رفع مسائل پیش روی با هم بودنشان نه به صورت موازی کاری بلکه در جهت ارائه راه حل قرار گرفته است.

زمانی که از مشکل خانوادگی افراد گرفته تا مسائل پیچیده محیط پیرامون و حتی مبادله های پایاپای کالا به کالا، با ارائه راه حلی مفید و کوتاه از طرف بزرگان روستا، کدخدا فرد تیز بین و متفکر قلمداد می شد. کدخدایی که حتی نام آمدنش بر میز مشکل، گره را تا حدی باز شده قرار می داد.

کدخدایی که گره مشکلات روستا را باز می کرد

اگر به عقب برگردیم خواهیم دید افرادی را که مردم امین و بزرگ منطقه ی خود می پنداشتند تا اندازه ای صاحب تعقل بودنند که با حضورشان بر سر میز مشکل، گره های کوری را با اندکی درایت و ارائه راه حلی متناسب با موضوع مطرح شده باز می کردند.

بیدارباش افراد سرشناس برای رفع مشکلات خود عاملی در جهت اعتماد مردم پیرامون آن حوزه بود بر این اساس آنچه در شور و مشورت در وادی حل مشکل قلمداد می شود تعریف مساله و پاسخ محکم و گره گشایی را مطرح می کرد که هدفش پاک کردن صورت مساله های پیش رو نبود.

برای مثال بحث بر سرزمین کشاورزی و حقابه ی افراد به گونه ای تنظیم می شد که ثانیه ای تخلف در زمان آبیاری آن هم به سبک غرقابی صورت نمی گرفت.

خرمن خرده مالک و عمده مالک در کنار هم به ترازوی وزن و زکات می رفت و در این راه هر کشاورز کدخدایی برای خود قلمداد می شد.

IMG00373644

خشکسالی همراه کشاورزان شرق اصفهان

در راستای فعالیت های صورت گرفته آن زمان نام شرق اصفهان با بر چسب تولید کنندگان مُهر می خورد و حال آنکه ندانسته تاریخ فعالیت به پایان رسید و تنها آنانکه خود عامل ارائه خدمت بودنند ،انتهای تاریخ را مشاهده کردنند و مصرف کنندگان تا آن زمان که احساسی کمبود را در بار زنبیل های خود ندیدند آن را مشکل نخواندند و در پی رفع آن بر نیامدند.

با حاد شدن مشکلات و مساله خواندن کمبود ها می بایست کدخدا هایی عامل با فکری ژرف بر حل مشکل پیش رو جلو آیند تا گره گشایی مسائل باشند.

لزوم ایجاد راه حل و ساخت صورت مساله نیاز به افرادی متبحر با دیدی بر نوع ایجاد مشکلات داشت تا بتوانند عمقی تر در جستجوی راه کار باشند.

جلسات متعددی در رفع مشکلات پدید آمد و صاحب نظران با در دست داشتن نظریات و گاها فرضیه های بوجود آمده در صدد رفع مسائل و ارائه راه حل بودنند ولی نه تنها جوابی از دل جلسات بیرون نیامد بلکه نوع “تیتر” رفع مشکل شرق اصفهان به مرور طولانی تر می شد در حالی که جوابی بر سوال ابتدایی نبود.

در این زمینه کشاورزان خود به حل مشکل برآمده و به روش قانونی صنفی را شکل دادند که چارچوب اصلی آن افرادی آگاه به بطن مشکل در راستای قانون و به دور از هر نوع بی قانونی شکل دادند.

1463145708

دور هم جمع شوید

در همین راستا مجامعی با اهداف رفع موانع و ارائه راهکارهایی موثر شکل گرفت ولی مشکل اصلی مجامع که نتوانست به خوبی جواب سوال را پیدا کند، نبود کدخدایی آگاه بر مساله و عدم شناسایی افراد صاحب نظر در وادی همان مشکل بود.

در این زمان می شد فهمید که هر چیز به جای خودش خوب است، مسلما پزشک متبحر نمی توانست نجاری دقیق باشد و دستان هنرمند نکته بین توان در دست داشتن تیشه ای تیز را نداشت.

خروجی دورهم بودن مهم است

عاملی که در راستای شکل گیری کارگروهها می بایست مورد توجه قرار داد، داشتن خروجی مناسب از جلسه است.

تا به حال هزاران جلسه و کارگاه و.. در این راستا انجام گرفته و لزومی به شکل گیری جلسات دیگر نیست، بلکه آنچه لازم الاجرا می باشد دقت در نتایج حاصل از مجامع قبل و عدم به کار گیری موضوعات تهی از راه حل می باشد و می توان گفت درد شرق اصفهان به درستی مشخص شده و در این راه دلسوزان بسیاری وجود داشته اند که همپای قربانیان حرکت کرده اند لیکن در مسیر راه، طبیب متبحر بر مساله را پیدا کنیم تا در مجامع شکل گرفته بتواند با بازگو کردن شفاف بیماری و معضل، گره های کور شده در این راه را با تدبیر همراه با عمل مسئولین باز کند نه اینکه با برداشتن ابرو چشم را کور کنیم.

حال می توان از همایش ها، کارگروههای متعدد در راستای مشکلات به این نتیجه رسید که اگر چه نقشه ی مشکل امروز با درایت استاندار اصفهان کشیده شد ولی در نصب تابلوهای راهنمایی تا رسیدن به گنج، خروجی مناسب جمع شدن ها ضروری و مبرم است.

خشت اول را درست بگذاریم

پس مسئولین مربوطه جمع شوید تا راه حل از پیش تعیین شده را بگویید نه اینکه بیاییم تا به راهکارهای جدید تازه واردان گوش فرا دهیم، اگر به این سبک باشد تا هزاران سال دیگر تازه وارد هست و خروجی نیست……

 

همچنین بخوانید:

2 نظر در مورد “دردی که از شرق اصفهان درمان نشد”

  1. آبجی ارشد گفت:

    کاش کدخداهای قدیم بودند تا مشکلات را بررسی و بعد ارائه راه حل و در انتها دیگران را دعوت می کردند.

  2. نقد گفت:

    ای خدا، باران فراوان بفرست، فقط خودت می توانی کشاورزان زحمت کش را از بدبختی نجات دهی

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.