اصفهان شرق

مسئولان نظام نباید برای مستکبران کرنش و به مستضعفان ظلم کنند

کدخبر: 131245
۱۳۹۶/۰۲/۰۱ در ساعت ۲۰:۰۳

به گزارش اصفهان شرق، حجت الاسلام و المسلمین هاشمی امام جمعه شهر محمدآباد در خطبه اول پس از دعوت نمازگزاران به تقوای الهی به بحث ازدواچ پرداختند و بیان داشتند: محور زندگی زناشویی علاقه بین زن و شوهر است. همان گونه که جسم انسان برای زنده بودن و ادامه حیات نیاز به روح دارد و روح آن عشق و محبت است و زندگی بدون آن مانند جسم بی روح می‌باشد. اگر عشق و محبت بر زندگی خانوادگی حاکم باشد و زن و شوهر یکدیگر را از صمیم قلب دوست داشته باشند، بسیاری از مشکلان آسان می‌شود و اصلا مشکل به حساب نمی‌آید. اما اگر عشق و محبت وجود نداشته باشد بسیاری از موارد زندگی حتی امور ساده و آسان برایشان سخت می‌شود. امیرامومنین می‌فرماید: «اگر کسی چیزی را دوست نداشته باشد، نگاه به آن و یاد آن را نیز دوست نخواهد داشت.»

هاشمی ادامه داد عشق و علاقه دو نوع است؛ یکی عشق‌های هوسی و شهوانی که اینها بر اساس هوس و جاذبه‌های جنسی و کششهای شهوانی می‌باشد. این نوع عشق، هرچند که در انتخاب همسر و زندگی مشترک، لازم است و حتما باید وجود داشته باشد، اما به تنهایی کافی نیست و آن فایده‌ها و خاصیتهایی که برای عشق بیان شد را ندارد و نمی‌تواند دوام بیاورد. زیرا پس از گذشت چند صباحی از زندگی مشترک، شهوتها و هوسها فروکش خواهد کرد و جاذبه‌های اولیه جنسی بتدریج کم رنگ می‌شود و با افزایش سن و بچه دار شدن طراوت جوانی کم خواهد شد و چهره و اندامها، آن شکل قبلی خود را از دست خواهد داد و پس از گذشت سالها، آثار پیری د ر زن و شوهر ظاهر خواهد شد و آن وقت است که دیگر انگیزه نیرومندی برای استمرار وسعادتمندانه زندگی وجود نخواهد داشت.

هاشمی بیان داشت: دومین نوع عشق، عشق‌های متعالی است که در این نوع عشق‌، علاقه انسان به ارزشهای عالی تعلق می‌گیرد. اگر این عشق، در رابطه زن و شوهر وجود داشته باشد، علاقه‌های شهوانی و جاذبه‌های جنسی نیر در زیر چتر آن واقع شده و رنگ ارزشهای عالی را به خود می‌گیرد. در زندگی زناشویی، هر دو نوع عشق، لازم است و هر کدام به تنهایی کافی نیست. عشق نوع اول به تنهایی مخرب و زیان بار است، اما با نوع دوم که همراه شود، آن حالت «منفی» و «مخرب» خود را از دست داده و جزء ارزشهای عالی شده و مفید خواهد شد.

خطیب نماز جمعه شهر محمدآباد ادامه داد: برای یک زندگی سعادتمندانه، عشق و محبت «یک جانبه» کافی نیست، بلکه هردو همسر باید به هم علاقه و محبت داشته باشند. اگر یکی از آنها، دیگری را دوست داشته، اما دیگری اورا دوست نداشته باشد، باز هم در زندگی خلل و مشکل پیش خواهد آمد. هرچند بی‌علاقگی و بی‌اعتنایی آن دیگری، بزودی آن محبت و دوستی اورا خاموش خواهد کرد و در نتیجه نفرت از دو طرف خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی در خطبه دوم پس از توصیه به تقوای الهی و تشکر از حضور دانش آموزان مدرسه شهید میرحاج با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به یکی دیگر از خصوصیات مدیر و مسؤل در نظام اسلامی پرداختند و بیان داشتند: یکی دیگر از مهم‏ترین مسائل مدیریت، انتخاب فرد شایسته و با لیاقت و سپردن کارها به آنان است؛ یعنی کسی که می‏خواهد مسؤلیتی را بپذیرد باید شایستگی‏های لازم برای آن مسئولیت را داشته باشد. در قرآن کریم سوره بقره آیه 124 می‏فرماید خداوند سبحان حضرت ابراهیم را پس از آزمایش‏های بسیار به مقام‏ پیشوایی مردم منصوب نمود. به علاوه شایستگی افراد باید از روی‏ عملکردشان باشد نه از روی گفتار و حرف، زیرا در میدان عمل‏ است که انسان صفات واقعی خویش را آشکار می‏کند. هم‏چنین در آیات 246-247 سوره بقره خداوند«علم» و «قدرت» را دلیل‏ شایستگی طالوت برای مدیریت و فرماندهی قوم می‏دانند. در سوره‏ نساء آیه 58 نیز می‏فرماید:«خداوند به شما امر می‏کند که امانت‏ها را به اهلش بسپارید و چون میان مردم داوری می‏کنید، به عدالت‏ داوری کنید». مدیریت هم امانتی است سنگین، باید به اهلش سپرده‏ شود. کسانی که بدون داشتن شایستگی‏های لازم در جایگاه اداره‏ امور قرار می‏گیرند و یا آنان که اداره کارها را به افرادی که فاقد شایستگی‏های لازم هستند، می‏سپارند مرتکب بالاترین خیانت‏ها می‏شوند که بدون شک مایه هلاکت خود و دیگران شده و در دنیا و آخرت مغضوبند.
هاشمی ادامه داد: کسی باید مسئولیت قبول کند که از نظر مدیریت قوی‏ترین، مدبرترین، شجاع‏ترین، تواناترین، قاطع‏ترین و عالم‏ترین افراد در دین باشد. زمانی که افراد ناشایسته کسانی که فرعون وجودشان، حاکم بر وجودشان‏ شود، این تفرعن را به صورت برتری جویی و ریاست‏طلبی در مدیریت خود آشکار می‏کنند، در مصدر امور قرار می‏گیرند، خیر و برکت را می‏برند، اموال مردم را به خود و خویشان اختصاص می‏دهند و موجب گمراهی و ضلالت می‏شوند، پیوندهای میان مردم را می‏گسلند و نیازهای به‏ حق مردم را تأمین نمی‏کنند و بیت المال را حیف و میل می‏کنند و به‏ ناحق بعضی را بر بعضی دیگر ارجح می‏دارند و در اقامه حق‏ کوتاهی می‏کنند و سیره و سنت پیامبر(صلی الله علیه و آله)را به تعطیلی‏ می‏کشانند.

خطیب جمعه شهر محمدآباد در قسمت دیگری از سخنانش بیان داشت: مدیران و مسئولان‏ نظام اسلامی نباید چشم‏تنگ و حریص و ستمکار و سست‏اندیش‏ و طرفدار قدرتمندان و ثروتمندان باشند. مسئولین نباید کسانی‏ باشند که برای مستکبران کرنش و به مستضعفان ظلم کنند. به علاوه‏ مؤمن و اهل ایمان خود را با پذیرفتین مسئولیتی که شایستگی آن را ندارد،خوار نمی‏کند. امام صادق(علیه السلام)می‏فرماید: «سزاوار نیست‏ که مؤمن خود را ذلیل کند. سؤال شد چگونه خود را ذلیل می‏کند؟ فرمود با پذیرفتن کاری که در عهده و طاقت و توانایی او نیست».