سرویس: اخبار شهرستان ۱۹:۱۴ - جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

امام جمعه شهر محمدآباد:

غربی ها و روشنفکران داخلی خانه داری زنان کشورهای اسلامی را تحقیر می کنند

حجت الاسلام هاشمی گفت: متأسفانه در کشور ما بین برخی روشنفکر، خانه داری زنان را مورد تحقیر قرار می دهند و این درحالی که خانه‌داری شریفترین و مهمترین کاری است که یک زن می‌تواند انجام دهد.

به گزارش اصفهان شرق، امام جمعه شهر محمد آباد جرقویه سفلی در خطبه های نماز جمعه این هفته در ادامه مباحث گذشته در خصوص معیار انتخاب همسر، گفت: برای ایجاد زندگی سعادتمندانه به عقل و فهم سالم نیاز است و عقل مانند نورافکن مسیر زندگی را روشن می کند تا انسان بتواند تصمیم مناسبی بگیرد.

حجت الاسلام سید حسین هاشمی اظهار کرد: علم و عقل هم بر روی هم تأثیر دارند، اما عین هم نیستند و چه بسا فردی باسواد بوده ولی عقل و بینش زندگی را دارا نباشد.

وی در فراز دیگر از خطبه ها با اشاره به ثبت نام از داوطلبین شورای شهر و روستا، افزود: هرکسی که می‌تواند چنین مسؤلیتی را به عهده بگیرد و دارای شرائط لازم برای شورا شدن است، وارد صحنه انتخابات شود و خود را در معرض آراء عمومی قرار دهد ولی باید توجه داشت شورای شهر شدن مسؤلیت سنگینی است و اگر کسی بدون داشتن ویژگی‌ها‌ی این کار، این مسؤلیت را عهده بگیرد، دنیا و آخرت خود را خراب می کند.

امام جمعه شهر محمدآباد اذعان کرد: کسانی می‌توانند این مسؤلیت را قبول کنند که در بین مردم باشند و با مشکلات واقعی مردم آشنا و دلسوزانه در پی رفع آن برآیند.

وی با  اشاره به فرمایشات گهر بار رهبر انقلاب در روز میلاد حضرت زهرا(س) به اهمیت خانه داری پرداخت و گفت: متأسفانه در کشور ما بین برخی روشنفکر، خانه داری زنان را مورد تحقیر قرار می دهند و این درحالی که خانه‌داری شریفترین و مهمترین کاری است که یک زن می‌تواند انجام دهد.

حجت الاسلام هاشمی در ادامه مباحث مذکور، تصریح کرد: یک زن در خانه می‌تواند با تربیت صحیح فرزندان خود، هم از لحاظ معنوی به کمالات بالایی دست‌رسی پیدا کند و هم از لحاظ اجتماعی تأثیر بزرگی در اجتماع داشته باشد و قطع به یقین ارزش و حقوق زن در این نیست که مثل مرد به کار بیرون از خانه بپردازد و مسؤلیت مهمی که به عهد اوست را فراموش کند زیرا این یکی از سوغات‌های ویرانگر غرب است که به کشورهای اسلامی وارد شده است.

وی با اشاره به بخشی از صبحت های رهبر معظم انقلاب در حرم امام رضا(ع) در خصوص درخشش ملت  ایران در سال 1395، افزود: ملت ایران در جهت پایبندی به مسائل ایمانی و همچنین پایبندی به مسائل انقلاب در سال قبل زبانزد شدند و این درخشش بزرگی است که شامل حال مردم و کشور شد.

امام جمعه تصریح کرد: این دو معیار از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است چرا که سمت و سوی حرکت ملت ایران را و هویت آن را به رخ دوست و دشمن می‌کشد و نشان می‌دهد که بدنه مردم خواهان اسلام و ارزش های دینی و همچنان حامی انقلاب اسلامی هستند.

انتهای پیام/

 

مشروح خبرها:

خطبه اول
حجت السلام و المسلمین هاشمی امام جمعه شهر محمد آباد در خطبه اول نماز جمعه پس از دعوت نماز گزاران به رعایت تقوای الهی به ادامه مبحث ازدواج پرداختند و بیان داشتند: معیار چهارم در انتخاب همسر عقل است. برای ایجاد زندگی سعادتمندانه به عقل و فهم سالم نیاز است. عقل مانند نورافکن مسیر زندگی را روشن می‌کند، فراز و نشیب‌ها را می‌نمایاند، تا انسان در برابرآنها تصمیم‌های مناسبی بگیرد. عقل وسیله‌ای است برای شناخت خوبی‌ها از بدی‌ها. زن و شوهر برای اداره صحیح زندگی و تربیت فرزندان شایسته باید به نیروی عقل و فهم مجهز باشند. امیرالمومنین علی(علیه السلام) می‌فرمایند: بپرهیزید از ازدواج با احمق زیرا مصاحبت و زندگی با او بلاست و فرزندانش نیز تباه می‌شوند.
در این سخن امام، دو نکته مهم بیان شده است، یکی بلا بودن همنشینی و زندگی با همسر احمق است که جان انسان عاقل را به لب می‌آورد؛ و درگری تباه و ضایع شدن فرزندان، که هم از راه وراثت و ژن‌ها بر آنها اثر می گذارد و هم از راه تربیت و اخلاق و رفتار. و هردو خسارت بزرگی است.
ممکن است انسان با سواد باشد، اما عاقل نباشد. ویا عاقل باشد اما باسواد نباشد. یعنی با سواد بودن مساوی با عاقل بودن نیست، همانگونه که عاقل بودن نیز مساوی با باسواد بودن نمی‌باشد. البته علم و عقل هم بر روی هم تأثیر دارند، اما عین هم نیسند. چه بسا فردی باسواد باشد، ولی عقل و بینش زندگی را دارا نباشد و نیز چه بسا شخصی بی‌سواد باشد که عقل و تدبیر زندگی را داشته باشد. و اگر این دو باهم جمع شود نورعلی نور می‌گردند.

هاشمی ادامه داد؛ امام صادق علیه السلام وقتی از ایشان سوال شد که عقل چیست فرمودند: عقل چیزی است که خداوند رحمان به وسیله آن پرستش و عبادت می‌شود و بهشت به وسیله آن به دست می‌آید. سوال کننده پرسید: پس آنچه معاویه داشت چه بود؟ امام فرمود: آنچه او داشت نیرنگ و شیطنت بود و آن شبیه عقل است نه خود عقل.

هاشمی افزود از دیگرمعیارهای انتخاب همسر، علم و سواد است.علم و سواد در سعادت انسان، تأثیر بسیاری دارد. این ویژگی در امر ا نتخاب همسر و زندگ مشترک مورد توجه است و امتیازی برای همسر شایسته و محبوب می‌شود و در تکامل و رشد زندگی و انجام وظایف همسری و تربت فرزند تأثیر نیکویی دارد. اما این خصوصیت شرط کمال است نه رکن و اساس و باید در کنار صفات و معیارهای اصلی و اساسی بررسی شود نه مستقل. آنچه در این موضوع مهم است تناسب و همتایی علمی بین دو همسر می‌باشد که در آینده بیان خواهد شد.

خطبه دوم
حجت الاسلام و المسلمین هاشمی در خطبه دوم پس از دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و تبریک سال نو به سه مطلب پرداختند.
مطلب اول انتخابات شوراهای شهر بود که با توجه به زمان ثبت نام کاندیداها ایشان بیان داشتند: لازم است هرکسی که می‌تواند چنین مسؤلیتی را به عهده بگیرد و دارای شرائط لازم برای شورا شدن را دارد، وارد صحنه انتخابات شود و خود را در معرض آراء عمومی قرار دهد. ولی باید توجه داشت شورای شهر شدن مسؤلیت سنگینی است و اگر کسی بدون داشتن ویژگی‌ها‌ی این کار، این مسؤلیت را عهده بگیرد، هم دنیای خود را خراب می‌کند و هم آخرت خود را. یکی از شرائط سکونت در شهر است. برخی مراجعه کردند برای مشورت که مشخص شده اصلا اولین شرط که سکونت در شهر می‌باشد را ندارند. کسانی می‌توانند این مسؤلیت را قبول کنند که در بین مردم باشند و با مشکلات واقعی مردم آشنا باشند و دلسوزانه درپی رفع آن برآیند. کسی که بدون سکونت در محل این مسؤلیت را قبول کند تخلف کرده است.

مطلب دومی که خطیب جمعه محمد‌آباد به آن اشاره داشتند، قسمتی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار با مداحان در روز میلاد حضرت زهراء سلام الله علیها بود، که ایشان به اهمیت خانه داری زنان اشاره کردند. هاشمی بیان داشت: متأسفانه در کشورما بین برخی روشنفکر و برخی مردم، خانه داری زنان مورد تحقیر قرار می‌گیرد، درحالی که خانه‌داری شریفترین و مهمترین کاری است که یک زن می‌تواند انجام دهد. البته خانه‌داری فقط ظرف و لباس شستن نیست؛ بلکه خانه‌داری یعنی تربیت فرزند. یک زن در خانه می‌تواند با تربیت صحیح فرزندان خود، هم از لحاظ معنوی به کمالات بالایی دست‌رسی پیدا کند و هم از لحاظ اجتماعی می‌تواند تأثیر بزرگی در اجتامع داشته باشد. این وظیفه کوچکی نیست، بزرگترین انسانها که انبیا هستند مسؤلیت تربیت انسان به عهده آنها بود. زن مسلمان متعهد هشیار می‌‌تواند این وظیفه انبیاء را در خانه در یک عرصه محدودتری انجام دهد.

متأسفانه آنچه در کشور ما در حال رواج پیدا کردن است، کم توجهی به این امر مهم است و تحقیر کردن آن و برعکس کار در بیرون از خانه ارزش محسوب می‌شود. شرافت زن مسلمان در این است که اول خود را تربیت کند و ثانیا در خانه با ایجاد یک محیط مناسب فرزندان صالحی را تربیت کند و تحویل جامعه بدهد. شرافت در این نیست که که زن مثلا کارمند فلان اداره یا فلان بانک شود. ارزش و حقوق زن در این نیست که مثل مرد به کار بیرون از خانه بپردازد و مسؤلیت مهمی که به عهد اوست را فراموش کند. این یکی از سوغات‌های ویرانگر غرب است که به کشورهای سلامی و کشورما وارد شده است و مفسده انگیز است.

مطلب سومی که هاشمی به آن اشاره کرد قسمتی از سخنان رهبری در روز اول سال در حرم حضرت امام رضا علیه السلام بود؛ که راجع به درخشش ملت ایران در سال95 بود پرداختند و بیان داشتند: دردو جهت ملت ایران در سال گذشته درخشیدند؛ یکی در جهت پایبندی مردم به مسائل ایمانی و دینی بود، که مردم در ماه مبارک رمضان و مراسمات دینی در این ماه حضور پرشور داشتند و در محرم و صفرمردم حضور چشم گیری داشتند. جهت دوم نیز پایبندی به مسائل انقلاب و نظام اسلامی بود که مظهر آن راهپیمایی 22بهمن پررنگتر از سالهای قبل بود.
این دوجهت از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است چرا که سمت و سوی حرکت ملت ایران را و هویت آن را به رخ دوست و دشمن می‌کشد. این نشان می‌دهد که بدنه مردم خواهان اسلام و ارزشهای دینی و همچنان حامی انقلاب اسلامی هستند.

از طرف دیگر این درخشش بیانگر اتحاد آحاد ملت ایران برسر اصول نظام اسلامی است. مردم با اینکه در مسائل فرعی و سیاسی اختلاف نظر دارند، ولی با درخشش در این دو جهت نشان دادند که در مسائل اصلی کشور با همدیگر منسجم هستند.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.