سرویس: اجتماعی » گردشگری ۱۰:۱۰ - سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶

عید کجا بریم(6)؛

محمدآباد دروازه تاریخ باستان شرق اصفهان/ گزارش

اگر می خواهید در ایام عید از فرصت های مطلوب خود بهترین استفاده را ببرید، حتما سری به شهر تاریخی محمد آباد بزنید.

به گزارش اصفهان شرق، شهر محمدآباد در ۶۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر اصفهان و در بخش جرقویه سفلی واقع گردیده است، قدمت این شهر به سده های اولیه اسلام می گردد که وجود کوشک سنگی صحرای رحمت آباد متعلق به دوره ساسانی در ۵ کیلومتری شمال شرقی شهر محمدآباد نیز شاهد این مدعا است.

شهر محمدآباد از آنجا که بر کرانه های کویر مرکزی ایران قرار گرفته دارای آب و هوای خشک و نیمه بیابانی با تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و خشک است.

پوشش گیاهی این منطقه شامل درختان انجیر، بادام کوهی ، پسته کوهی در ارتفاعات و درختچه های پراکنده گز و غیچ در سرتاسر بیابان و بوته های تیغ، اشنان، آغنه و اسپند بوده و از جانوران موجود در منطقه می توان به کل بز، آهو، پلنگ، گرگ، کفتار نام برد. این شهر در حدود ۶ هزار نفر جمعیت دارد. و دارای یک هسته قدیمی شهری می باشد که یک قطعه قدیمی دارد و در کنار این قلعه قدیمی عمارتی به نام باغ میر می باشد که دارای دو بادگیر بلند است که در نوع خود در استان اصفهان بی نظیر است. جاذبه های فراوان گردشگری محمدآباد آن را برای گردشگران و بازدیدکنندگان بیاد ماندنی نموده است.

منطقه حفاظت شده کلاه قاضی محمدآباد

این منطقه از ۲ کیلومتری شمال غربی شهر آغاز شده و تا گردنه لاشتر و پلیس راه اصفهان ـ شهرضا ادامه دارد. پوشش گیاهی آن شامل درختچه های انجیر، بادام، پسته، آویشن کوهی است.

از جمله جانورانی که در این منطقه زندگی می کنند عبارتند از: بز، غوچ، میش، پلنگ، گرگ، عقاب می باشد.

کوشک سنگی

این بنای تاریخی واقع در صحرای رحمت آباد در ۵ کیلومتری شمال شهر واقع شده. این بنا تماماً از سنگ و ساروج بوده و دارای ایوان رویه جنوب شرقی می باشد که در حال حاضر سقف ایوان فرو ریخته است و تنها یکی از اتاقها باقیمانده است. طی بازدیدکارشناسان باستانشناسی از این بنا قدمت ساخت آن را بع دوره ساسانی مربوط می دانند که از این بنا در سطح استان کمتر از تعداد انگشتان یک دست وجود دارد. از این بنا در مواقع شکار استفاده می شده و با توجه به وجود آهو، بز کوهی، و… در منطقه این فرضیه به اثبات می رسید که شاهان ساسانی از جمله بهرام گور که از شکارچیان متبحر بوده اند این بنا را احداث نموده اند تا در مواقع شکار از آن به عنوان استراحتگاه استفاده نمایند.

ارگ تاریخی (موزه مردم شناسی )

قلعه قدیمی شهر محمدآباد به مساحت حدود۷۰۰۰ متر مربع در بافت قدیمی شهر دارای ساختمانهای بجای مانده از دوران زندیه و قاجاریه که بوسیله راهروهای باریکی به یکدیگر مرتبط گردیده می باشد.. حصار قلعه از نوع گلی با ارتفاعی در حدود ۷ متر و ۸ برجدیده بانی به منظور  حفظ و و حراست و نگهبانی از قلعه در نظر گرفته شده است. داخل قلعه شامل ۸ خانه ، یک اصطبل و جلوخان و دارای دو درب ورودی در شمال و جنوب می باشد. در اطراف قلعه نیز خندقی به عمق ۳ متر وجود داشته که در سالهای اخیر به منظوراحداث خیابان پر شده است. خانه های داخل قلعه با معماری خشتی و طاقهای ضربی مخصوص مناطق کویری و اطاقهای سه دری ، پنج دری و ارسی با مشبکهای گچی و گچبریها و نقاشی ها بنا گردیده است. یکی از خانه های داخل قلعه معروف به خانه سرهنگ توسط اداره کل میراث فرهنگی و با مشارکت شهرداری و با حضور معاون محترم رئیس جمهور  در تاریخ ۳ تیر ۱۳۹۳ پس از مرمت کامل به عنوان موزه مردم شناسی شهر محمدآباد افتتاح گردید و یکی از جاذبه های گردشگری محسوب می شود. این اثر ماندگار با شماره ۱۴۲۲۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

کبوتر خانه

این بنا با قدمتی نزدیک به ۱۵۰ سال در قسمت شرق شهر و در میان اراضی کشاورزی واقع شده است. سبک و معماری ان یک قلو  و از نظر فضای داخلی همانند تمام کبوترخانه ها دارای حجره هایی برای کبوتران می باشد. ارتفاع آن در حدود ۱۷ متر و قطر قاعده آن ۱۰ متر می باشد. در قسمت بالای برج گچبریهای زیبایی به چشم می خورد که بدلیل عدم رسیدگی مناسب در حال تخریب می باشد.همچنین در ارتفاع میانی برج شال گچی بچشم می خورد که بمنظور جلوگیری از صعود مار به داخل برج ایجاد شده است. این بنا با شماره ۱۴۲۱۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

حمام قدیمی

حمام قدیمی شهر محمد آباددر بافت مسکونی قدیمی ودر مرکز شهر در مجاورت راه ارتباطی مسجد جامع شهر واقع گردیده است ،قدمت آن مربوط به اواسط دوران قاجاروسبک معماری آن همانند سبک حمامهای قدیمی شهر اصفهان بوده ،دارای رختکن به مساحت ۱۰۰متر مربع وگرمخانه به مساحت ۲۰۰متر مربع می باشد سقف های بنا از نوع طاق وچشمه ودر سالهای قبل بصورت خزینه ای وآب آن از طریق چاه حفرشده در مجاورت آن تامین می گردید،با تامین آب بهداشتی حمام مذکور نیز به حمام دارای دوش تبدیل گردید.این اثر با شماره ۱۴۲۲۲در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مسجد جامع

مسجد جامع محمد آباد درمرکز شهر در مجاورت حسینیه شهر قرارداردکه نام مسجد میر پنج نیز معروف می باشد ،قدمت این مسجد به۱۵۰سال قبل ودر مساحتی نزدیک به ۲۵۰۰متر مربع که سبک معماری آن همانند سبک معماری مسجد حکیم اصفهان ودر نوع خود بی نظیر می باشداین مسجد دارای دوشبستان زمستانه وتابستانه وفضای زیر گنبد می باشد .ارتفاع گنبد آن به ۱۳متر می رسد که در زیر آن دوکتیبه سنگی به چشم می خورد که مقتضیات مسجد وشرایط ونحوه اجرای آن بیان شده ،گنبد زیبای این مسجد در کنار بادگیر های باغ میر شهر به عنوان دونماد زیبای مذهبی وسیاسی خود نمایی می کنند. شبستان های این بنا دارای ۲۴ستون سنگی می باشد که سقف برآن قرار گرفته ودر ساخت این بنا تماما از اجراستفاده شده است.

خانه تاریخی ریاحی

خانه تاریخی ریاحی دربافت قدیم ومرکز شهر محمد آباد واقع گردیده است .قدمت ساختمان مربوط به اواسط قاجاریه و در حدود ۱۲۰ سال می باشد. این بنا در زمینی به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع احداث شده و دارای سر در ورودی با طاق هشتی و شامل دو حیاط کوچک و بزرگ می باشد. حیاط کوچک دارای دو اطاق و پستو خانه با دیوارهای کاه گلی ، سقف گچبری شده پنجره های گچی مشبک و خورشیدیها می باشد. پس از آن وارد حیاط بزرگ شده که شامل تعدادی اتاقهای پنج دری و سه دری است که در زیر تمام آنها زیر زمین بزرگی احداث شده است. در قسمت زیرزمین مطبخ و محل نگهداری دام و طیور بوده است. درهای اتاقها چوبی و با شیشه های رنگی تزیین شده است.

عمارت باغ میر

این باغ در بافت قدیمی شهر واقع گردیده، دارای مساحتی معادل ۱۸۰۰۰ متر مربع بوده مربوط به اواسط دوران قاجار و ساختمانی در ضلع جنوبی آن با بادگیرهای بلند به سبک معماری بادگیرهای شهر یزد که حتی ارتفاع آن از گنبد مسجد جامع شهر نیز بیشتر می باشد. این بادگیرها نماد و مشخصه باغ هستند و از فاصله ۲ کیلومتری شهر نیز قابل دیدن می باشد. این بنا به وسیله دیوارهای بلند قلعه نو و کهنه شهر احاطه و محصور می باشد . در داخل دیوارهای باغ روزنه هایی مورب وجود دارد که سکنه باغ از داخل باغ به راحتی به بیرون دیوار حصار دید داشته و به منظور تیراندازی از آن استفاده می گردیده است . در اطراف باغ ۷ برج با ارتفاع زیاد به منظور نگهبانی از باغ احداث گردیده که یکی از برجها در قسمت شمال شرقی بنای کبوتر خانه می باشد، است. بنای باغ دارای یک درب چوبی اصلی در جنوب باغ و یک درب سنگی فرعی در قسمت شمال به خارج مرتبط می گردد. ساختمان دارای اطاقهای پنج دری با درب های چوبی و شیشه های تزئینی و مشکبهای گچی می باشد که بوسیله ۶ راهرو در طرفین اطاقها با یکدیگر ارتباط دارند.

انتهای پیام/ معتمدی

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.