سرویس: اجتماعی » ماهواره ۱۱:۴۰ - پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵

سردار هادیانفر خبر داد

کانال‌های فارسی زبان داعشی و تکفیری شناسایی شد

رئیس پلیس فتا گفت: یک سری فعالیت از سوی تکفیری‌ها و داعش در تلگرام به صورت کانال‌های فارسی زبان وجود داشت که شناسایی و مسدودسازی شد.

به گزارش اصفهان شرق، سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس فتا در حاشیه نشست سراسری روسای پلیس فتا در جمع خبرنگاران به راه‌اندازی سامانه آنلاین شناسایی صفحات فیشینگ اشاره و اظهار داشت: سامانه آنلاین صفحات فیشینگ در بانک‌ها و موسسات مالی به صورت برخط از امروز فعال شد.

رئیس پلیس فتا درخصوص فعالیت تکفیری‌ها و داعش در فضای مجازی، گفت: برخی فعالیت‌ها از سوی تکفیری‌ها و داعش در تلگرام به صورت کانال‌های فارسی زبان وجود داشت که شناسایی و مسدودسازی شد که البته دامنه عمیق امنیتی نداشتند؛ یک سری از آن‌ها داخلی و برخی از آن‌ها توسط فارسی‌زبان‌های خارج از ایران بود.
هادیانفر درخصوص برداشت‌های غیرمجاز گفت: این دسته‌ از فعالیت‌های مجرمانه از 52 درصد به 32 درصد کاهش یافته که با جلساتی که با ریاست بانک مرکزی داشتیم در مورد این موضوعات و بحث امن‌سازی زیرساخت‌های بانکی صحبت کردیم.
وی با بیان اینکه 35 درصد از بانک‌ها تجهیزات لازم در این خصوص را ندارند، تصریح کرد: بعضی اشکالات روشی است مثلا در حوزه ارایه خدمات بانکی و برخی دیگر را می‌توان با بحث پیامکی برطرف کرد؛ بدین صورت که بانک‌ها هزینه ارسال پیامک تراکنش را از مشتریان دریافت کرده و صاحبان کارت درخواست ارایه پیامک را داشته باشند تا بتوان بدین صورت از برداشت‌های غیرمجاز مطلع شد.
این مقام ارشد پلیس فتا با توجه به نزدیکی عید و افزایش تراکنش مالی گفت: طبیعی است که تراکنش مالی در روزهای پایان سال به روزی 200 میلیون نیز نزدیک شود.
وی درخصوص امنیت گفت: امنیت یک فرآیند است و باید دایم به آن پرداخت.
سردار هادیان‌فر در ادامه به رشد فناوری اطلاعات و گوشی‌های هوشمند اشاره و تصریح کرد: جرایم سایبری در 11 ماهه امسال 63 درصد افزایش یافته، این در حالی است که 43 درصد آن در تلگرام به وقوع می‌پیوندد که سرور آن در کشور نیست. 80 درصد جرایم فضای مجازی توسط پلیس کشف می‌شود.
رئیس پلیس فتا با بیان این مطلب که بیشترین جرم فضای مجازی برداشت غیرمجاز است، تصریح کرد: در سال 94 برداشت غیرمجاز 53 درصد بود که هم‌اکنون به 32 درصد کاهش یافته است.
وی، مزاحمت، هتک حرمت و کلاهبرداری را در رده‌های بعدی جرایم فضای مجازی در ایران عنوان کرد.
این مقام ارشد پلیس فتا با اشاره به بررسی پرونده‌ها گفت: پرونده‌های نوع یک در کمتر از 10 روز، نوع 2 در ظرف 15 روز و پرونده‌های نوع 3 ظرف 35 روز کشف می‌شود، در حالی که سازمان اینترپل اعلام کرده که رسیدگی به پرونده‌ها بیش از 46 روز زمان می‌برد.
هادیان‌فر در خصوص آزمایشگاه‌های پلیس فتا تصریح کرد: این آزمایشگاه‌ها در 135 نقطه کشور فعالند و کار آن‌ها جمع‌آوری ادله دیجیتال علیه مجرمان فضای سایبری است.
 انتهای پیام/خبرنگاران جوان

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.