سرویس: اقتصادی » کشاورزی و دامپروری ۰۸:۰۰ - سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵

رئیس سازمان هواشناسی در اصفهان مطرح کرد

خشکسالی هرگز تمام نمی‌شود/در ۹ سال گذشته بارش‌ها از متوسط بیشتر نشده است

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به فعالیت سازمان هواشناسی با اشاره به اجرای طرح “تهک” گفت: این طرح در ۱۱ استان کشور اجرا شده که در حوزه‌ کشاورزی ۴۲۶ میلیارد تومان ارزش افزود به وجود آورده است.

به گزارش اصفهان شرق، داوود پرهیزگار در جمع اصحاب رسانه، پیرامون فعالیت‌های سازمان هواشناسی اظهار داشت: هواشناسی به نوعی در بین دانش‌‌های بنیادی در دنیا مطرح است که به طور کامل تمام جامعه از خدمات این علم استفاده می‌کنند. سازمان هواشناسی نزدیک به 60 سال پیش با همین عنوان در ایران تاسیس شده ولی فعالیت سازمان هواشناسی پیش از این تاریخ است.

وی افزود: سازمان هواشناسی جهانی پیرامون شرایط جوی کلی فعالیت‌های خاصی را دنبال می‌کند. به دلیل اینکه هوا در گردش بوده و محدود به شهرها وکشورها نیست باید سازمانی جهانی در کره زمین در ارتباط با این حوزه به وجود می‌آمد. سازمان جهانی هواشناسی معیارهایی دارد که همه کشورها باید آن را رعایت کنند و در صورتی که این معیارها رعایت نشود مشکلاتی به وجود می‌آید.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به داده‌های دریافتی و ارسال شده به سازمان هواشناسی جهانی، گفت: سازمان هواشناسی ایران داده‌هایی را پیرامون آب‌و‌هوای کشور جمع‌آوری کرده و به سازمان هواشناسی جهانی ارسال می‌کند و همینطور داده‌های کشورهای دیگر را برای انجام پرو‌ژه‌های مختلف دریافت می‌کند، همه کشورها مجبور هستند داده‌های ارسالی را با توجه به معیارهای جهانی و به صورت صحیح ارسال کنند.

وی پیرامون توجه سازمان هواشناسی کشور به موضوع اطلاع‌رسانی، بیان کرد: اطلاع‌رسانی به مردم باید انجام شود که مردم بتوانند از شرایط آب‌‌و‌هوایی کشور با خبر شوند. در صورتی که اطلاعات به دست آمده در هواشناسی به درستی اطلاع‌رسانی نشود تمام زحمت‌های انجام شده بدون نتیجه می‌شود، در حالی‌که با اطلاع‌رسانی صحیح اطلاعات به دست آمده در سازمان هواشناسی کاربردی می‌شود.

پرهیزگار با اشاره به حوزه فعالیت سازمان هواشناسی کشور، تصریح کرد: سازمان هواشناسی با پیش‌بینی‌هایی که انجام می‌دهد کمک بسیار خوبی را به بخش کشاورزی می‌کند. تولید محصول مطلوب در زمین‌های کشاورزی مطمئنا بستگی به شرایط آب‌و‌هوا داشته و هر چقدر کشاورز از وضعیت آینده مطلع باشد در روند کشت محصول موثر است.

وی با اشاره به تاثیرگذاری سازمان هواشناسی بر حوزه انرژی، خاطرنشان کرد: امروزه یکی از مهم‌ترین چالش‌های جهانی گرمای کره ‌زمین است که اکنون همه کشورها به دنبال کاهش تولید گاز‌های گلخانه‌ای هستند. کشور ما نیز چنین تعهدی را پیرامون هوای کره‌ زمین داشته و باید از انرژی‌های فسیلی کم‌تر استفاده شود. آب، باد، خورشید، آب گرم و امواج به عنوان انرژی‌‌های پاک مطرح بوده که همه آن‌ها در کشور ما نیز موجود هستند.

رئیس سازمان هواشناسی افزود: انرژی‌های پاک متاسفانه هزینه‌های بسیار زیادی را به دنبال دارند که به همین دلیل کم‌تر دولت‌ها به سمت استفاده از آن‌ها می‌روند.

وی با اشاره به مدیریت منابع در کشور، بیان کرد: مدیریت منابع در کشور امری بسیار مهم بوده و باید اهمیت آن برای همه مردم روشن شود. در 9 سال گذشته بارش ما از متوسط بیشتر نشده است. مرکز مالی خشکسالی به شکل مستمر اطلاعات خود را در این زمینه به روز می‌کند.

پرهیزگار با اشاره به پیشگیری‌های صورت گرفته در ارتباط با آتش‌سوزی جنگل‌های شمال کشور، افزود: با پیش‌بینی ‌هایی که در ارتباط با وزش‌ بادهای گرم در شمال کشور صورت گرفته است توانسته‌ایم با از بین رفتن این جنگل‌ها در شمال کشور مقابله کنیم. شرایط وزش این بادها در شمال کشور به گونه‌ای است که قابل پیش‌بینی بوده و حدود 3 سال است که توانسته‌ایم از ایجاد آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه گسترده سازمان هواشناسی به حوزه‌های دیگر نیز مربوط می‌شود، گفت: حوزه‌های نظامی و هوایی نیز بسیار به اطلاعات سازمان هواشناسی وابسته است. همچنین حوزه بهداشت نیز بسیار موثر بوده و می‌تواند پیرامون آلودگی هوا و تابش اشعه فرابنفش یاری‌رسان باشد.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اجرای طرح “تهک” در 11 استان کشور، افزود: “تهک” توسعه هواشناسی کاربردی بوده است که در 11 استان کشور اجرا شده است. در حوزه‌ کشاورزی این طرح توانست 426 میلیارد تومان ارزش افزود به وجود آورد.

انتهای پیام/تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.