سرویس: اخبار شهرستان ۱۵:۲۴ - جمعه ۰۸ بهمن ۱۳۹۵

امام جمعه شهر محمدآباد:

ایستادگی در برابر دشمنان، رمز پیروزی ملت است

حجت الاسلام هاشمی گفت: ایستادگی در برابر دشمنان مهمترین رمز پیروزی است و برندگان کسانی هستند که ثبات و استقامت بیشتری نشان می دهند.

به گزارش اصفهان شرق، امام جمعه شهر محمد آباد در نماز جمعه این هفته در ادامه بحث ازدواج به فوائد تسریع و زیان های تاخیر در آن پرداخت و گفت: حفظ و تقویت ایمان و معنویات، بهره مندی از دوران شیرین و با نشاط نوجوانی، پاک ماندن از فساد و انحرافات جنسی و محفوظ ماندن از بیمای های عصبی و روانی از جمله فواید تسریع در امر ازدواج فرزندان است که باید به آن توجه کرد.

حجت الاسلام هاشمی در فراز دیگر خطبه ها با اشاره به آیاتی از سوره ممتحنه اظهار کرد: کفار در عقیده با شما مخالفند و عملا به مبارزه با ایمان به پرودگار پرداخته اند و این دلیلی بر آواره کردن مسلمین اعم از مردم مظلوم فلسطین از دیارشان است.

وی با بیان اینکه دوستی با دشمنان خدا هیچ فایده ای ندارد، افزود: در زمان ما هم هستند افراد و کشورهایی که بر دشمنان خدا تکیه کرده‌اند و اوضاع و احوال خوبی ندارند. مگر وضعیت این کشورها بعد از این همه ارتباط با غرب به کجا رسید و این ارتباطات چه قدر موجب پیشرفت این کشورها شد؟

امام جمعه شهر محمدآباد تصریح کرد: تعبیر به یارى کردن خدا به وضوح به معنى یارى کردن آئین او،  یارى کردن پیامبر و شریعت است لذا در بعضى دیگر از آیات قرآن یارى کردن خدا و رسولش در کنار یکدیگر قرار داده شده است.

وی با اشاره به یاری رساندن خداوند در حق مسلمین تاکید کرد: خدا فرشتگان را به یارى شما مى‏فرستد، حوادث را به نفع شما تغییر مسیر مى‏ دهد و قلوب مردم را به شما متمایل مى‏ کند، این یاری رساندن خداوند به مردمی است که جز خدا به کسی تکیه نکرده اند.

حجت الاسلام هاشمی در ادامه امداد های خداوند بر مردم، گفت: خداوند سخنانتان را نافذ، فعالیتهایتان را پر ثمر می سازد و بر یاری جسم و جان و درون و برون را احاطه مى‏ کند.

وی خاطرنشان کرد: ایستادگی در برابر دشمنان مهمترین رمز پیروزی است و برندگان کسانی هستند که ثبات و استقامت بیشتری نشان می دهند.

1234-300x223-210x120

مشروح خطبه ها را در زیر بخوانید

مشروح خطبه اول

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی امام جمعه شهر محمد آباد در خطبه اول پس از دعوت نمازگزاران به تقوای الهی، در ادامه بحث ازدواج به فوائد تسریع در ازدواج و زیانهای تاخیر در آن پرداختند و بیان داشتند: زود انجام دادن ازدواج فایده‌های فراوانی دارد و تاخیر در آن زیانهای بسیار که ما فعلا بعضی از آنها را بیان می کنیم:

۱- حفظ و تقویت ایمان و معنویات
یکی از سپرهای قوی در برابر دشمنان ایمان، ازدواج است. در دوران نوجوانی از یک طرف کششها و جاذبه‌های فطری و معنویات و پاکیها و نیکیها فعالتر می‌شوند و انسان را به سوی خود دعوت می‌کنند و از طرف دیگرجاذبه‌های غریزی و میلهای جنسی، گل می‌کنند و بیدار می‌شوند و انسان را به سوی خود فرا می‌خوانند. هر دوی این جاذبه‌ها و نیروها، لازم و ضروری است و خداوند از روی حکمت و مصلحت اینها را برای رشد و کمال انسان در وجود او به ودیعت نهاده است. به دعوت هر دو باید پاسخ مثبت داد و هر دو را اشباع و ارضا کرد. اگر به جاذبه‌ها و میلهای شهوی و جنسی پاسخ صحیح و عاقلانه، آنگونه که خداوند مقرر فرموده، داده نشوند، طغیان می‌کنند و سر به آشوب و شورش می‌گذارند و به جاذبه‌ها و نیروهای فطری و معنوی حمله ور می‌شوند و چون جریّ و وحشی و بی باک شده‌اند، دمار از روزگار نیروهای معنوی بر می‌آورند. در این میدان کشمکش و جدال از بهترین وسایل دفاعی برای نوجوانان ازدواج است.

۲- بهره‌مندی از دوران شیرین و با نشاط نوجوانی
بهار ازدواج دوران نوجوانی است. در این دوران شور و نشاط مخصوصی بر انسان حاکم می‌باشد. اگر از این دوران استفاده لازم برده نشود، بزودی فصل خزان فرا می‌رسد و نشاط از بین می‌رود یا کم می‌شود و انسان دیگر نمی‌تواند لذت و استفاده کامل از ازدواج ببرد.
عشق زنده و جوان و با نشاط است که به زندگی شور و صفا می‌بخشد و گرنه عشق مرده و پیر و پژمرده، شور و صفایی ندارد که به زندگی بدهد.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرماید: ای مردم جبرئیل از طرف خداوند مهربان و دانا، نزد من آمد و گفت: دوشیزگان همانند میوه‌های درختان می‌باشند، هنگامی که رسیدند و فصل چیدن آنان فرا رسید، باید چیده شوند و اگر چیده نشوند تابش آفتاب آنها را فاسد می‌کند و بادهای خزان پراکنده شان می‌نماید. همچنین دختران دوشیزه هنگامی که به رشد و درک و موقعیت زنان رسیدند چاره‌ای غیر از شوهر دادنشان نیست، زیرا آنها بشرند و بشر غریزه و میل جنسی دارد و حتما باید بوسیله همسر، اشبا و ارضا شود……»
کسانی که به هر علتی ازدواج را از دوران نوجوانی به تاخیر می اندازند حتما زیان می‌کنند و لطمه‌اش را می‌خورند. اگر با دقت به جامعه بنگریم افراد فراوانی را می یابیم که در اثر تاخیر در ازدواج دچار زیانهای فراوانی شده‌اند، هر چند که خودشان نفهمند و ندانند که از کجا چوب می‌خورند.

۳-پاک ماندن از فسادها و انحرافات جنسی
کمتر عاملی پیدا می شود که به اندازه فسادها و انحرافات جنسی به نوجوانان و جوانان لطمه بزند. این مفاسد و انحرافات، روزگار آنان را سیاه می کند. لطمه‌هایی می زند که در کل زندگی و طول عمر انسان تاثیر سوء دارد. انحرافات جنسی که نمونه بارزش استمناء است، نشاط، طراوت، ایمان، استعداد و هستی انسان را ضایع و تباه می‌گرداند. کسانی که با جامعه و نوجوانان و جوانان، تماس و سروکار دارند، عمق این فاجعه را درک می‌کنند و می‌دانند که مفاسد و انحرافات و آلودگیهای جنسی و روابط نا مشروع دختران و پسران چه زیانهای جبران ناپذیری بر پیکر جامعه و خانواده‌ها و جوانان وارد می‌کند. دخترانی که از این راه به تباهی کشیده می‌شوند وضعشان رقت بار است، چون روح آنان لطیف است تا پایان عمر به عذاب وجدان و احساس گناه و رنج و اندوه دچار شوند. یکی از بهترین و ارزنده ترین فایده های ازدواج حفظ انسان از پلیدیها و فسادها و انحرافات است.
از اینجاست که حکمت فرمایش امام صادق علیه السلام مشخص می‌شود که می فرماید: «از سعادت مرد آن است که دخترش در خانه اش عادت زنانه نبیند».

۳- محفوظ ماندن از بیماریهای عصبی و روانی
فشارهای غریزه جنسی، اگر از راه صحیح و مشروع دفع نشود، خرابیهایی به بار می‌آورد و به اعصاب و روان لطمه‌های فراوانی می‌زند.
این فشارها از یک طرف و تنهایی و بی‌پناهی و تکزیستی، از طرف دیگر، اگر کسی در اثر بی‌همسری و فشار این غریزه و پریشانی روحی و ضعف ایمان دچار انحرافات جنسی و فساد و آلودگی شود، مشکل بزرگتر می‌شود، این انحرافات و فسادها ضربه های سهمگینی به اعصاب و جان انسان وارد می‌سازند.

مشروح خطبه دوم

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی در خطبه دوم پس از دعوت نمازگزاران به تقوای الهی و تشکر از دانش آموزان مدرسه حضرت محمد صلی الله علیه و آله و مدیر و معلمان آن مدرسه، با اشاره به آیات قرآن بیان داشتند در برابر دشمنان باید مقاومت کرد و از هرگونه سازش و گرایش به آنها خود داری کرد.

خداوند متعال در اولین آیه از سوره ممتحنه مسلمانان را از هرگونه دوستی با دشمنان خدا باز می‌دارد و می‌فرماید: «اى کسانى که ایمان آورده‏اید! دشمن من و خود را دوست خویش قرار ندهید». سپس مى‏افزاید: «شما نسبت به آنها اظهار محبت مى‏کنید در حالى که آنها نسبت به آنچه از حق براى شما آمده (اسلام و قرآن) کافر شده‏اند و رسول خدا و شما را به خاطر ایمان به خداوندى که پروردگار همه شما است از شهر و دیارتان بیرون مى‏رانند».

آنها هم در عقیده با شما مخالفند، و هم عملا به مبارزه برخاسته‏اند و کارى را که بزرگترین افتخار شما است، یعنى ایمان به پروردگار، براى شما بزرگترین جرم و گناه شمرده‏اند، و به خاطر همین شما را از شهر و دیارتان آواره کردند. این رویه همیشگی آن‌ها در طول تاریخ بوده است. بیرون راندن مسلمانان مظلوم فلسطین از سرزمین‌هایشان مصداق عینی همین رویه در زمان ماست. همین امروز هم در میانمار، کشورى در شرق آسیا، هزاران انسان مسلمان را دارند می‌کشند، دارند شکنجه می‌دهند، دارند از منازل و سرزمین‌های خود اخراج می‌کنند و این قلدرها، لب‌تر نمی‌کنند. همان‌هایى که براى حیوانات دل می‌سوزانند، فرمان قتل هزاران مسلمان را صادر می‌کنند و عین خیال‌شان نیست.

سپس براى توضیح بیشتر مى‏افزاید: «اگر شما براى جهاد در راه من و جلب خشنودیم هجرت کرده‏اید پیوند دوستى با آنها برقرار نسازید». اگر به راستى دم از دوستى خدا مى‏زنید و به خاطر او از شهر و دیار خود هجرت کرده‏اید، و طالب جهاد فِی سَبِیلِ اللَّهِ و جلب رضاى او هستید، این مطلب با دوستى دشمنان خدا سازگار نیست.

سپس براى توضیح بیشتر مى‏افزاید: «شما مخفیانه با آنها رابطه دوستى برقرار مى‏سازید، در حالى که من آنچه را پنهان یا آشکار مى‏کنید از همه بهتر مى‏دانم». بنابراین مخفى‏کارى چه فایده‏اى دارد با علم خداوند به غیب و شهود. و در پایان آیه به عنوان یک تهدید قاطع مى‏فرماید: «هر کس از شما چنین کارى کند از راه راست منحرف و گمراه شده است».

هم از راه معرفت خدا منحرف گشته که گمان کرده چیزى بر خدا مخفى مى‏ماند، و هم از راه ایمان و اخلاص و تقوى که طرح دوستى با دشمنان خدا ریخته، و هم تیشه به ریشه زندگانى خود زده است که دشمنش را از اسرارش با خبر ساخته و این بدترین انحرافى است که ممکن است به شخص مؤمن بعد از وصول به سرچشمه ایمان دست دهد.

در آیه بعد براى تاکید و توضیح بیشتر مى‏افزاید: شما براى چه طرح دوستى با آنها مى‏ریزید؟ با این که «اگر آنها بر شما مسلط شوند دشمن شما خواهند بود، و دست و زبان خود را به هر گونه بدى بر شما مى‏گشایند».

شما براى آنها دلسوزى مى‏کنید در حالى که عداوت‌شان با شما آن چنان ریشه‏دار است که اگر بر شما دست یابند از هیچ کارى فروگذارى نمى‏کنند، و شما را با دست و زبان خود مورد هر گونه آزار قرار مى‏دهند، آیا دلسوزى براى چنین جمعیتى سزاوار است.

و از همه بدتر این است که «آنها دوست دارند شما از اسلام به سوى کفر باز گردید». و این درست دردناکترین ضربه‏اى است که مى‏خواهند بر شما وارد کنند.

این سخنان را خدا می‌گوید، و این یعنی از نیت‌های واقعی کفار خبر می‌دهد. خبری که احتمال دروغ در آن نمی‌رود. دشمنان شما، آدمهایی هستند که راضی به زندگی کنار شما نیستند، اصلا وجود شما را نمی‌توانند تحمل کنند. تا زمانی که بتوانند از قتل عام و بیرون راندن مسلمانان از ممالکشان کوتاهی نخواهند کرد. اگر بهانه پیدا کنند به قتل عام مردم مسلمان بوسنی در اروپا می‌پردازند. بعد به بهانه‌های واهی به آسیا و عراق حمله می‌کنند، بعد به افغانستان می‌روند و به قتل عام در آنجا دست می‌زنند. سپس در آسیای مرکزی، مسلمانان میانمار را از سرزمین هایشان می‌رانند و به فجیع ترین شکل ممکن دست به کشتار جمعی آن‌ها میزنند. به وسیله ایادی خود، شیعیان بحرین را به جرم شیعه بودن تحت شکنجه و تجاوز و کشتار قرار می‌دهند. اطراف ایران را می‌گیرند و سوریه و عراق و دیگر کشورهای همراه ایران را به هم می‌ریزند، سپس هم اگر دستشان برسد، همه شما را به بدترین وجه خوار و ذلیل خود می‌کنند و به خاک و خون می‌کشند. همه این ظلم‌ها و دشمنی‌ها را انجام می‌دهند تنها به یک دلیل. آن هم این است که شما مومن هستید. شما به خدای یگانه ایمان آورده‌اید.

در آیه ۴۱ سوره عنکبوت می‌فرماید: «مثَل کسانى که غیر از خدا را اولیاى خود برگزیدند، مثَل عنکبوت است که خانه‏اى براى خود انتخاب کرده در حالى که سست‏ترین خانه‏هاى خانه عنکبوت است اگر مى‏دانستند».
در زمان ما هم هستند افراد و کشورهایی که بر دشمنان خدا تکیه کرده‌اند و اوضاع و احوال خوبی ندارند. مگر وضعیت این کشورها بعد از این همه ارتباط با غرب به کجا رسید؟ این ارتباطات چه قدر موجب پیشرفت این کشورها شد؟ مصری که در قاهره‌اش ۲ میلیون نفر از بی‌خانمانی در قبرستان‌ها می‌خوابند. عربستانی که درآمدش میان وهابیون و آل سعود تقسیم می‌شود و اقلیت شیعه و اکثریت مالکی از این درآمدها هیچ عایدی‌ای ندارند. فقرای فراوانی که در شهرهای مختلف عربستانند و به حاجیان ما نشان داده نمی‌شوند. دیگر، کشورهای کوچک و ریز حاشیه خلیج فارس‌اند که پیشرفت علمی، بین المللی، سیاسی، فرهنگی ایران اسلامی را در خواب هم نمی‌بینند، و با وجود داشتن نفت، به گدایان موقتی درِ خانه غرب تبدیل شده‌اند و مردمشان را به ذلت کشانده‌اند. و خدا میداند روزی که نفتشان تمام شود آمریکا چه بر سر آنها خواهد آورد.

ترکیه‌ای که دولتش تازه پس از این همه مبارزات، از دست ارتشیان کودتاچی خارج شده و در عین حال، سال هاست ملتماسانه منتظر پذیرفته شدن در اتحادیه اروپا است و برای این مطلوب هر باجی که بخواهند میدهد. در همین راستا امریکا دولت ترکیه را واداشته تا خلاف امنیت ملی خود با سوریه همسایه بجنگد و این راه دادن مستقیم به وهابیون و ایجاد انگیزه برای مبارزین کرد، حماقتی است که ترکیه در آینده اثراتش را خواهد دید. و همه این کشورها، در بعد نظامی چونان کودکی‌اند در مقابل ایران اسلامی.

آنچه قرآن توصیه می‌کند مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان خدا و نصرت دین الهی است که در عوض خدا نیز کمک خواهد کرد. در آیه ۷ سوره محمد می‌فرماید: «اى کسانى که ایمان آورده‏اید اگر خدا را یارى کنید شما را یارى مى‏کند، و گامهایتان را استوار مى‏دارد»

تعبیر به یارى کردن خدا به وضوح به معنى یارى کردن آئین او است، یارى کردن پیامبر او، و شریعت و تعلیمات او، و لذا در بعضى دیگر از آیات قرآن یارى کردن خدا و رسولش در کنار یکدیگر قرار داده شده است. اما ببینیم وعده‏اى را که خداوند در برابر دفاع از آئینش به مجاهدان داده چیست؟ نخست: مى‏گوید: «شما را یارى مى‏کند»؛ اما از کدام طریق؟ از طریق بسیار، در قلب شما نور ایمان و در روح شما تقوا، در اراده شما قدرت، در فکر شما آرامش مى‏افکند.

از سوى دیگر فرشتگان را به یارى شما مى‏فرستد، حوادث را به نفع شما تغییر مسیر مى‏دهد، قلوب مردم را به شما متمایل مى‏کند، سخنانتان را نافذ، فعالیتهایتان را پر ثمر مى‏سازد، آرى یارى خدا جسم و جان و درون و برون را احاطه مى‏کند.

اما در میان تمام اشکال یارى کردن روى مساله ثبات قدم تاکید مى‏کند، چرا که ایستادگى در برابر دشمن مهمترین رمز پیروزى است، و برندگان جنگها آنها هستند که ثبات و استقامت بیشترى نشان مى‏دهند.

انتهای پیام/ ش

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.