سرویس: اقتصادی » کشاورزی و دامپروری ۱۸:۰۰ - دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران

۵ سد کشور زیرخط قرمز تامین آب شرب هستند/سد زاینده رود در شرایط بحرانی

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: پنج سد از مجموع سدهای کشور در شرایط بحرانی و زیر خط قرمز تامین آب شرب قرار دارند.

به گزارش اصفهان شرق، محمد حاج رسولی ها با بیان اینکه این سدها شامل سد دوستی در استان خراسان رضوی، درودزن و ملاصدرا در استان فارس، زاینده رود اصفهان و شمیل و نیان و میناب در استان هرمزگان هستند، اظهار داشت: در برخی شهرها نظیر کرمان، یزد و بیرجند نیز با مشکلات تامین آب شرب از منابع آبی زیرزمینی مواجه هستیم که مقرر شده است در این شهرها کارگروه هایی از سوی وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه برای رفع مشکلات برگزار شود.

وی تصریح کرد: بودجه و اعتبارهای لازم برای تامین آب شرب پایدار برای این شهرها و عبور از مشکلات آبی نیز در این جلسات کارگروه تعیین خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران همچنین با اشاره به جریانات آب سطحی کشور، تصریح کرد: در سال آبی جاری، ورودی آب به سدهای کشورپنج میلیارد و ۹۶۰ میلیون مترمکعب بود که در همسنجی با سال آبی گذشته ۳۴ درصد کاهش دارد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود: از نظر جریان بارش ها، در سال آبی ۹۶- ۱۳۹۵ در مقایسه با ۴۸ سال گذشته در رتبه چهل و دوم قرار داریم و امسال دهمین سال متوالی است که بارندگی کشور در مقایسه با میانگین ۴۸ ساله پایین تر است و به عبارتی، خشکسالی های پیاپی در ایران ۱۰ ساله شد.
حاج رسولی ها نیز پیشتر اعلام کرده بود، ۵۳ سد تا پایان امسال (سال پایانی برنامه پنجم) به بهره برداری رسیده یا آبگیری می شوند که با حجم مخازن ۱۴ میلیارد مترمکعب، بالاترین رکورد در همه برنامه های توسعه کشور به حساب می آید.
انتهای پیام/ایمنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.