سرویس: اخبار شهرستان 12:01 - پنجشنبه 16 دی 1395

با وجود خشکسالی و محرومیت؛

تراژدی بی خانمانی و گورخوابی در حیات مومنانه مردم شرق اصفهان جایی ندارد

تراژدی گورخوابی و کارتن خوابی افراد بی خانمان در حاشیه شهر تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران از جمله واقعیات تلخ اجتماعی است که نشان می دهد آسیب ها و چالش های بزرگ اجتماعی بیداد می کند.

اصفهان شرق _ مهدی نجفی/ تراژدی گورخوابی و کارتن خوابی افراد بی خانمان در حاشیه شهر تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران از جمله واقعیات تلخ اجتماعی است که نشان می دهد زیر لایه های اجتماعی کلان شهرهایی هم چون تهران، آسیب ها و چالش های بزرگ اجتماعی از قبیل فقر، اعتیاد و بیکاری بیداد می کند و اگر دولت و دیگر مسئولان برای برون رفت از این نقیصه، چاره ای نیندیشند تبعات و پیامدهای آن غیر قابل مهار خواهد بود.

photo_2017-01-05_11-44-31

از سوی دیگر اظهارات غیر اخلاقی مولاوردی معاون امور زنان رئیس جمهور در مورد عقیم سازی گورخواب ها، بار دیگر رویکردهای غیر مسئولانۀ دولت یازدهم در مواجهه با آسیب های اجتماعی کشور را به تصویر کشید و رویکرد دولت در مواجهه با بحران های داخلی و خارجی از طریق پاک سازی صورت مسأله و نابودی و عقیم سازی به اثبات رساند.

از توقف غنی سازی اورانیم بیست درصد تا نابودی و بتن ریزی قلب رآکتور هسته ای اراک و عقب نشینی کامل از دستاوردهای هسته ای در مقولۀ برجام تا راهبرد عقیم سازی گورخواب ها توسط یک مسئول دولتی و لاپوشانی و تکذیب وجود پدیدۀ شوم کارتن خواب ها توسط دیگر مسئولان دولتی، همه و همه، فقر فکری و معنایی و عجز و ناتوانی این دولت در مدیریت بحران، برای همگان آشکار کرد.

تداوم فرار به جلوی دولت و مخفی کاری مشکلات و چالش های اجتماعی به حدی است که استاندار تهران پس از انتشار گستردۀ وضعیت نابسامان گورخواب ها و کارتن خواب ها در تهران در ادعایی عجیب منکر وجود افراد بی‌خانمان در پایتخت کشور شد، این در حالی است که اظهارات رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران و نیز معاون توسعه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران مبنی بر وجود 15هزار بی خانمان در پایتخت به ویژه در برخی از مناطق جنوبی شهر، اظهارات بی پایه و اساس استاندار تهران را بیش از پیش نمایان می سازد.

در این میان باید به توسعۀ نامتوازن و توزیع نابرابر ثروت در کلان شهرها و رواج اشرافیت و اسراف و تجمل گرایی و ناهنجاری های فرهنگی اقشار مرفه جامعه اشاره کرد که از جمله مهمترین عوامل تأثیرگزار در افزایش اختلاف طبقاتی و به تبع آن افزایش آمار بی خانمان ها و کارتن خواب ها محسوب می شوند، اینگونه است که واقعیات تلخ این پدیدۀ شوم بیش از هر مکان دیگری در شهرهای بزرگ خود را نشان می دهد.

getty_169726611_9706479704500160_68496

*شرق اصفهان گوی سبقت را در کمک به نیازمندان ربود

در مبانی دینی و اسلامی، صاحبان ثروت و قدرت به حمایت فراگیر از بی خانمان ها و فقرا ملزم شده اند،[1] اما در عمل این اقشار متوسط رو به پایین جامعه هستند که در انجام فرامین دینی و نوع دوستی و حمایت فراگیر از فقرا و بی­خانمان ها بر مبنای آیۀ شریفۀ « فَاستَبِقُوا الخَیراتِ[2]؛ پس در كارهای خیر از یكدیگر سبقت بگیرید»؛گوی سبقت را از اقشار مرفه جامعه ربوده اند.

به عنوان نمونه مردم متدین و انقلابی شرق اصفهان علیرغم وجود مشکلات فراوان مالی و معیشتی ناشی از خشکسالی متعدد و نیز وعده های بی سرانجام دولت در حمایت از کشاورزان این منطقه و نابودی روز افزون کشاورزی و دیگر مشکلات ناشی از محرومیت های مستمر در این منطقه، لیکن در حمایت و دستگیری همه جانبه از فقرا و بی خانمان ها از هیچ تلاشی فرو گذار نکرده اند، که در این میان وجود اعتقادات دینی راسخ در انجام آموزه های اسلامی از جمله پرداخت صدقه و زکات، التزام به آئین همسایه داری در اسلام[3] و اجرای طرح های خیریه عام المنفعه با همراهی و تدبیر دهیاران و شوراهای شهر و روستا، بالأخص ايجاد و تقويت خيريه هاي خانوادگي و قومي در جهت حل مشکلات خويشان و اقوام و آشنایان و رفع نیاز مستمندان، خود عامل کلیدی در فقر زدایی و کمک به افراد نیازمند در منطقۀ شرق اصفهان به شمار می رود.

آثار و برکات دست خیر شرق اصفهانی ها حتی در سایه درآمد اندک، نه تنها نیازمندان بومی این منطقه را شامل شده است بلکه رویکرد مردم در مقابله و مبارزه با پدیدۀ شوم بی خانمانی، علیرغم محرومیت های مضاعف و داشته های اندک، شامل حال بسیاری از اتباع افغانی حاضر در این منطقه بوده و به دلیل عدم رخ داد کارتن خوابی، مکانی مناسب برای اسکان و زندگی برای آنها مهیا شده است و اینچنین اراده و خرد جمعی مردمان این دیار بر پدیدۀ شوم بی خانمانی و کارتن خوابی فائق گشت.

آری در هیاهوی نفی حیات 15هزار کارتن خواب و ایده پردازی غیر اخلاقی مسئولان دولتی از انکار وجود بی خانمان ها در کلان شهر تهران، تا پیشنهاد غیر اخلاقی معاون امور زنان رئیس جمهور مبنی بر عقیم سازی زنان کارتن خواب، لیکن مردمان این مرز و بوم به ویژه مردم زحمت کش و متدین منطقه شرق اصفهان علیرغم خشکسالی های متعدد، به الگوی بی بدیل در مبارزه با پدیدۀ شوم بی خانمانی مبدل شده اند.

امید است این رویکرد متعهدانه که منبعث از آموزه های اسلامی و انسانی و پیوند اخلاق و معنویت در سبک زندگی اسلامی است به عنوان منشور کامل از نقش آفرینی دین و التزام مومنانۀ مردم به آموزه های ناب شیعی، در رفع مشکلات اجتماعی جامعۀ اسلامی بیش از پیش مورد اهتمام مردم و مسئولان قرار گیرد.

[1] امام صادق(ع):«ان الله جل و عز جعل للفقراء فی اموال الاغنیاء ما یکفیهم ؛همانا خداوند عز و جل در اموال اغنیاء به مقدار کفایت فقیران قرارداد».(کافی، ج 3، ص 497).

[2] سورۀ بقره،آیۀ 148،سورۀ مائده،آیۀ48.

[3] پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «لا یَشْبَعُ الْمُؤْمِنُ دُونَ جارِهِ؛ نباید مؤمن بدون همسایه اش سیر شود [و همسایه گرسنه باشد].»،( نهج الفصاحه، ح 2545).

انتهای پیام/ ش

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.