اصفهان شرق

زمینه استفاده محصولات ذوب آهن اصفهان در طرح های بزرگ عراق فراهم می شود

کدخبر: 122240
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ در ساعت ۱۴:۰۰

به گزاش اصفهان شرق، مهدی سرلک افزود: پیش نویس قرارداد فروش 8 هزار تن آهن به شرکت بازرگانی عام مواد ساخت و ساز وابسته به وزارت بازرگانی عراق تهیه شده است و این قرارداد هفته آینده نهایی می شود.
وی با اشاره به اینکه فروش 8 هزارتُن آهن به عراق برای شرکت ذوب آهن اصفهان رقم قابل توجهی نیست درعین حال تصریح کرد: این قرارداد به این دلیل که زمینه را برای ذوب آهن اصفهان جهت تامین نیازهای طرح های بزرگ عراق فراهم می کند، با اهمیت است.
کارشناس ارشد صادرات شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه صادرات محصولات این شرکت به عراق پیش از این نیز انجام شده است، تصریح کرد: این صادرات از طریق شرکت های خصوصی عراق انجام شده است.
سرلک توضیح داد: شرکت هایی که بخواهند نیازهای طرح های بزرگ عمرانی عراق را تامین کنند باید تاییدیه شرکت بازرگانی عام مواد ساخت و ساز وابسته به وزارت بازرگانی این کشور را به دست آورند و به همین دلیل قرارداد ذوب آهن اصفهان با شرکت یاد شده عراقی از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی اظهارکرد: نیازهای فولادی و آهن آلات طرح های بزرگ عراق هم اکنون از طریق شرکت های ترکیه ای و اوکراینی که پیش از این با شرکت بازرگانی عام مواد ساخت و ساز وابسته به وزارت بازرگانی عراق قرار داشته اند، تامین می شود.
شرکت بازرگانی عام مواد ساخت و ساز وابسته به وزارت بازرگانی عراق دوشنبه هفته گذشته از امضای پیش نویس قراردادی با شرکت ذوب آهن اصفهان «ایسکو» خبر داد که با نهایی شدن آن عراق 8 هزار تن آهن از ایران وارد خواهد کرد.
«ولید حبیب الموسوی » قائم مقام وزیر بازرگانی عراق پنجم شهریور امسال در بازدید از خط تولید و انواع محصولات تولیدی شرکت ذوب آهن اصفهان، خرید محصولات فولادی از این شرکت را اولویت اصلی سیاست های بازرگانی عراق عنوان کرد.
** ذوب آهن اصفهان در آستانه عقد قرارداد فروش محصولات به یک کشور اروپایی است
کارشناس ارشد صادرات شرکت ذوب آهن اصفهان در ادامه با اشاره به اجرایی شدن برجام و توافق هسته ای، گفت: برجام زمینه برقراری ارتباط مراکز صنعتی بزرگ از جمله ذوب آهن اصفهان با کشورهای جهان را فراهم کرد.
وی با اشاره به اینکه پیش از اعمال تحریم ها، زمینه صادرات محصولات شرکت ذوب آهن اصفهان به کشورهای مختلف جهان وجود داشت، تصریح کرد: اما پس از تحریم ها، صادرات شرکت ذوب آهن اصفهان با مشکل مواجه شد.
سرلک افزود: درحال حاضر شرکت ذوب آهن اصفهان نه در شرایط سخت پس از تحریم ها و نه در شرایط آسان پیش از اعمال تحریم ها قرار دارد اما پس از اجرایی شدن برجام، گشایشی در زمینه صادرات محصولات این شرکت به کشورهای مختلف جهان بوجود آمده است.
وی ادامه داد: شرکت ذوب آهن اصفهان در آستانه عقد قرارداد فروش 10 هزارتُن میلگرد به یک کشور اروپایی است.
کارشناس ارشد صادرات شرکت ذوب آهن اصفهان افزود: در این زمینه بر سر قیمت و چگونگی دریافت پول از کشور اروپایی یاد شده به توافق رسیده ایم اما جزئیات این قرارداد را پس از نهایی شدن آن اعلام خواهیم کرد.
ذوب آهن اصفهان بزرگترین واحد فولاد سازی قطعات ساختمانی در ایران است.
این واحد فولاد سازی در سال گذشته 2.7 میلیون تن فولاد خام تولید کرد.
محصولات ذوب آهن اصفهان به 25 کشور دنیا از جمله فرانسه، بلژیک، اسپانیا، ایتالیا، ایرلند، پرتغال، یونان، افغانستان، امارات متحده عربی، عراق، ترکیه، ترکمنستان، تاجیکستان، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، هند، عمان،کویت، چین، لبنان، پاکستان، عربستان سعودی، قطر و اردن صادر می شود.
شرکت ذوب آهن اصفهان با ظرفیت تولید 2.8 میلیون تن انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی در 45 کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد.

انتهای پیام/ایرنا