سرویس: اخبار شهرستان » جرقویه سفلی ۰۱:۲۵ - یکشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۵

گپ_داغ با شهردار محمدآباد جرقویه:

اقتصاد گردشگری به عنوان درآمد دائم در جیب مردم/ اعضای شورا باید نسبت به مسائل اجتماعی نگرش قوی داشته باشند

نصر اصفهانی گفت: جای نهضت گردشگری در شرق اصفهان خالی است و مسئولان مربوطه باید بدان توجه کنند.

به گزارش اصفهان شرق، سعی ما بر این است تا در کنار رسالت رسانه ای خود در انعکاس اخبار و تحلیل خبری رخ دادهای بومی و کشوری، هرازگاه سری به اتاق مسئولی در گوشه ای منطقه وسیع شرق اصفهان زده و حال و روز شهر محل خدمت وی را از زبان مسئول مربوطه جویا شویم.

قطعا مسئولان این نکته را باید مدنظر قرار دهند که مردم محرم آنها در شنیدن مشکلات و دستاوردها بوده و هستند و باید بدور از مخفی کاری، اوضاع منطقه را از تریبون رسانه مربوطه به گوش مردم برسانند.

در این زمینه، به دلیل پیشرفت در حوزه گردشگری شهر محمد آباد جرقویه سفلی، برآن شدیم تا میهمان سرزده مهدی نصر اصفهانی شهردار جوان این شهر شویم. مصاحبه زیر حاصل گفتگوی دو ساعته اصفهان شرق در دفتر شهردار است.
شهرداری محمد آباد محور اقدامات خود را گردشگری قرار داد، آیا این رویکرد توانست، پایه ثابتی در برنامه های شما باشد؟

شهرداری های کشور در وضعیت کنونی مشکلاتی در درآمد پایدار دارند و در این رابطه یکی از اولویت های برنامه ششم توسعه کشور نیز، بحث خدمات بها نسبت به شهروندان شهرها و از طرفی دیگر حذف و کم کردن عوارض محلی است. امروزه شهرداری ها با توجه به جذابیت هایی که در منطقه دارند می توانند یک برنامه، هدف و چشم اندازی را در آینده و در راستای یک درآمد پایدار رقم زده و خود را به عنوان پایگاه گردشگری معرفی کند.

با توجه به مجذوبیت هایی که در شرق اصفهان و شهرهای این منطقه در حوزه توریسم و اکوتوریسم دارد، می توان با رویکرد جدی به ظرفیت های تفریحی و گردشگری این منطقه نگاه کرد تا بناهای تاریخی به فراموشی سپرده نشود و ما در شهرداری محمد آباد با تجهیز بناهای تاریخی و ظرفیت های طبیعی نظیر کلاه قاضی توانستیم فصل جدید را در حوزه گردشگری محمدآباد ایجاد کنیم.

قطع به یقین مسئولان شهری بهتر می توانند درخت گردشگری را پررونق و پربار کنند. ولی این نکته مد نظر باشد که تابلوی گردشگری در کنار مسائل عمرانی و خدمات شهری قرار دارد و نگاه صرف ما به حوزه گردشگری و نادیده گرفتن مسائل عمرانی شهری نیست.

نگاه اقتصاد گردشگری و کاربرد آن در سنگ بنای محمد آباد به چه مرحله ای رسید؟

امروزه محمدآباد در سطح کشور برندسازی شده است و توانستیم در قالب جشنواره، نمایشگاه و مسائل مرتبط این شهر را به مردم هنردوست معرفی کنیم. امروزه محمد آباد به عنوان برند گردشگری در شرق اصفهان بوده و در مباحث زیرساختی نیز، اقدامات خوبی انجام گرفته است.

مجموعه مدیریت شهری به تنهایی قادر نیست تمام بخش های گردشگری را در دست بگیرد و بخش خصوصی باید در این مقوله ورود پیدا کند تا در آینده بتوان اقتصاد گردشگری را به عنوان اقتصاد مستقل، پاک و دائم در جیب مردم شهر وارد کرد.
به نظر شما چرا باید برای شاخص سازی مناطق گردشگری شرق، برنامه های مدون را طرح ریزی کرد و این در حالی است که کم ترین قصور، گردشگری و تلاش های چند ساله را کم رنگ می کند؟

بحث گردشگری در جامعه همانطور که یک فرصت است از طرف دیگر بسیار تاثیر پذیر بوده و ممکن است با عدم مراقبت صحیح و دقیق از دست برود.

در شرق اصفهان چشم اندازی در مباحث گردشگری نداریم زیرا کلیت مردم شرق در قالب کشاورز بوده و از طرفی مشکلات کم آبی دامنگیر آنهاست، لذا می طلبد تا مسئولان استانی برنامه جامعی در بحث گردشگری منطقه تعریف کنند.

اگر بخواهیم بحث جذب توریسم را در منطقه شرق اصفهان گسترش دهیم باید چند پایگاه گردشگری در منطقه باشد که در کنار هم هماهنگ شوند.
آیا نیاز به راه اندازی بسیج گردشگری در سرزمین بومی و معنوی شرق اصفهان نیست؟

بسیج گردشگری یک ضرورت اجتناب ناپذیر ا ست و باید بدین منظور یک فرهنگ عمومی ایجاد کرد. در این خصوص باید با همدلی و وحدت بین مسئولان و مردم به دنبال تحقق خواسته های مفید و پایدار برای کل شرق اصفهان باشیم.

این نکته را باید مد نظر قرار داد که با رعایت اصول و موازین اسلامی و اخلاقی بدور از تعصبات بی جا، گردشگری را باید به نقطه اوج رساند.
چه برنامه ویژه ای دارید؟

شرق اصفهان به عنوان منطقه ای است که بیشترین وسعت و فضای زمین را در خود داراست. باید چشم اندازی دقیق همراه با کار مطالعاتی و پژوهشی برای شرق اصفهان تعریف شود. امروزه ارگ قورتان کم از ارگ تاریخی بم ندارد ولی متاسفانه هنوز همت مضاعف در شناساندن این بنای عظیم تاریخی نشده است.

نکته ای که حائز اهمیت است، باید صنایع دستی منطقه را در قالب شرکت تعاونی های گردشگری احیا کنیم و از فرصت جذب گردشگران به منطقه برای فروش محصولات بهره بریم.

نکته مهم اینکه جای نهضت گردشگری در شرق اصفهان خالی است و مسئولان مربوطه باید بدان توجه کنند.

همراهی مسئولان با شهرداری مثل سابق جدی و مدون هست؟

قطعا همه مسئولان باید در کنار هم برای آبادانی شهر تلاش کنند و این اختصاص به یک شهر و یا منطقه ای خاص ندارد. مسلما اعضای شورای شهر باید نگرش قوی نسبت به مسائل اجتماعی و اقتصادی داشته باشند.

انتهای پیام/ ش

 

همچنین بخوانید:

یک نظر در مورد “اقتصاد گردشگری به عنوان درآمد دائم در جیب مردم/ اعضای شورا باید نسبت به مسائل اجتماعی نگرش قوی داشته باشند”

  1. سید اسحاق حسینی گفت:

    با سلام و خداقوت گویی
    تشکر و قدردانی از زحمات همه مسئولین بویژه شهردار زحمتکش ، خلاق و فعال شهر محمد آباد.
    امیدوارم همیشه سلامت و موفق سربلند و پیروز باشید.
    ضمنا در مسیر به سمت شهر محمد آباد(جرقویه) روستای تاریخی قارنه هم پذیرای همه دوستان و گردشگران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.