سرویس: اجتماعی » علمی ۱۷:۰۵ - جمعه ۰۳ دی ۱۳۹۵

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خبر داد:

۱۲ دانشگاه علوم پزشکی ایران جزو یک درصد برتر دانشگاه‌های دنیا

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد مرگ های زودرس در ایران طی ۲۳ سال (از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۲) از ۳۰۰ هزار نفر به ۱۴۵ هزار نفر رسیده است که از کاهش ۵۰ درصدی در این زمینه نشان دارد.

به گزارش اصفهان شرق، دکتر رضا ملک زاده در مراسمی به منظور معرفی و تقدیر از پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی برتر دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: مرگ زودرس به مرگ های زیر ۷۰ سال گفته می شود که کشور ما در زمینه کاهش میزان این مرگ ها پیشرفت های قابل توجهی داشته است؛ با این حال باید از عوامل بروز این مرگ و میرها مانند مصرف مشروبات الکلی، بیماری های قلبی عروقی، چاقی و حوادث جاده ای بیش از پیش پیشگیری کرد.
وی افزود: میزان مرگ های ناشی از بیماری های عفونی در کشور ما از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۲ از ۹۳ هزار نفر به ۲۱ هزار نفر، میزان مرگ های ناشی از بیماری های مزمن از ۱۲۸ هزار نفر به ۹۸ هزار نفر و همچنین میزان مرگ های ناشی از سرطان ها به دلیل تشخیص و درمان به موقع کاهش یافته است.
ملک زاده ادامه داد: کل مرگ های زودرس (سنین زیر ۵۵ سال) ناشی از بیماری های غیرواگیر در سال ۱۳۹۲ به ۴۷ هزار نفر رسید که ۱۱ هزار نفر از آنها به دلیل بیماری های قلبی عروقی بود که باید نسبت به کاهش شیوع بیماری های قلبی توجه بیشتری صورت گیرد.
وی با بیان این که حدود ۳۵ درصد افراد زیر ۵۵ سال در کشور دچار سکته قلبی می شوند، افزود: سن ابتلا به بیماری های قلبی در ایران نسبت به کشورهای اروپایی ۱۰ سال پایین تر است و علت اصلی آن سبک نادرست زندگی است.
ملک زاده به مرگ های زودرس ناشی از حوادث جاده ای اشاره کرد و گفت: سالانه ۱۶ هزار مورد مرگ جاده ای داریم که همراه با آن ۲۰۰ هزار نفر نیز مصدوم می شوند؛ علت اصلی بروز این حوادث خودروها نیستند بلکه به رعایت نکردن اصول رانندگی از سوی افراد بازمی گردد که باید به منظور جلوگیری از صرف هزینه های هنگفت انسانی و درمانی اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از افزایش امید به زندگی در ایران خبر داد و گفت: افزایش امید به زندگی در بدو تولد از مهمترین شاخص های سلامت است که در بین ایرانیان طی سه دهه گذشته با وجود مشکلاتی مانند جنگ، زلزله و تحریم ها افزایش داشته است به گونه ای که در بین مردان به سن ۷۶ سال و در زنان به ۸۰ سال رسیده است.
ملک زاده افزود: این آمار نشان می دهد که توانسته ایم از متوسط جهانی طی پروسه ای چندین ساله بالاتر برویم که نشاندهنده پیشرفت های کشور در بخش های مختلف از جمله بخش سلامت دارد.
وی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که امید به زندگی در بدو تولد را از سال ۲۰۱۶ تا سال ۲۰۳۰ حدود پنج سال افزایش دهیم و در این مسیر سه مشکل اصلی داریم از جمله مرگ و میرهای زودرس ناشی از بیماری های مزمن، حوادث جاده ای و اعتیاد و مشکلات روانی که بایدحل شود.
۱۲ دانشگاه علوم پزشکی ایران جزو یک درصد دانشگاه‌های دنیا 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه ۱۲ دانشگاه علوم پزشکی ایران جزو یک درصد دانشگاه های پزشکی دنیا قرار دارند، افزود: دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز جزو این ۱۲ دانشگاه است.
ملک زاده افزود: این دانشگاه در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور دارای رتبه هفتم است که با توجه به توانایی هایی که دارد باید در راستای ارتقای این رتبه تلاش کند.
وی اظهار کرد: طی ۶ سال گذشته دانشگاه علوم پزشکی ایران ۴ هزار و ۱۰۱ تولید مقاله داشته است که ۱۰ درصد از این تعداد در نشریات برتر بین المللی منتشر شده است و تنها ۱٫۸ درصد ارجاع داشته اند که انتظار داریم این میزان نیز افزایش یابد.
ملک زاده ادامه داد: ۵۰ درصد مقالاتی که در نشریات بین المللی منتشر می شوند مربوط به پزشکی بالینی و داروسازی هستند و یکی از دلایلی که میزان مقالات منتشرشده دانشگاه علوم پزشکی ایران در نشریات برتر کم است، نبود دانشکده داروسازی در این دانشگاه است.
وی همچنین به کمبود همکاری های بین المللی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: باید همکاری های بین المللی علمی این دانشگاه افزایش یابد که یکی از راه های افزایش این همکاری ها، برقراری رابطه با اساتید ایرانی مقیم خارج از کشور است.
جشن روز پژوهش و معرفی پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی برتر دانشگاه علوم پزشکی ایران چهارشنبه با حضور جمعی از مسئولان این دانشگاه و برگزیدگان در مرکز همایش های رازی این دانشگاه برگزار شد.
انتهای پیام/ایمنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.