سرویس: اجتماعی ۱۷:۰۵ - پنج شنبه ۰۲ دی ۱۳۹۵

معاون امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان

تکدی‌گران اصفهانی ساماندهی می‌شوند

معاون امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان گفت: پاکسازی کامل معابر از تکدی‌گری، دست‌فروشی و افزایش اسکان موقت تکدی‌گران از اهداف طرح ملی کاهش‌های آسیب‌ اجتماعی است.

به گزارش اصفهان شرق، مسعود مهدویان‌فردر نشست طرح تقسیم کار ملی برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: در بحث آسیب‌های اجتماعی با توجه به تکثیر آن، کنترل و کاهش آسیب‌ها و همچنین شناسایی پراهمیت‌ترین آن‌ها مهم به شمار می‌آید.

وی بابیان اینکه یکی از خلاهای موجود در حوزه آسیب‌های اجتماعی بحث خلا تقسیم کار بین دستگاه‌هاست، عنوان کرد: ۱۹ آسیب اجتماعی در اولویت‌بندی‌های این تقسیم کار مشخص شده است که حاشیه‌نشینی، اعتیاد، طلاق، زنان سرپرست خانوار، آسیب‌های اجتماعی کلان‌شهرها، زندانیان و خانواده آن‌ها، آسیب‌ها و تهدیدات امنیت اجتماعی، خودکشی، آسیب‌های اجتماعی کودکان و مصرف مشروبات الکلی از جمله آن‌هاست.

معاون امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان در ادامه اضافه کرد: طبق مصوبه‌ای که در ۲۵ اردیبهشت سال جاری صورت گرفت، شهرداری‌ها دستگاه اصلی برای حل آسیب‌های اجتماعی کلان‌شهرها قرار گرفتند که در صدر اولویت‌های آن‌ها اقدام برای جمع‌آوری و ساماندهی زنان خیابانی، معتادین متجاهر، متکدیان و کارتن‌خواب‌ها قرار دارد.

وی از موظف بودن دستگاه‌های دیگر در همکاری با شهرداری در برخورد با آسیب‌های اجتماعی گفت و بیان داشت: بهزیستی، نیروی انتظامی، دادستانی، کمیته امداد، صدا و سیما، اداره تبلیغات اسلامی، فنی حرفه‌ای، فرمانداری و امور بانوان و زنان استانداری از جمله ۱۳ نهادی هستند که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در سطح کلان‌شهرها فعالیت خواهند کرد.

مهدویان‌فر درباره اهداف این طرح نیز بیان کرد: پاکسازی کامل معابر کلان‌شهرها از تکدی‌گری و دست‌فروشان (تکدی گری پنهان) و افزایش اسکان موقت تکدی‌گران از اهداف طرح ملی تقسیم‌ کار کاهش آسیب‌های اجتماعی و مرکز غربال‌گری خواهد بود.

وی از راه‌اندازی اولین مرکز جامع نگهداری و غربال‌گری معتادین در شمال شرقی اصفهان خبر داد و گفت: یک خلایی که در شهرداری اصفهان با آن مواجه بودیم، تأمین مکان مناسب برای کارتن‌خواب‌ها، معتادین و افراد این چنینی بود.

معاون امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان راه‌اندازی مرکز غربال‌گری را حل مشکلات موجود در مراکزی دانست که ۱۰ تا ۱۵ سال قبل برای مددجویان اجتماعی ساخته شده است و تصریح کرد: این مرکز با ظرفیت ۱۰۰ نفر توانایی نگهداری مددجویان را تا ۶۰ روز و تا زمان معرفی آن‌ها به یکی از مراکز ۸ گانه پوشش مددجویان اجتماعی که برحسب سن، نوع آسیب‌ جنسیت فعال هستند را دارد.

وی در خصوص خدمات این مرکز به مددجویان نیز بیان کرد: اسکان، ارائه پوشاک، اطعام، بررسی سلامت روان و موضوعات بهداشتی مددجو از مواردی است که در این مراکز برای افراد انجام می‌شود.

مهدویان‌فر در ارائه آماری نیز بیان داشت: در ۹ ماهه اول سال در مجموع هزار و ۲۸۰ نفر مددجو پذیرش شده در مرکز فضیلت اصفهان داشتیم که از این میزان ۴۵۰ نفر از خود شهر اصفهان و مابقی مربوط به شهرستان‌های خارج استان و اتباع خارجه است.

وی از افزایش ۱۵ درصدی مراجعه به مرکز فضیلت اصفهان گفت و در ادامه اضافه کرد: از هزار و ۲۸۰ مددجوی شناسایی شده ۱۵ درصد اتباع خارجی هستند که ۹۳۰ نفر آن‌ها جنسیت مذکر و حدود ۳۵۰ نفر دیگر خانم هستند.

معاون امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان در پایان نیز خاطرنشان کرد: معلولان و ناتوان‌های جسمی، بیماران روانی حاد، معتادین خیابانی، کارتن‌خواب‌ها، افراد شیاد، افراد بی‌سرپرست و مجهول‌الهویت، افراد گمشده و متواری و افراد معتاد مرتکب به جرائم حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای از جمله کسانی هستند که در این مرکز تحت پوشش قرار می‌گیرند.

انتهای پیام/خبرنگاران جوان

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.